Bank Pocztowy: wakacje kredytowe obniżą wynik brutto za lipiec o ok. 46-55 mln zł

Bank Pocztowy: wakacje kredytowe obniżą wynik brutto za lipiec o ok. 46-55 mln zł
Fot. Bank Pocztowy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Pocztowy szacuje wpływ kosztów z tytułu wakacji kredytowych na wynik brutto w lipcu na ok. 46-55 mln zł.

Bank Pocztowy założył, że z wakacji kredytowych skorzysta 50-60 proc. uprawnionych klientów.

Czytaj także: Wakacje kredytowe: banki szacują, że z programu skorzysta ok. 67 proc. uprawnionych; łączny koszt to ok. 12 mld zł >>>

Zarząd zwraca uwagę, że będzie to oznaczało ujemny wynik finansowy netto w trzecim kwartale 2022 r., jednakże korzystne wyniki finansowe odnotowane w pierwszym półroczu 2022 r. oraz przychody finansowe prognozowane w drugim półroczu 2022 r., powinny być w pełni wystarczające do uzyskania dodatniego wyniku finansowego netto w ujęciu całorocznym.

Czytaj także: Kolejne banki informują o swoich kosztach wakacji kredytowych >>>

Bank Pocztowy „na plusie” pomimo wakacji kredytowych

– W I półroczu 2022 roku zanotowaliśmy najlepszy w historii zysk brutto, na poziomie znacząco lepszym niż uzyskany w analogicznym okresie roku ubiegłego. To na pewno efekt wdrożonego i zakończonego z sukcesem Planu Naprawy w zakresie poprawy rentowności, uruchomionych nowych produktów dla naszych Klientów, ale także podwyżek stóp procentowych wprowadzanych systematycznie przez NBP w odpowiedzi na rosnącą inflację. Tzw. wakacje kredytowe obniżają zysk całego sektora bankowego, a z drugiej strony to rozwiązanie, które na pewno pomoże polskim rodzinom, także Klientom Banku Pocztowego w tych trudnych czasach – komentuje Jakub Słupiński, Prezes Zarządu Banku Pocztowego.

Zarząd Banku zwraca uwagę, że powyższa kwota może ulec aktualizacji biorąc pod uwagę przede wszystkim rzeczywisty poziom zainteresowania zawieszeniem spłat kredytu. Zaktualizowana informacja dotycząca wysokości oczekiwanej korekty i skutków finansowych wprowadzonej ustawy zostanie przedstawiona w ujawnieniach do sprawozdania finansowego za I półrocze 2022 roku.

Źródło: Bank Pocztowy SA, PAP BIZNES