Bankowość i Finanse | Technologie | Stawiamy na sztuczną inteligencję w kanale mobilnym

Bankowość i Finanse | Technologie | Stawiamy na sztuczną inteligencję w kanale mobilnym
Fot. PKO BP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z Adamem Marciniakiem wiceprezesem zarządu PKO Banku Polskiego, rozmawiali Przemysław Barbrich i Jan Osiecki.

Zacznijmy od strony formalnej: powinniśmy pana przedstawiać jako wiceprezesa banku czy jako wiceszefa wielkiej firmy technologicznej, bo zarządza pan armią ponad 1800 inżynierów IT…

– Nawet większą liczbą, bo przy naszej transformacji cyfrowej, łącznie z zewnętrznymi partnerami, którzy kooperują z PKO BP, pracuje ponad cztery tysiące osób.

Rok temu podczas spotkania Forum Technologii Bankowych wszyscy byliśmy pewni, że następne będzie już odbywało się w normalnych warunkach, tymczasem sytuacja nie jest lepsza, lecz gorsza…

– Trudno jest być prorokiem. Najważniejsze, że system szczepień się rozpędza, kolejne roczniki mogą się rejestrować. Wierzę, że za kilka miesięcy będzie już po sprawie.

IT można tworzyć zdalnie, ale przy nowych technologiach lepiej jednak się spotykać i dyskutować. Przystąpicie do programu szczepień w miejscu pracy?

– Naturalnie, będziemy uczestniczyć w tym programie i każdym możliwym innym. Jeśli chodzi o tryb pracy i bezpośredniej współpracy, to pandemia spowodowała, że w przyszłości jednak będziemy działać inaczej.

To znaczy jak?

– Kiedyś praca zdalna była pewnego rodzaju oczekiwaniem, ale stawiano na tradycyjny, czyli bezpośredni, sposób wykonywania obowiązków. Skupiano się na tym, żeby zespoły pracowały razem, w biurze. Teraz, gdy mamy przymusową pracę zdalną, widać, że nie było to konieczne.

A zatem co się zmieni w sposobie pracy?

– Po pandemii zamierzamy wprowadzić hybrydową formę pracy, część osób przez pewien okres będzie mogła pracować w domu, a część tygodnia w biurze.

Zapowiedzi tego widać już teraz, gdy przenosiliśmy się do nowego budynku, gdzie mieści się cała transformacja cyfrowa oraz IT. Zmieniliśmy podejście do wykorzystania przestrzeni. Pierwotnie zakładaliśmy, że budynek przy swojej kubaturze pomieści około 2300 osób, ale pandemia spowodowała, że zweryfikowaliśmy nasz model pracy, budujemy nową kulturę pracy i zakładamy że do budynku będzie przypisane 3000 może nawet 3200 pracowników działających w trybie flexidesk, a więc trybie pracy mieszanej.

Dziś wszyscy wiedzą, że da się pracować w trybie zdalnym. Ale o panu mówią żartobliwie jako o proroku, bo dzięki wprowadzanym wcześniej rozwiązaniom udało się przestawić największy w kraju bank niemal z dnia na dzień do pracy w nowej formule.

– Gdybym był prorokiem, to pewnie zajmowałbym się czymś innym. PKO Bank Polski od wielu lat zajmuje się transformacją cyfrową, uważnie śledzimy naszą konkurencję nie tylko z branży finansowej, ale także technologicznej, i staramy się wprowadzać najlepsze rozwiązania i reagować na otaczającą nas rzeczywistość.

Przykładem takiego działania był choćby system płatności mobilnych, który później ewoluował w BLIKA. Innym działaniem tego typu była transformacja cyfrowa, cały proces wsparcia w administracji, czyli zbudowania eID, tożsamości cyfrowej opartej na bankowości elektronicznej, co pozwoliło w trakcie pandemii realizować wiele usług w sposób zdalny.

Kiedyś praca zdalna była pewnego rodzaju oczekiwaniem, ale stawiano na tradycyjny, czyli bezpośredni, sposób wykonywania obowiązków. Skupiano się na tym, żeby zespoły ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK