„Bankowcy dla edukacji”: kto zwyciężył w Konkursie Grantowym Aktywny Student?

„Bankowcy dla edukacji”: kto zwyciężył w Konkursie Grantowym Aktywny Student?
Fot. OFME
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ponad 100 dziennikarzy studenckich, reprezentujących blisko 40 redakcji i organizacji z całej Polski, spotkało się w Krakowie na V. Krajowej Konferencji Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich, w dniach 5 − 8 grudnia 2019 r.

#JarosławGowin: Trzeba podkreślić ważną rolę mediów studenckich w środowisku akademickim #OFME #BankowcyDlaEdukacji #ZBP @NAUKA_GOV_PL

Podczas jubileuszowej edycji, oprócz przeprowadzenia licznych warsztatów, spotkań i paneli dyskusyjnych, m.in. wyróżniono najbardziej aktywne instytucje i redakcje w zakresie popularyzacji wiedzy ekonomicznej wśród studentów.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach działań Programu „Bankowcy dla Edukacji” – zainicjowanego przez Związek Banków Polskich.

Tegoroczne oficjalne otwarcie konferencji, połączone z uroczystą Galą Jubileuszową OFMA, odbyło się w Audytorium Maximum UJ.

Z tej okazji, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosław Gowin zwrócił się do uczestników – za pośrednictwem specjalnego nagrania – podkreślając ważną rolę mediów studenckich w środowisku akademickim, a także życzył udanych i inspirujących obrad.

Następnie, głos zabrał Dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra w MNiSW – Piotr Ziółkowski, który zapewnił o kontynuowaniu działań na rzecz wspierania rozwoju redakcji i dziennikarzy studenckich.

Otwarcie konferencji było także okazją do podsumowania efektów drugiej edycji kampanii edukacyjno-informacyjnej „Aktywny Student” realizowanej przez Warszawski Instytut Bankowości m.in. we współpracy z MNiSW.

Aktywność drogą do kariery

Po wystąpieniach wprowadzających odbyły się dwa panele dyskusyjne. W pierwszym pt. „Dzisiejsi studenci – jutrem biznesu i gospodarki” rozmawiano m.in. o znaczeniu doświadczeń nabywanych w ramach aktywności studenckiej dla przyszłej kariery zawodowej i oczekiwań pracodawców.

Uczestniczyli w niej: Prezes Zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa – Mieczysław Groszek, Przewodnicząca Samorządu Studentów UJ –  Marcelina Kościołek, Wiceprezes Zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego – Łukasz Słoniowski oraz Prezes Zarządu WIB – Waldemar Zbytek.

W drugim panelu pt. „Ekonomia dla każdego – mit czy #DaSięZrobić?” z problematyką edukacji finansowej i odpowiedzialności mediów w tym zakresie zmierzyli się zaproszeni dziennikarze ekonomiczni.

Wśród nich: Krzysztof Berenda – dziennikarz RMF FM, Bartłomiej Godusławski – dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej oraz Mateusz Walczak – dziennikarz TVN24 BiŚ.

Gala Jubileuszowa OFMA

Kulminacyjnym punktem Gali Jubileuszowej OFMA było wręczenie nagród, wyróżnień i podziękowań. W pierwszej części przedstawiono najlepsze redakcje w Konkursie Grantowym „Aktywny Student”. Zwycięzcy w każdej kategorii odebrali symboliczne czeki na 5 000 zł, do wykorzystania na rozwój swoich redakcji.

Laureatami Konkursu Grantowego zostali:

− w kategorii  „aktywność studencka” – SetaTV z Opola;

− w kategorii „finanse studenta” – Radio Afera z Poznania;

− w kategorii „nauka i szkolnictwo wyższe” – Radio Centrum z Lublina.

Następnie, przystąpiono do wręczenia wyróżnień instytucjom, które w ostatnich latach szczególnie aktywnie współpracowały na rzecz rozwoju mediów studenckich w Polsce. Uhonorowani nimi zostali:

− Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ – „za wsparcie integrowania i popularyzacji dorobku środowiska mediów studenckich w Polsce„;

− Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – „za wsparcie procesu podnoszenia poziomu wiedzy, umiejętności i nabywania kompetencji przez dziennikarzy studenckich„;

− Zakład Ubezpieczeń Społecznych – „za popularyzację wśród młodych dziennikarzy tematyki finansowej, w tym związanej z oszczędzaniem długoterminowym”.

Ostatnim akordem piątkowej Gali były podziękowania dla 12 redakcji studenckich  za wieloletnią, aktywną współpracę i szczególne zaangażowanie na rzecz popularyzacji wśród studentów podstaw wiedzy ekonomicznej i zagadnień związanych z bankowością, finansami, rynkiem pracy i cyberbezpieczeństwem.

Warsztaty dla studentów

Drugiego dnia, odbył się również panel dyskusyjny pt. „Rzecznik prasowy i dziennikarz – kto Dawidem, kto Goliatem?”.

Udział w nim wzięli Dyrektor Zespołu PR i Komunikacji ZBP – dr Przemysław Barbrich, Rzecznik Prasowy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. − Paweł Lasiuk oraz b. Rzecznik Prasowy Prezydenta Gdańska − Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

Eksperci zastanawiali się nad optymalnym modelem współpracy pomiędzy dziennikarzem a biurem prasowym oraz związanymi z tym wyzwaniami.

Łącznie przez 2 dni warsztatowe, uczestnicy Konferencji mogli spotkać się z 25 prelegentami-dziennikarzami i ekspertami od komunikacji, którzy przygotowali warsztaty z m.in. dziennikarstwa ekonomicznego, telewizyjnego, radiowego, sportowego, politycznego, ale także mediów społecznościowych.

Gościem Specjalnym wydarzenia był redaktor Piotr Kraśko, a z młodymi dziennikarzami spotkali się m.in. Jakub Niziński (Radio Kraków), Olga Olesek (TVN 24), Paweł Kapusta (Wirtualna Polska), Marcin Pośpiech (Program III Polskiego Radia), Marcin Makowski (Do Rzeczy).

Plebiscyt MediaTory

Tegoroczna Krajowa Konferencja OFMA towarzyszyła 13. Gali Finałowej Plebiscytu MediaTory − Studenckich Nagród Dziennikarskich, podczas której nagrodzeni zostali dziennikarze największych redakcji krajowych, którzy zyskali uznanie w oczach studentów dziennikarstwa z całej Polski.

Udział w uroczystej Gali w towarzystwie ponad 800 osób wzięli również wszyscy uczestnicy konferencji, a Program BdE był Partnerem Strategicznym Gali.

Krajowa Konferencja OFMA to coroczne spotkanie redakcji studenckich z całej Polski, które ma na celu integrację środowiska mediów akademickich, wymianę doświadczeń oraz możliwość poszerzenia wiedzy, a także umiejętności z zakresu warsztatu dziennikarskiego, a także popularyzacji wiedzy z zakresu ekonomii, bankowości, finansów i cyberbezpieczeństwa. Pierwsza edycja odbyła się w listopadzie 2015 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie.

 

Źródło: aleBank.pl