Banki spółdzielcze i ich partnerzy: Rekomendacje na kryzysk – marzec 2014

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2014.03.foto.045.b.250xBANK SPÓŁDZIELCZY

W JASTRZĘBIU ZDROJU otworzył placówkę w siedzibie Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Nasz Dom" w Rudzie Śląskiej. Aranżacja i wyposażenie wnętrza odpowiada wysokim standardom obsługi klientów detalicznych i biznesowych. Jastrzębski bank świadczy usługi w GSM od 2000 r., oferując szeroki wachlarz produktów finansowych.

GWARANCJE DE MINIMIS

Bank Gospodarstwa Krajowego od uruchomienia programu gwarancji de minimis, tj. od marca 2013 r. udzielił 7,44 mld zł poręczeń kredytów dla mikro-, małych i średnich firm, w tym 69,04 mln zł zabezpieczała finansowanie inwestycji. Dzięki gwarancjom BGK przedsiębiorcy mogli zaciągnąć kredyty o łącznej wartości 12,74 mld zł. Do tej pory z rządowego programu skorzystało 40 043 firmy (39 776 otrzymało poręczenie spłaty kredytów obrotowych, a 267 – inwestycyjnych). Poziom funduszy własnych BGK umożliwia udzielenie gwarancji do kwoty 30 mld zł, co pozwoli na aktywowanie 50 mld zł kredytów obrotowych. Umowy na linie gwarancyjne zawarły m.in. zrzeszenia SGB-Banku i Banku BPS.

NBP: KRÓLÓW NIE ZMIENIMY

NBP rozpocznie 7 kwietnia br. wprowadzanie do obiegu banknotów ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami (w miejsce uszkodzonych lub zniszczonych). Wszystkie obecnie używane pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym. Zmiana obejmie cztery nominały: 10, 20, 50 oraz 100 zł. Wizerunki nie zmienią się, królowie pozostaną na swoich miejscach, na nowych banknotach dostrzeżemy odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso. W grudniu 2013 r. NBP dostarczył profesjonalnym uczestnikom obrotu gotówkowego wzorcowe banknoty w celu przeprowadzenia kalibracji urządzeń wymagających dostosowania (np. sortery, wpłatomaty, liczarki, dyspensery etc.). Intensywne szkolenia objęły pięć tysięcy osób.

Ocenia się, że w obrocie jest 12 mld 700 mln banknotów i monet, a przypadki fałszerstw zdarzają się niezbyt często (8 na milion banknotów). Najwięcej, bo aż 4 mld monet to nominały 1 gr, najpopularniejsze spośród banknotów są 100-złotowe. Aktualnie dysponujemy 107,5 mld zł w gotówce, z tego wartość banknotów to 104,5 mld zł, a monet 3 mld zł.

PŁAĆ SZYBKO I… Z GŁOWĄ!

Według danych z badania TNS Polska z e-zakupów skorzystał już niemal co drugi Polak. Najbardziej popularnym, ale też bezpiecznym sposobem płacenia w internecie jest PayByNet, należący do rodziny systemów pay-by-link, z wykorzystaniem których chociaż raz regulowało należność wobec e-sklepu już ponad 40 proc. kupujących on-line. – Taka metoda rozliczania się jest bardzo wygodna i chroni zarówno konsumenta, jak i sprzedawcę. Dane dotyczące treści przelewu, w tym numer rachunku bankowego odbiorcy, jego nazwa i adres, są wypełniane automatycznie, co eliminuje ryzyko błędu możliwego przy ręcznym uzupełnianiu formularza – wyjaśnia Artur Wojtczuk, dyrektor w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A. – Po zalogowaniu się do swojego konta wystarczy jedynie zaakceptować gotowy formularz przelewu, wypełniony przez system. Wymiana danych dotyczących transakcji standardowo odbywa się przy zastosowaniu protokołu SSL, co daje gwarancję bezpieczeństwa.

– Większość systemów typu pay-by-link to rozwiązania działające na zasadzie kont pośredniczących. Przelew z konta kupującego wędruje do firmy rozliczającej, a ta przekazuje pieniądze na rachunek e-sklepu. Może to wydłużyć czas trwania procesu i spowodować utrudnienia w przypadku zwrotu towaru. Decydując się na płatność szybkim przelewem internetowym, warto więc zwrócić uwagę, jaką drogę pokonają nasze pieniądze – mówi A. Wojtczuk. – Niektóre systemy, jak np. PayByNet, przekazują środki bezpośrednio na konto odbiorcy, dzięki czemu przyspieszony zostaje nie tylko proces realizacji zamówienia dla klienta, lecz także księgowania i rozliczania transakcji po stronie sprzedającego. Co ważne, e-sklepowi łatwiej jest zidentyfikować konkretne zlecenie, a to znacznie usprawnia ewentualne zwroty lub reklamacje towaru.

Najczęściej wybieranym sposobem płacenia za zakupy w internecie jest wciąż przelew, z takiej formy skorzystało już niemal 70 proc. e-konsumentów. Oprócz popularnych form regulowania należności, jak np. pobranie, istnieją inne sposoby płacenia za zakupy w sieci. Wykonanie takiej transakcji za pośrednictwem np. systemu Express ELIXIR jest równie proste jak zlecenie tradycyjnego przelewu w banku. Wystarczy zalogować się do systemu i wybrać odpowiednią opcję regulowania płatności. Po zaakceptowaniu transakcji pieniądze trafiają do odbiorcy, w tym przypadku e-sklepu, w czasie liczonym w sekundach.

RAPORT AMRON-SARFIN

Zarówno wyjątkowo niskie oprocentowanie kredytów złotowych, jak i atrakcyjne ceny mieszkań nie spowodowały boomu na rynku hipotek. Nie zadziałał nawet „motywator” w postaci znowelizowanej Rekomendacji S, zgodnie z którą do końca 2013 r. można było uzyskać kredyt w wysokości wartości inwestycji (LtV 100 proc.) – wynika z najnowszego raportu AMRON- SARFiN.

W 2013 r. zarówno liczba udzielonych kredytów (176 tys.), jak i ich wartość (36,5 mld zł) była najniższa od 2005 r. Odnotowano wyhamowanie trwającego przez 5 lat spadku średnich cen lokali mieszkalnych w największych miastach. Średnie ceny transakcyjne we wszystkich analizowanych przez Centrum AMRON ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI