Banki centralne Szwajcarii, Norwegii i Anglii utrzymały stopy procentowe bez zmian

Banki centralne Szwajcarii, Norwegii i Anglii utrzymały stopy procentowe bez zmian
Fot. stock.adobe.com/Valerie Potapova
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank centralny Szwajcarii (SNB) utrzymał stopy procentowe bez zmian. Również bank centralny Norwegii - Norges Bank - pozostawił stopy procentowe bez zmian. Z kolei Bank Anglii (BoE) utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc.
Bank centralny Szwajcarii (#SNB) utrzymał #StopyProcentowe bez zmian, benchmarkowa stopa polityki monetarnej SNB i stopa depozytowa wynoszą nadal po minus 0,75 proc.

Benchmarkowa stopa polityki monetarnej SNB i stopa depozytowa wynoszą nadal po minus 0,75 proc. – podał bank w czwartek w komunikacie.

Takiej decyzji SNB spodziewali się ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści.

Frank szwajcarski nadal wysoko wyceniany

Bank wskazał, że frank jest nadal wysoko wyceniany. Dodał, że utrzymuje swoje stanowisko o możliwej mocniejszej interwencji na rynku walutowym.

„Ekspansywna polityka pieniężna SNB jest niezbędna do zapewnienia odpowiednich warunków pieniężnych w Szwajcarii” – napisano w komunikacie SNB.

SNB: PKB Szwajcarii nie wróci szybko do poziomów sprzed kryzysu

SNB ocenił, że PKB Szwajcarii nie wróci szybko do poziomów sprzed kryzysu zdrowotnego.

„SNB przewiduje, że podobnie jak za granicą, na razie nastąpi jedynie częściowe ożywienie, a PKB nie wróci szybko do poziomu sprzed kryzysu” – czytamy w komunikacie banku.

Czytaj także: Bank centralny Szwajcarii utrzymał stopy procentowe bez zmian. Bank Anglii zdecydował się na cięcie >>>

SNB ocenił, że w 2020 r. PKB prawdopodobnie skurczy się o ok. 6 proc. Byłby to najsilniejszy spadek PKB Szwajcarii od czasu kryzysu naftowego w latach 70. ub. wieku.

„Prawdopodobnie nastąpi ożywienie gospodarcze w II połowie roku, odzwierciedlone wyraźnie dodatnim wzrostem PKB w 2021” – wskazał bank.

W Norwegii też bez zmian

Bank centralny Norwegii – Norges Bank – utrzymał stopy procentowe bez zmian – podał bank w komunikacie.

Główna stopa procentowa wynosi nadal rekordowe 0 proc.

Bank zasygnalizował, że może utrzymać stopy procentowe na obecnym poziomie przez co najmniej dwa lata, jeśli ma ożywić gospodarkę.

W raporcie na temat polityki pieniężnej bank ocenił, że może być gotowy do podwyższenia stóp procentowych od 2022 r. Wcześniej bank sygnalizował, że podwyżki nie będą możliwe do końca 2023 r.

Na swoim poprzednim posiedzeniu w maju bank niespodziewanie obciął stopy proc. o 25 pb.

Decydenci z Norges Banku w marcu zastosowali bezprecedensową serię działań, obniżając benchmarkową stopę procentową o 1,25 pp również w trakcie dwóch nadzwyczajnych posiedzeń.

Bank prognozuje, że PKB Norwegii spadnie w 2020 r. o 3,5 proc. wobec szacowanych wcześniej -5,2 proc.

W 2021 PKB Norwegii wzrośnie o 3,7 proc. – szacuje Norges Bank.

Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc.

Bank Anglii (BoE) utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc. – poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia. Bank zwiększył skup aktywów o 100 mld funtów do 745 mld funtów.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali zachowania stóp procentowych bez zmian. Decyzja została podjęta jednogłośnie.

W czwartek bank podniósł target zakupu aktywów o 100 mld funtów do 745 mld funtów. Decyzja została podjęta stosunkiem głosów 8 do 1. BoE podwyższył go ostatni raz 19 marca o 200 mld funtów do 645 mld funtów.

W komunikacie po posiedzeniu BoE podano, że bank gotowy jest podjąć dalsze działania, by wspomóc gospodarkę w walce z kryzysem po pandemii koronawirusa. Dodano, że spadek PKB w II kw. będzie mniej dotkliwy niż wcześniej sądzono.

Ostatni raz BoE obniżył główną stopę procentową o 15 pb do 0,1 proc. 19 marca. Wcześniej Bank Anglii obciął benchmarkową stopę procentową o 50 pb do 0,25 proc. na nadzwyczajnym posiedzeniu 11 marca.

Funt zniżkuje wobec dolara o 0,02 proc. do 1,2544. 

Źródło: PAP BIZNES