Bank Światowy o globalnych skutkach gospodarczych wojny w Ukrainie

Bank Światowy o globalnych  skutkach  gospodarczych wojny w Ukrainie
Witold Gadomski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Według ostatniej aktualizacji ekonomicznej Banku Światowego atak Rosji na Ukrainę i sankcje wobec Rosji uderzają w gospodarki na całym świecie, przy czym najmocniej w rynki wschodzące i kraje rozwijające się w regionie Europy i Azji Środkowej, pisze Witold Gadomski.

Szacuje się, że gospodarka Ukrainy skurczy się w tym roku o 45,1 proc., chociaż skala spadku będzie zależeć od czasu trwania i intensywności wojny. Rosyjska gospodarka, w którą uderzyły bezprecedensowe sankcje  już pogrążyła się w głębokiej recesji i BŚ przewiduje, że PKB Rosji spadnie w tym roku o 11,2%.

Inwestycje w Rosji spadną o 16,9%, eksport towarów i usług zmniejszy się o 30,9%, import o 35,2%, inflacja wyniesie 22%, a odsetek osób poniżej granicy ubóstwa wzrośnie z 11% do 12,8%.

Według Banku Światowego ​​ponad połowa przedsiębiorstw na Ukrainie jest zamknięta, a reszta pracuje z niższą wydajnością. Eksport zbóż z Ukrainy zmniejszył się o prawie 90%, a cały eksport o połowę. 

Recesja w Rosji i u jej sąsiadów spoza UE

Wojna zwiększyła prawdopodobieństwo globalnego spowolnienia, wzrostu inflacji i zadłużenie oraz zakresu ubóstwa. Skutki wojny dotknęły rynki towarowe i finansowe, powiązania handlowe i niekorzystnie wpłynęły na zaufanie inwestorów.

Poza Rosją i Ukrainą przewiduje się, że Białoruś, Kirgistan, Mołdawia i Tadżykistan popadną w tym roku w recesję

Najbardziej jest to widoczne na rynkach surowców energetycznych, które drożały jeszcze przed wybuchem wojny, z powodu ograniczenia podaży z Rosji.

Wojna uderzyła również mocno we wschodzące i rozwijające się gospodarki Europy i Azji Środkowej, które wcześniej odczuły spowolnienie gospodarcze z powodu pandemii. Poza Rosją i Ukrainą przewiduje się, że Białoruś, Kirgistan, Mołdawia i Tadżykistan popadną w tym roku w recesję.

Rosja jest głównym odbiorcą eksportu dla większości krajów, należących wcześniej do ZSRR, a przekazy pieniężne z Rosji stanowią ok. 30% PKB Kirgizji i Tadżykistanu.

Wsparcie Ukrainy od Banku Światowego

Wojna wywołała głęboki kryzys humanitarny. Przewiduje się, że fala uchodźców z Ukrainy do krajów sąsiednich będzie największa od II wojny światowej. Bank Światowy przygotowuje programy wsparcia operacyjnego dla krajów sąsiednich, przyjmujących uchodźców, które mają zapewnić im finansową pomoc.

Grupa Banku Światowego podejmuje też  działania na rzecz wsparcia obywateli Ukrainy. Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego Bank Światowy i związane z nim instytucje uruchomiły nadzwyczajny pakiet finansowy dla Ukrainy w wysokości 925 mln USD.

Wsparcie to jest przeznaczone na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników szpitali, emerytur dla osób starszych oraz programów socjalnych dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji. W najbliższych miesiącach Bank zwiększy pomoc dla Ukrainy do 3 mld USD i rozszerzy wsparcie dla krajów przyjmujących uchodźców.

„Rosyjska inwazja zadała ogromne straty gospodarce Ukrainy i spowodowała wielkie szkody w infrastrukturze” – powiedziała Anna Bjerde, wiceprezes Banku Światowego na region Europy i Azji Środkowej.

„Ukraina potrzebuje natychmiastowego ogromnego wsparcia finansowego, ponieważ walczy o utrzymanie gospodarki, a rząd działa, by wspierać obywateli Ukrainy, którzy cierpią i radzą sobie w ekstremalnej sytuacji” – dodała.

Źródło: aleBank.pl