Bankowość spółdzielcza w Niemczech: Berliner Volksbank ze spółdzielczym akcentem

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2012.06.foto.050.250xBerliner Volksbank jest trzecim pod względem wielkości sumy bilansowej bankiem spółdzielczym (9,2 mld euro) i największym bankiem ludowym na terenie Niemiec.

Prof. dr hab. Eugeniusz Gostomski

Berliner Volksbank prowadzi działalność o charakterze uniwersalnym, oferując oprócz tradycyjnych produktów depozytowo-kredytowych i usług rozliczeniowych także usługi związane z rynkiem kapitałowym. Na rynku występuje pod znanym logo niemieckich banków ludowych (dwie białe głowy końskie na niebiesko-czerwonym tle). Berliner Volksbank refinansuje transakcje aktywne głównie środkami z lokat klientów, które stanowią 81,8 proc. sumy pasywów.

Udziały jako kapitał Tier I

Członkostwo w Berliner Volksbanku, podobnie jak w innych bankach ludowych i bankach Raiffeisena, stanowi fundament jego działalności. Właścicielami banku są jego członkowie zamieszkujący lub prowadzący działalność gospodarczą w Berlinie lub Brandenburgii, którzy wnieśli przynajmniej jeden udział o wartości 52 euro. Ponadto zgodnie ze statutem każdy członek w razie upadłości banku może zostać wezwany do wpłacenia dodatkowego udziału na kwotę 52 euro w celu pokrycia zobowiązań.

Członkami są zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, wśród których jest wielu rzemieślników, kupców i innych przedsiębiorców zaliczanych do średniej warstwy społecznej. Liczba członków banku w ostatnich kilku latach uległa niewielkiemu zmniejszeniu do 103,4 tys. Bank dysponuje silną bazą kapitałową, jego fundusze własne w 2010 r. wzrosły o 66 mln euro do kwoty 590 mln euro, co stanowiło 6 proc. sumy bilansowej. Kapitał regulacyjny był wyższy i wynosił 719 mln euro. Współczynnik wypłacalności to 12,1 proc.

Z wypracowanego w 2010 r. zysku netto ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI