Bank i Klient: Pieniądze na wyciągnięcie ręki

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2012.10.foto.036.a.200xPonad 600 mln zł preferencyjnego finansowania w ramach programu na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) trafiło już do polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Liderem wykorzystania programu jest środowisko bankowe.

Zadaniem Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji jest zwiększanie konkurencyjności przedsiębiorstw, w szczególności mikro, małych i średnich firm, promowanie wszelkich form innowacji, przyspieszenie tworzenia społeczeństwa informacyjnego oraz promowanie rozwoju efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Jego budżet to ponad 3,6 mld euro, z tego 1,13 mln stanowi najważniejszy komponent programowy – „Instrumenty Finansowe dla MŚP”; zaś on sam niejako uzupełnia inne programy UE” ]

W naszym kraju za program odpowiadają Ministerstwo Gospodarki i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, zaś jego promocją i pomocą rynkowi w sięgnięciu po instrumenty finansowe CIP zajmuje się Krajowy Punkt Kontaktowy przy Związku Banków Polskich.

EWA SWĘDROWSKA- -DZIANKOWSKA
zastępca dyrektora Departamentu Instrumentów Wsparcia w Ministerstwie Gospodarki Polska w ramach wdrażania

CIP postawiła m.in. na sieć instytucji wsparcia biznesu, do których należą krajowe punkty kontaktowe. Celem było ułatwienie sięgnięcia naszym przedsiębiorcom po środki z tego dodatkowego, wspólnotowego źródła wsparcia. Na całościowe podsumowanie przyjdzie co prawda czas za dwa lata, ale już dzisiaj można uznać wyniki KPK CIP – Instrumenty Finansowe dla MŚP za satysfakcjonujące.

Według danych Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i KPK CIP do końca czerwca 2012 r. z instrumentów poręczeniowych CIP w 19 krajach europejskich skorzystało prawie 176 tys. MŚP, zatrudniających prawie 700 tys. osób. Firmom udzielono ponad 200 tys. pożyczek na łączną kwotę ponad 10 mld euro. Pożyczki te wygenerują inwestycje o łącznej wartości ponad 17 mld euro. Średnia kwota kredytu, jakiego udzielano przedsiębiorcom wyniosła 65 tys. euro (w przypadku mikrofirm – 11 tys.).

ARKADIUSZ LEWICKI
dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programu CIP dla rynku finansowego w Polsce

Odnotowujemy duże zainteresowanie rynku i wysoką efektywność zaangażowanych środków publicznych. Tu każde publiczne euro generuje kilkadziesiąt euro dla przedsiębiorcy, co może być dobrym przykładem dla przyszłej perspektywy finansowej.

W Polsce, po 18 miesiącach ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI