Bankierzy w centrum uwagi
Sceptyczne podejście inwestorów co do podwyżki stóp procentowych w USA. Dane o produkcji przemysłowej u naszych zachodnich sąsiadów zawodzą. Bardzo pozytywnie zaskakują natomiast dane z Wielkiej Brytanii. Złoty umacnia się do większości walut.
Wczoraj poznaliśmy bardzo słaby odczyt produkcji z niemieckiej gospodarki. Spadek produkcji wyniósł 1,2%, prognoza zakładała wzrost o 0,2%, miesiąc wcześniej produkcja rosła o 1,2%. Dzień wcześniej również kiepsko wypadły dane na temat zamówień w przemyśle. Wniosek jaki można wyciągnąć z tych publikacji jest jeden, niemieckiej gospodarce ciąży spowolnienie w Chinach oraz pogarszająca się kondycja gospodarek wschodzących. Mimo to hamowanie niemieckiego PKB jest raczej wykluczone, zważywszy na silny popyt wewnętrzny i ustabilizowany rynek pracy.
W dniu wczorajszym poznaliśmy bardzo dobre dane z brytyjskiej gospodarki. Produkcja wzrosła o 1%, prognozy zakładały dużo niższy rezultat 0,3%. Po publikacji funt zdecydowanie się umocnił, na GBP/PLN pod koniec dnia kurs przekroczył 5,77 zł. Póki co jednak tematu podwyżek stóp procentowych nie ma i do końca roku taka sytuacja powinna się utrzymać. Oczywiście coraz lepsze dane zwiększają szanse na zacieśnianie polityki monetarnej, ale władze monetarne Wielkiej Brytanii będą oczekiwać co zrobi Fed.
W dniu dzisiejszym inwestorzy oczekują na wieczorną publikację protokołu z ostatniego posiedzenia Fed, na którym to Rezerwa Federalna jasno zasygnalizowała, że jeszcze w tym roku ma zamiar podnieść stopy procentowe. W ostatnich dniach da się zauważyć, że inwestorzy coraz bardziej nie wierzą w grudniową podwyżkę stóp procentowych. Wczoraj członek Fed John Williams potwierdził, że do końca roku zmiana polityki nastąpi, a do tego obniżył oczekiwania co do rynku pracy. To może wskazywać na to, że nawet pojawiające się słabsze dane, nie przesuną działań Fed w czasie.
Bardzo dobrą sesję zaliczył wczoraj polski złoty, który umocnił się do wszystkich walut, poza funtem brytyjskim. Zgodnie z szacunkami ministerstwa pracy stopa bezrobocia we wrześniu spadła do 9,9%. Co jasno wskazuje, że ożywienie w Polsce jest kontynuowane. Również RPP nie widzi nic w złego w słabszych ostatnio danych o produkcji i sprzedaży i nie zamierza zmieniać w najbliższym czasie stóp procentowych w Polsce. W ostatnich dniach na rynkach widać gołębie nastawienie banków centralnych na szerokim rynku, co oczywiście przekłada się na wzrost apetytu na ryzyko, a w konsekwencji umocnienie złotego. Mimo to szans na zdecydowaną aprecjację rodzimej waluty nie ma, bo w głowach inwestorów wciąż pozostają wybory w Polsce, i niewiedza co może się zmienić i w jakim kierunku.
Dzisiejszy dzień nie obfituje w publikację danych makroekonomicznych, poza decyzją w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii, która jest jasna, bo stopy pozostaną na dotychczasowym poziomie, poznamy jeszcze liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z USA. Odbędzie się za to sporo wystąpień bankierów. Przedstawiciele Fed: o 15.30 Bullard, 19.00 Kocherlakota, o 21.30 po raz kolejny Williams, wydaje się, że te wystąpienie powinny wesprzeć dolara i skierować kurs EUR/USD w okolice 1,11. O 20.00 warto zwrócić uwagę na wystąpienie Marka Carneya szefa Banku Anglii, o 13.00 wypowie się Praet z EBC, ale to powinno mieć mniejsze znaczenie.
EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 07.07.2015 do 08.10.2015
Kurs EUR/PLN od połowy lipca znajduje się w trendzie wzrostowym. Po osiągnięciu maksimum na poziomie 4,2600, przeszedł w fazę korekty po czym znów zawraca. Dla ruchu w górę najbliższym oporem jest poziom 4,2600 gdzie znajdowało się ostatnie maksimum lokalne. W przypadku spadków wsparcie stanowi linia łącząca minima lokalne na 4,2050.
CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 07.07.2015 do 08.10.2015
Kurs CHF/PLN znajduje się w trendzie spadkowym. Gdyby doszło do przebicia linii oporu na 3,8950 Kolejnym istotnym oporem są okolice 3,9400 gdzie znajdują się ostatnie ważne maksima. W przypadku osłabienia kursu, ważnym poziomem jest ostatnie minimum, czyli 3,8090.
USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 07.07.2015 do 08.10.2015
Kurs USD/PLN Znajduje się w trendzie bocznym. Dla ruchu w górę najbliższym oporem jest linia łącząca ostatnie maksima na 3,8100. dla ewentualnego ruchu w dół najbliższym wsparciem jest linia łącząca minima lokalne na 3,6950.
GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 07.07.2015 do 08.10.2015
Kurs GBP/PLN podążał w krótkoterminowym trendzie spadkowym. Wczoraj doszło do wybicia z tego trendu, obecnie testowany jest opór w postaci 23,6% zniesienia Fibonacciego. W przypadku powrotu do trendu spadkowego i kontynuowania ruchu w dół ważnym wsparciem jest 5,7000.
Krzysztof Pawlak
dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl