Bankowość i Finanse | Kronika – Sierpień 2023
KADRY
BNP Paribas Bank Polska poinformował, że rada nadzorcza powołała Piotra Koniecznego na stanowisko wiceprezesa zarządu banku nadzorującego obszar finansów na okres aktualnej kadencji zarządu. Obowiązki obejmie 1 września br.
Rada Nadzorcza PKO Banku Hipotecznego powołała dr. Piotra Jaworskiego na stanowisko wiceprezesa zarządu banku. Ma on 15-letnie doświadczenie zawodowe, zdobyte w bankowości inwestycyjnej i na rynku finansowym. Zdecydowała też, że stanowisko członka zarządu nadzorującego Obszar Operacji i Finansów obejmie Robert Dołęga.
Marek Sołtysiak, manager z wieloletnim stażem w sektorze bankowym, dołącza do Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce jako nowy dyrektor Departamentu Rozwoju Biznesu i Obsługi Klienta.
Zarząd mPay powołał nowego członka rady nadzorczej. Został nim prof. dr hab. Konrad Raczkowski, ekspert finansowy, ekonomista i menedżer.
Funkcję prezesa zarządu Generali Investments TFI obejmie Kazimierz Fedak, dotychczasowy wiceprezes. Zastąpi Zbigniewa Jakubowskiego, który odchodzi ze spółki. Do zarządu dołączą również Tomasz Bilecki, Anna Madej oraz Krzysztof Zawiła, dotychczasowy członek zarządu Generali PTE.
Piotr Piątosa dołączył do zarządu Ailleron. Objął stanowisko wiceprezesa oraz COO i będzie odpowiadał za obszar FinTech. Ma 25-letnie doświadczenie w branży IT, w tym 15 lat zasiadał w zarządach firm informatycznych.
Stanowisko dyrektora Departamentu Rozwoju Marki i Sprzedaży w Kanałach Internetowych w firmie Provident objął Igor Jakuć. Będzie odpowiedzialny za budowanie silnej pozycji marki Provident na rynku, tworzenie i realizację strategii komunikacji marketingowej, podnoszenie efektywności działań marketingowych, a także planowanie i nadzór nad działaniami w poszczególnych kanałach marketingowych.
Rada Nadzorcza Wonga.pl sp. z o.o. powołała Krzysztofa Korembę na stanowisko członka zarządu spółki odpowiedzialnego za ryzyko, zarządzanie rentownością, windykację oraz prewencję nadużyć. Z Wonga związany jest od 2015 r.
WYDARZENIA
Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie przyjęła nową Rekomendację U dotyczącą dobrych praktyk w zakresie bancassurance. Jej celem jest poprawa standardów działalności w obszarze bancassurance oraz określenie warunków dla stabilnego rozwoju rynku bancassurance.
Bank Pekao skutecznie zainicjował i przeprowadził kolejną emisję euroobligacji Europejskiego Banku Inwestycyjnego, multilateralnej instytucji o najwyższej ocenie ratingowej na poziomie AAA. Grupa Banku Pekao i Europejski Bank Inwestycyjny współpracują od niemal 20 lat.
Należący do grupy kapitałowej PKO Banku Polskiego ukraiński Kredobank oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) podpisały umowę dotyczącą wsparcia dla ukraińskiej gospodarki. Gwarancje kredytowe EBOR pozwolą wygenerować 100 mln euro nowego finansowania dla strategicznych sektorów związanych np. z produkcją żywności.
ING Bank Śląski ogłosił zwycięzców trzeciej edycji Programu Grantowego skierowanego do startupów i młodych naukowców. Bank w tej edycji poszukiwał najlepszych rozwiązań, które wspierają ochronę zasobów wodnych, efektywne wykorzystywanie wody oraz poprawiające jej jakość. Nagrodzone zespoły otrzymały w sumie milion złotych na dalszy rozwój.
Bank Pekao oraz Polskie Linie Lotnicze LOT podpisały umowę o współpracy, zgodnie z którą Bank Pekao zaoferuje klientom udział w największym w Europie programie lojalnościowym Miles&More. Uczestnicy programu będą mogli gromadzić mile za transakcje dokonywane wybranymi kartami banku.
Saxo Bank, duński bank inwestycyjny oferujący internetowe platformy transakcyjne, a także rozwiązania w zakresie inwestycji i zarządzania majątkiem, ogłosił osiągnięcie kolejnego kamienia milowego, jakim jest obsługa ponad miliona klientów.
Za każde założenie rachunku osobistego za pomocą aplikacji mObywatel VeloBank zasadzi drzewo. Akcja „Sadzimy razem #VeloLas” pomoże zagęszczać i odbudowywać polski drzewostan, a każdy z jej uczestników otrzyma własny elektroniczny certyfikat potwierdzający zasadzenie.
PRODUKTY
Konta mieszkaniowe pozwalają oszczędzać na nieruchomość z premią mieszkaniową. Pierwszy rachunek został zaoferowany 10 lipca br., obecnie konta te oferują: Bank Pekao i Alior Bank.
42% nastolatków (w wieku 10–17 lat) posiada własną kartę lub konto bankowe, a 5% korzysta z konta rodziców – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie EY Polska przez Kantar Public.
W maju br. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 500,1 tys. nowych pożyczek o wartości 1,029 mld zł. W porównaniu do maja 2022 r. w ujęciu wartościowym instytucje współpracujące z BIK udzieliły pożyczek na kwotę wyższą o 32,1%. Natomiast w ujęciu liczbowym udzielono ich o 58,2% więcej.
MS Galleon GmbH, spółka należąca do Michała Sołowowa, otrzyma 500 mln euro (ponad 2,2 mld zł) finansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. Środki przeznaczy m.in. na realizację programu budowy małych reaktorów jądrowych (SMR) oraz inwestycję w nowe linie produkcyjne spółki Grupy Barlinek. Okres spłaty zobowiązań wobec BGK sięga 10 lat.
Revolut, globalna aplikacja finansowa, przekroczyła właśnie barierę 30 mln klientów na świecie i 2,5 mln w Polsce. Za pomocą aplikacji klienci wykonują już ponad 400 mln transakcji miesięcznie.
TRENDY
Z badania KIR i ZBP wynika, że 42% Polaków chciałoby korzystać ze zdalnej weryfikacji tożsamości podczas załatwiania spraw urzędowych, takich jak składanie deklaracji i wniosków (np. o kartę dużej rodziny). Polacy dostrzegają także korzyści w zastosowaniu e-tożsamości, również u komercyjnych usługodawców.
Popularność przelewów natychmiastowych rośnie z roku na rok. Jak wynika z badania KIR i ZBP, ponad jedna trzecia klientów banków uważa, że taka forma płatności powinna być standardem. Dowodem popularności tego typu usług jest stale rosnąca liczba i wartość transakcji rozliczanych w systemie płatności natychmiastowych Express Elixir.
Aż 75% Polaków uważa, że dzięki kartom płatniczym może wygodnie podróżować po świecie – wynika z badania Fundacji Polska Bezgotówkowa. Z kolei ponad 80% respondentów przyznaje, że karta oraz aplikacje mobilne pozwalają na swobodny dostęp do pieniędzy zawsze wtedy, gdy jest taka potrzeba.
ZAGRANICA
Polska jest na drugim miejscu w UE pod względem liczby działających na terenie kraju instytucji bankowych. Tak przynajmniej wynika z danych portalu Statista – w czerwcu działały u nas 573 banki. Liderem są Niemcy – mając aż 1381 banków. Na trzecim miejscu jest Austria – 443, dalej Włochy – 434 i Francja – 394 banki. Najmniej banków w Unii ma Słowenia – zaledwie 16. Łącznie w UE w czerwcu działały 5024 banki. Pracowało w nich 2,15 mln osób.
Bank of London, jeden z czołowych brytyjskich banków rozliczeniowych, złożył w lipcu wniosek o koncesję na działalność na terenie UE. Chce otworzyć europejską kwaterę w Luksemburgu, zainwestować tam 300 mln euro i zatrudnić 300 pracowników, by mieć możliwość nieskrępowanego działania na terenie UE. Ma unikalny model biznesowy – zajmuje się w głównej mierze clearingiem. Biuro w Luksemburgu ma być hubem do rozwoju nowych platform cyfrowej obsługi rozliczeń o zasięgu światowym.
Rosyjski Bank Rolny jest na liście sankcyjnej. Jednak gdy ważyły się losy umowy na wywóz zboża z Ukrainy przez Morze Czarne – UE planowała, by ponownie podłączyć go do międzynarodowych systemów rozliczeniowych, ze SWIFT na czele. Wtedy mógłby normalnie rozliczać eksport rosyjskiego zboża za granicę. Miała to być zachęta dla Władimira Putina, by przedłużył umowę zbożową i nie blokował eksportu zboża z Ukrainy. Ten jednak umowy nie przedłużył, zatem i pomysł UE na razie upadł. O kulisach niedoszłej „transakcji wiązanej” informował „Financial Times”.
Ministrowie finansów 16 krajów UE oraz Europejski Bank Inwestycyjny podpisali porozumienie o formalnym utworzeniu zapowiedzianego na wiosnę funduszu mającego wesprzeć odbudowę Ukrainy. Na razie 10 krajów ogłosiło, ile konkretnie zamierza wpłacić, pozostałych 6 ma to jeszcze oznajmić. Do tej pory suma deklaracji sięga 377,3 mln euro. Polska obiecała 25 mln. Najwięcej – Francja i Włochy po 100 oraz Hiszpania – 70 mln.
Na razie na szczycie w Brukseli przywódcy krajów Unii poparli „ostrożne zbadanie” możliwości obłożenia rosyjskich aktywów „podatkiem od nieoczekiwanych zysków”. Z zamrożonych pieniędzy i depozytów Rosyjskiego Banku Centralnego byłyby to 3 mld USD. Do tego dochodzą papiery wartościowe, których zapadalność przypada w najbliższych dwóch latach. Duża część z nich przechowywana jest na rachunku firmy Euroclear z Belgii – i tylko w I kw. br. przyniosła 750 mln euro przychodów.