Prezentacja: Usługa wymiany transgranicznej BIK – korzyści dla banków i konsumentóworaz

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Banki potrzebują informacji o wiarygodności swoich klientów, a zagraniczna historia kredytowa może być kolejnym istotnym elementem w procesie oceny ryzyka kredytowego. Biuro Informacji Kredytowej sukcesywnie rozwija usługę transgranicznej wymiany danych o kredytobiorcach o kolejne zagraniczne biura kredytowe.

Biuro Informacji Kredytowej umożliwia obecnie transgraniczną wymianę informacji kredytowej z trzema państwami Unii Europejskiej: Wielką Brytanią, Niemcami i Włochami. Dla Polaków pracujących za granicą oznacza to łatwiejszy dostęp do kredytu w Polsce, dzięki potwierdzeniu ich wiarygodności finansowej przez odpowiednika BIK-u w tych krajach.

Doceniając wagę oceny ryzyka kredytowego również w odniesieniu do podmiotów gospodarczych, BIK podjął inicjatywę transgranicznej wymiany informacji o firmach. Umowa z niemieckim biurem kredytowym Schufa AG została rozszerzona o możliwość pozyskiwania raportów kredytowych o podmiotach gospodarczych z Niemiec, aktualnie trwają prace nad operacyjnym udostępnianiem tej usługi polskim bankom.

Wymiana informacji nieprzypadkowo została oparta na współpracy z biurami z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch – są to państwa z najliczniejszą reprezentacją polskich emigrantów w Europie. Dzięki transgranicznej wymianie informacji kredytowej Polacy posiadający pozytywną historię spłat zobowiązań za granicą, uzyskają łatwiejszy dostęp do kredytu w Polsce, np. na zakup nieruchomości czy rozpoczęcie własnej działalności po powrocie z emigracji.

– Dzięki współpracy BIK z trzema zagranicznymi biurami kredytowymi: z niemieckim biurem SCHUFA Holding AG, brytyjskim EQUIFAX Ltd. oraz włoskim CRIF SpA., Polacy przebywający w tych krajach będą mogli za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej i jego partnerów, prowadzących analogiczną działalność za granicą, wylegitymować się swoją pozytywną historią kredytową z innego kraju. Może to znacząco ułatwić im uzyskanie kredytu – mówi dr Mariusz Cholewa, prezes zarządu Biura Informacji Kredytowej.

Jak dotrzeć do swojej zagranicznej historii?

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI