Bankowość i finanse | System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE | Rekordowa liczba udaremnionych wyłudzeń w 2024 r.
16 lat walki z wyłudzeniami – kluczowe dane:
- baza Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE urosła do 2 626 823 dokumentów (rekordowy był IV kw. 2019 r., gdy zastrzeżono ich 56 686);
- próbowano wyłudzić 130,1 tys. kredytów na łączną kwotę 6,1 mld zł;
- rekordowa próba wyłudzenia opiewała na 25 mln zł;
- aż 748 prób dotyczyło kwot równych lub większych niż 1 mln zł;
- 88,8 tys. prób dotyczyło kwot równych 10 tys. zł lub niższych.
W 2024 r. do bazy Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE trafiło 150,7 tys. dokumentów. Statystycznie do bazy trafiało codziennie aż 413 dokumentów zastrzeżonych z powodu ich kradzieży lub zagubienia.
Z drugiej strony przestępcy próbowali wyłudzić aż 12,3 tys. kredytów o łącznej wartości 324,2 mln zł. O ile łączna kwota jest zbliżona do 16-letniej średniej (361,9 mln zł), to już liczba prób wyłudzeń była najwyższa w historii i pobiła dotychczasowy rekord aż o 27%. W 2024 r. tradycyjnie najwięcej przypadków prób wyłudzeń odnotowano w województwach dolnośląskim, śląskim i mazowieckim.
Utrzymująca się wysoka liczba zastrzeżeń w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE przełożyła się na ogromny wzrost liczby zablokowanych prób wyłudzeń kredytów w 2024 r. Bezpieczeństwo zawsze było, jest i będzie dla całego sektora bankowego zdecydowanym priorytetem – podkreśla Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.

W okresie objętym badaniem infoDOK, tj. od 2008 r., łącznie udaremniono 130,1 tys. prób wyłudzeń na łączną kwotę ponad 6,1 mld zł!
Kampania społeczna trwa – bezpieczeństwo wciąż priorytetem
Raport infoDOK to element wieloletniej Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, prowadzonej od roku 2010. W 2024 r. Partnerami XVII etapu kampanii były: Bank BPH, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao, Bank Pocztowy, ING Bank Śląski, Krakowski Bank Spółdzielczy, Santander Bank Polska oraz Santander Consumer Bank. Z początkiem roku 2025 ruszył kolejny etap działań informacyjnych, mających na celu zwiększenie świadomości społecznej o konieczności zastrzegania utraconych dokumentów.
W Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE uczestniczą wszystkie polskie banki oraz liczne firmy i instytucje. Partnerzy kampanii odgrywają kluczową rolę w promocji działań chroniących obywateli przed przestępstwami wykorzystującymi skradzione dokumenty. To projekt społeczny finansowany wyłącznie przez banki, który od lat przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa całego systemu finansowego.

Zgubiłeś dokument? Zastrzeż go natychmiast!
Związek Banków Polskich – wspólnie z Policją i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji – rekomendują, aby zawsze w sytuacji utraty dokumentów tożsamości jak najszybciej zastrzec je w banku – także, gdy dokumenty utraci osoba, która nie korzysta i nigdy nie korzystała z usług bankowych
Oto co trzeba zrobić:
- Zastrzec w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).
- Powiadomić Policję – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
- Zawiadomić najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną i wyrobić nowy dokument – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu znajdują się na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. W Polsce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828: Wiele banków – Jeden uniwersalny numer. System działa na całym świecie 24/7.
System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy – nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.
Najnowsze wydanie cyklicznego raportu o dokumentach infoDOK znajduje się zawsze na stronie: DokumentyZastrzezone.pl