Bank ING nie sfinansuje już nowych projektów naftowych i gazowych

Bank ING nie sfinansuje już nowych projektów naftowych i gazowych
Fot. stock.adobe.com/Savvapanf Photo ©
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
ING wycofuje się z finansowania nowych pól wydobycia ropy i gazu - poinformował bank w komunikacie prasowym. Największy bank w Niderlandach chce za to pożyczać więcej pieniędzy na projekty w zakresie wytwarzania zielonej energii.

Bank nadal będzie finansować spółki energetyczne i swoje obecne projekty naftowo-gazowe, ponieważ „zapotrzebowanie na energię kopalną jest na razie wysokie”, napisano w komunikacie. Jednak nie będzie on już udzielał kredytów na nowe projekty naftowe i gazowe.

ING chce zmniejszyć finansowanie istniejących projektów związanych z paliwami kopalnymi

ING chce zmniejszyć finansowanie istniejących projektów związanych z paliwami kopalnymi o 12 proc. do 2025 roku, do około 3,5 miliarda euro – wskazano w komunikacie. W ubiegłym roku inwestycje ING w energię odnawialną wzrosły o ponad jedną czwartą do 7,3 miliarda euro, wynika z informacji prasowej.

Najlepszym sposobem na zmniejszenie zależności od ropy i gazu jest zapewnienie wystarczającej ilości dostępnych ekologicznych alternatyw po przystępnej cenie.

– twierdzi Michiel de Haan, szef działu energetycznego ING, cytowany w komunikacie.

Jak z kolei przypomina dziennik „Financeele Dagblad”, zarówno największy bank Holandii, jak i inne instytucje finansowe tego kraju, spotkały się w ostatnich latach z dużą krytyką organizacji pozarządowych.

Uważały one, że za względu na finansowanie firm naftowych i gazowych przyczyniają się one do niekorzystnych zmian klimatycznych.

Źródło: Andrzej Pawluszek, PAP BIZNES