Banki spółdzielcze w chmurze
Zmiana modelu IT banków spółdzielczych to jeden z elementów strategii, których pierwszymi owocami były najnowsze wdrożenia płatności mobilnych czy budowa platformy BS API. Wkrótce do nich dołączy nowa aplikacja mobilna SGB, wyposażona w rozwiązania techniczne niedostępne jeszcze w ofercie banków komercyjnych.
Podobnie traktujemy rozwój usług chmurowych. Chmura to niewątpliwie przyszłość. Oczywiste wydaje się, że na rynku regulowanym będzie obowiązywała chmura hybrydowa – w tej kwestii od początku śledzimy trendy i możliwości panujące w obszarze technologii stosowanych przez banki oraz przewidywane i wdrożone już działania regulatora.
Mapa drogowa migracji do chmury
Przenoszenie danych, korzystanie z usług i wszystkich najnowocześniejszych technologii oferowanych przez centra danych ulokowane na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego to naszym zdaniem gwarancja szybkości, efektywności i bezpieczeństwa.
SGB-Bank SA nawiązał współpracę z Operatorem Chmury Krajowej, rozpoczęliśmy przygotowywanie mapy drogowej migracji do rozwiązań chmurowych.
Przeprowadzamy obecnie analizy mające na celu identyfikacje obszarów, których implementacja w chmurze da nam największe, szeroko rozumiane korzyści. Zwłaszcza pod kątem poprawy jakości obsługi klienta, bezpieczeństwa przechowywania danych i szybkości transmisji.
Widzimy ogromny potencjał szczególnie w obszarach związanych z kanałami internetowymi czy analizą dużej ilości danych. Mamy nadzieję na uzyskanie pełnego dostępu do informacji, które w tradycyjnych technologiach były dla nas nieosiągalne.
Oferta chmurowa dla bankowości spółdzielczej
Dla SGB-Banku SA, jako banku zrzeszającego, bardzo ważna jest również dbałość o dostęp do najnowocześniejszych technologii na poziomie lokalnych banków spółdzielczych. To dla nich istniejemy.
Analizujemy ofertę dostawców usług chmurowych, chcielibyśmy wykreować z takimi potentatami jak Google czy Microsoft ofertę dedykowaną specjalnie dla sektora bankowości spółdzielczej.
W tej sferze, jako SGB-Bank SA prowadzimy już konkretne projekty na zasadach Proof Of Concept, mając nadzieję na ich jak najszybsze przekształcenie w rozwiązania produkcyjne. Pamiętamy jednocześnie o konieczności dotrzymania wszelkich wymogów, które stawia naszym bankom regulator rynku usług finansowych.
Chcielibyśmy, aby w ciągu 2 do 3 lat systemy IT banków spółdzielczych Spółdzielczej Grupy Bankowej działał w hybrydowej chmurze obliczeniowej, dając nam jednocześnie możliwość obsługi klientów niemal wyłącznie w sferze online.