Bank Spółdzielczy w Limanowej interaktywnie bawiąc – edukuje

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bs.limanowa.250x47Innowacyjny projekt z zakresu edukacji finansowej wdraża Bank Spółdzielczy w Limanowej. Uczniowie podstawówek oszczędzający w Szkolnych Kasach Oszczędności pod patronatem Banku  poznają funkcje i historię pieniądza uczestnicząc w grze edukacyjnej "Łowcy Skarbów SKO". Jest to kolejna już inicjatywa Limanowskiego Banku Spółdzielczego mająca na celu wzbudzenie zainteresowania finansami wśród najmłodszych mieszkańców regionu, wcześniej organizowane konkursy nie miały aż tak nowoczesnej, interaktywnej szaty.

Nauka poprzez zabawę to koncepcja nienowa, stosowana w różnych inicjatywach związanych z kształtowaniem postaw i wiedzy o świecie w najmłodszym pokoleniu. Bank Spółdzielczy w Limanowej dostosował te koncepcję do najnowszych trendów przemycając wiedzę na temat pieniądza, jego funkcji i rozwoju w czasie pod postacią interaktywnej gry. Aplikacja „Łowcy skarbów SKO” jest dostępna on-line, ma cechy gier społecznościowych, gdyż każdy uczestnik może porównywać swoje wyniki na tle klasy, szkoły i całej społeczności. Celem gry jest kupowanie i sprzedawanie różnych wirtualnych przedmiotów, tak, by na koniec zarobić jak najwięcej. Co najważniejsze gra angażuje umożliwiając rywalizację „na poziomie” – bez agresji, taką w której każdy gracz ma szanse wygrać lub przynajmniej poczuć się docenionym za swoje osiągnięcia.

130114.limanowa.550x322

Niejako przy okazji uczniowie podstawówek zdobywają wiedzę na temat finansów. Przy okazji, a może bardziej z konieczności – gdyż aktywne uczestnictwo w grze wymaga odpowiedzi na „arcytrudne”, a w rzeczywistości proste pytania z teorii pieniądza. Pytania dotyczą kwestii, które niby każdy zna, w końcu z pieniędzmi spotykamy się na co dzień. Gdy jednak spytani czym właściwie jest pieniądz, jaki jest cel jego istnienia albo skąd wzięła się nazwa, większość dorosłych nerwowo kręci oczami próbując wymyślić wiarygodną odpowiedź. Dzieciak – uczestnik gry, po kilku rundach i pytaniach zetknie się z masą wiedzy przydatnej w dorosłym życiu, a jeśli zapamięta chociaż 10% z niej – zdobędzie wiedzę rzadko spotykaną wśród maturzystów rozpoczynających studia ekonomiczne.

Bank Spółdzielczy w Limanowej wkłada sporo wysiłku w budowanie świadomości ekonomicznej swoich klientów. Korzyści z tego tytułu są obopólne. Świadomy klient chętniej wybierze uczciwą ofertę. W gąszczu informacji konsumenci bywają narażeni na oszustwa i wykorzystywanie – o czym mogliśmy się przekonać przy okazji zeszłorocznych wydarzeń związanych z upadkami parabanków. Eksperci oceniając poziom wiedzy oszukanych ludzi jako bardzo niski, stąd wynikała prawdopodobnie ich naiwność i podatność na oszukańczy marketing. Gra „Łowcy skarbów SKO” być może pozwoli dzieciom w niej uczestniczącym uniknąć takich sytuacji, może nauczy ich oszczędności oraz utrwali przekonanie, że pieniądze nie spadają z nieba.

Leszek Gębczyk