Bank Millennium nie wypłaci dywidendy z zysku za 2018 r.

Bank Millennium nie wypłaci dywidendy z zysku za 2018 r.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Millennium, w związku z planowaną transakcją zakupu ok. 99,79% akcji Euro Banku za cenę referencyjną w wysokości 1,83 mld zł, nie planuje wypłaty dywidendy z zysku za 2018 rok i uważa, że trudno na razie określić, kiedy powróci do dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami, wynika z wypowiedzi wiceprezesa Fernando Bicho.

#BankMillennium, w związku z planowaną transakcją zakupu ok. 99,79% akcji #EuroBank nie planuje wypłaty dywidendy z zysku za 2018 rok #dywidenda @BankMillennium

„Ze względu na tę transakcję nie wypłacimy dywidendy za ten rok. Myślę, że jeszcze za wcześnie na to, aby odpowiedzieć dokładnie, kiedy wrócimy do jej wypłaty” – powiedział Bicho podczas konferencji prasowej.

Przedmiotem ogłoszonej dziś transakcji jest nabycie przez Bank Millennium ok. 99,79% akcji Euro Banku od SG Financial Services Holdings – spółki w 100% zależnej Societe Generale (SG) za cenę referencyjną wynoszącą 1 833 mln zł. Ostateczna cena nabycia zostanie skorygowana o zmianę wartości księgowej Euro Banku na dzień zamknięcia transakcji.

„Sytuacja kapitałowa zostanie wzmocniona po zatrzymaniu całego zysku netto za 2018 r. oraz planowanej emisji obligacji podporządkowanych” – podano w dzisiejszej prezentacji.

W ub. tygodniu Bicho poinformował, że bank planuje jeszcze w tym roku emisję obligacji podporządkowanych. Ostatnią emisję długu podporządkowanego na kwotę 700 mln zł bank przeprowadził około rok temu.

Bank Millennium chce skupić się na szybkiej integracji i rozwoju organicznym

Wiceprezes poinformował dziś, że po finalizacji transakcji, Bank Millennium chce skupić się na szybkiej integracji i rozwoju organicznym.

„Myślę, że za wcześnie, by mówić o innych możliwościach, czy spekulacjach dotyczących przyjrzenia się jakimś innym celom do przejęcia. Teraz skupimy się przede wszystkim na płynnej integracji, aby dokonać jej jak najszybciej, a także na naszym wzroście organicznym” – powiedział Bicho podczas konferencji.

Za wcześnie na zmianę strategii

Podkreślił też, że na razie jest za wcześnie na zmianę strategii.

„Chcemy teraz popracować nad planem dotyczącym przejęcia, a potem ewentualnie zastanowimy się nad zmianami dotyczącymi naszej strategii średnioterminowej” – powiedział Bicho.

Dodał, że integracja na rynku bankowym w ostatnim czasie przyspieszyła i na pewno nie jest to koniec tego procesu.

„Może się coś jeszcze przydarzyć w ciągu 2-3 lat. Jesteśmy w okresie niskich stóp procentowych i to ma wpływ na zyskowności banków, więc istotna staje się coraz większa skala działalności i to ma wpływ na ewentualną dalszą konsolidację” – powiedział wiceprezes.

Podkreślił, że w Polsce jest miejsce na więcej niż 5 dużych banków.

Zakup Euro Banku

Bank Millennium podał dziś, że zamknięcie transakcji zakupu ok. 99,79% akcji Euro Banku planuje na II kw. przyszłego roku i oczekuje, że uzyska zgody na transakcję od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), organu antymonopolowego organów ds. konkurencji oraz powiadomienie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w I kw. 2019 r. Połączenie operacyjne, które będzie poprzedzone fuzją prawną banków planowane jest na IV kwartał 2019 r.

„Liczymy, że do 6 miesięcy zajmie otrzymanie odpowiednich zgód” – powiedział Bicho.

Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. Aktywa razem banku wyniosły 71,14 mld zł na koniec 2017 r. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) – jako pierwszej instytucji finansowej – zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) – największy komercyjny bank w Portugalii.

Euro Bank to bank detaliczny, z szeroką ofertą produktów dla klientów indywidualnych. Właścicielem eurobanku jest Societe Generale (SC), europejska grupa świadcząca usługi finansowe w 66 krajach. SC działa w Polsce od 1976 r. Aktywa eurobanku wyniosły 13,8 mld zł na koniec 2017 r.

Źródło: ISBnews