Banki, rynek, klienci: Sygnały – lipiec-sierpień 2015

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2015.01.foto.021.a.400xKASA Z REKOMENDACJĄ KNF

KNF przygotowała założenia Rekomendacji C-SKOK do rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Jak poinformowano - zasada proporcjonalności zapobiegnie wprowadzeniu dla mniejszych kas nadmiernych obciążeń regulacyjnych, które nie byłyby uzasadnione z punktu widzenia celów nadzoru nad SKOK. Oznacza to, że mniejsze kasy będą mogły stosować się tylko do niektórych punktów rekomendacji. W nowej regulacji mają znaleźć się m.in. zasady ustalania wartości godziwej instrumentów finansowych, wyceny wydzielanych z majątku zorganizowanych części przedsiębiorstwa i zabezpieczeń pomniejszających podstawę dokonywania odpisów; także standardy rozliczania połączeń spółdzielni.

GUS:…SIĘ POPRAWIŁO

GUS poinformował, że w 2014 r. przeciętne miesięczne wydatki w gospodarstwach domowych na osobę wyniosły 1079 zł i były realnie wyższe o 1,6 proc. r/r. Wydatki te stanowiły 80,5 proc. dochodów. Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę to 1340 zł (o 3,2 proc. wyższy r/r). Ponad połowa badanych gospodarstw domowych oceniała swoją sytuację materialną jako przeciętną, więcej niż co czwarte gospodarstwo postrzegało ją jako raczej dobrą albo bardzo dobrą, a niespełna co piąte – jako raczej złą albo złą.

DEWELOPERZY MIESZCZUCHY

W okresie ostatnich 5 lat co piąte mieszkanie sprzedano w stolicy, a w ponad połowie polskich miast, deweloperzy nie zbudowali ani jednego, również dla spółdzielni nie był to dobry biznes (1 lokal rocznie na 10 tys. obywateli) – ustalił Lion’s Bank. Dane GUS wskazują, że aż w 51 proc. miast (465 na 913) nie powstało ani jedno mieszkanie deweloperskie, natomiast na obszarach wiejskich sprzedawano jedynie po 5,1 tys. mieszkań rocznie, co oznacza, że podatnicy z małych miejscowości raczej nie mają co liczyć na rządowe dopłaty z programu MdM.

GOTÓWKA VERSUS HIPOTEKI

W 2015 r. aż 42 proc. transakcji mieszkaniowych we Wrocławiu zostało zrealizowanych bez finansowania banku. W mniejszych miastach z gotówki korzysta się częściej, np. w Kielcach kupiono tak trzy na cztery lokale. Z analizy Home Brokera wynika, że w przypadku 54,2 proc. mieszkań kupowanych lub sprzedawanych za pośrednictwem firmy kredyt hipoteczny nie był potrzebny. Najczęściej z kredytu klienci korzystają we Wrocławiu, w Gdańsku i w Warszawie, co wiąże się z wysokimi cenami nieruchomości na tych rynkach. Mediana ceny metra kwadratowego, w badaniu Home Brokera i Open Finance, dla Gdańska to 4993 zł, dla Wrocławia 5571 zł, a dla Warszawy – 7233 zł. W czterech dużych miastach odsetek transakcji gotówkowych przekroczył 60 proc., a w pięciu kolejnych – 70 (m.in. w Kielcach, w Bielsko-Białej, Częstochowie i Płocku. W Łodzi, gdzie 70 proc. transakcji w 2015 r. zostało rozliczonych bez pomocy kredytu, co ciekawe mieszkania są – na tle innych dużych miast – tanie (4232 zł za m2), a bliskość stolicy sprawia, że nie brakuje na rynku klientów z zasobnym portfelem, którym nie jest potrzebne dofinansowanie banku.

Z danych firmy REAS wynika, że w I kw. 2015 r. liczba transakcji na rynku pierwotnym na sześciu najważniejszych rynkach wyniosła rekordowe 11,5 tys. mieszkań. Przez ostatnich 12 miesięcy sprzedano 43,5 tys. lokali, tj. o 20 proc. więcej niż w „tłustych” latach 2007 i 2013.

PROCENTY NA ŚCIEŻCE WZROSTU

To dopiero początek wzrostów kosztu kredytów, z rosnącymi ratami trzeba się liczyć przez co najmniej dwa najbliższe lata – wynika z danych, które zebrał Lion’s Bank. Aktualne notowania kontraktów terminowych na stopę procentową wskazują, że WIBOR 3M w perspektywie 9 miesięcy może wzrosnąć do poziomu 1,82 proc. z dzisiejszych 1,7 proc. Co więcej, w dłuższym horyzoncie czasowym (15-miesięcznym) kontrakty na WIBOR 3M notowane są na poziomie 2,09 proc., a za 21 miesięcy jest to już 2,38 proc. Analitycy sądzą, że z w 2015 r. wciąż będzie można się cieszyć rekordowo niskimi stopami procentowymi, natomiast już w 2016 r. powinno dojść do pierwszej podwyżki. W horyzoncie dwuletnim można się spodziewać przynajmniej trzech decyzji o wzroście kosztu pieniądza.

Obecnie przy zaciąganiu kredytu na 300 tys. zł i 30 lat trzeba się liczyć z ratą miesięczną na poziomie 1342 zł (1,77 proc. marży). Rok temu rata kredytu o identycznej wartości wynosiła 1515 zł i była o 173 zł wyższa. Za każde 100 tys. zł pożyczone na 30 lat trzeba oddawać do banku co miesiąc średnio 447 zł. Gdyby stopy w ciągu dwóch lat podniesiono o 0,75 pkt. proc. to rata za taki kredyt wzrosłaby do 486 zł miesięcznie. Jeżeli stopy zwiększą się do poziomu sprzed obniżek (podstawowa stopa 4,75 proc.), rata w przeliczeniu na każde pożyczone 100 tys. zł mogłaby wzrosnąć do 640 zł miesięcznie. Dane zebrane przez Tax Care sugerują, że marże kredytowe wyraźnie wzrastały od 2011 r. do 2014 r., a w ostatnim czasie odnotowano ich stabilizację ze wskazaniem na lekkie spadki – obecnie średnia wynosi1,77 proc. i jest niższa o 0,02 pkt. proc. niż przed rokiem.

HAKER WSZEDŁ NA KONTA

Haker-szantażysta skradł dane i hasła klientów Plus Banku – ujawnił serwis Zaufana Trzecia Strona, którego patronem jest LogicalTrust, firma realizująca testy bezpieczeństwa aplikacji mobilnych. Haker ujawnił dane 500 biznesowych klientów, jednak bank podał, że pieniądze klientów są bezpieczne i nie będzie negocjował z szantażystą. Otrzymane przez serwis Zaufana Trzecia Strona dowody wskazują, że tajemniczy włamywacz posiadał przez kilka tygodni pełen dostęp do głównego serwera WWW banku. Dzięki temu mógł dokonywać nieautoryzowanych przelewów, gromadzić dane osobowe klientów oraz zbierać informacje o ich kartach i historii rachunków. Włamywacz, chcąc uwiarygodnić swoją historię, pokazał pełne dane kilkuset kart płatniczych banku, dane osobowe tysiąca klientó...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI