Bank centralny Turcji znowu tnie stopy procentowe; kurs liry spadł do rekordowo niskiego poziomu

Bank centralny Turcji znowu tnie stopy procentowe; kurs liry spadł do rekordowo niskiego poziomu
Fot. stock.adobe.com / DoubletreeStudio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank centralny Turcji (CTB) obniżył benchmarkową stopę repo o 100 pb do 15 proc. - poinformował bank w komunikacie. Kurs liry spadł do rekordowo niskiego poziomu wobec dolara po decyzji banku.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że stopy proc. pójdą w dół o 100 pb.

Bank podał, że oceni w grudniu czy obecny cykl obniżek stóp procentowych powinien już się zakończyć. W październiku CPI w Turcji wyniósł prawie 20 proc.

Czytaj także: Turcja tnie stopy procentowe, kurs liry spada do rekordowo niskiego poziomu >>>

Turecka lira osłabia się względem dolara o 1,1 proc. do 10,7350. Wcześniej tego dnia turecka waluta osiągnęła rekordowo niski poziom poniżej 10,9 za dolara Indeks giełdowy Borsa Istanbul 100 rośnie o 0,27 proc. po decyzji CTB, indeks bankowy na stambulskiej giełdzie idzie w górę o 0,2 proc.

Trzecia obniżka stóp procentowych za kadencji nowego prezesa CTB

To trzecia obniżka stóp proc. za kadencji nowego prezesa CTB. Podczas poprzednich posiedzeń CTB obniżył główną stopę proc. o 200 pb i 100 pb odpowiednio.

20 marca prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zdymisjonował Naci Agbala, mianowanego na to stanowisko w XI 2020 r. Nowym prezesem został Sapah Kavcioglu.

Decyzja Erdogana była reakcją na wyższą od oczekiwań podwyżkę stóp procentowych na posiedzeniu 18 marca, gdy prezes Agbal podniósł benchmarkową stopę repo o 200 pb do 19 proc. wobec podwyżki o 100 pb oczekiwanej przez rynek. Na trzech ostatnich posiedzeniach 2020 roku CTB podniósł jednotygodniową stopę repo łącznie o 875 pb.

Podczas posiedzeń od lipca 2019 r. do maja 2020 r. CTB dziewięć razy z rzędu obniżył koszty kredytu, łącznie o 1.575 pb. 

Źródło: PAP BIZNES