Bank BPS ma 10 lat: Bank BPS ma 10 lat …i bardzo chce być dorosły

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.04.2012.foto.025.a.250xW ciągu dziesięciu lat Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. odnotował ponad 3,5-krotny wzrost sumy bilansowej, z 5,0 mld zł do 17,6 mld zł, kapitały własne urosły ponad 13-krotnie - z 56,6 mln zł do 740 mln zł.

Bank działa przy wsparciu biznesowym, którego mógłby pozazdrościć niejeden duży bank komercyjny. Pełniąc funkcje apeksowe wobec grupy 365 banków zrzeszonych korzysta z ich stałego wspomagania kapitałowego. Suma bilansowa Banku BPS aż w 80 proc. jest wynikiem lokowania w zrzeszeniu ogromnych nadwyżek banków spółdzielczych. Aktywa banku tylko w 2011 r. wzrosły o 1 mld zł, w dużej mierze dzięki dopłatom rolniczym przekazywanym na rachunki BS-ów i alokowanym w zrzeszeniu.

Siła akcjonariuszy

Główne źródła finansowania Banku BPS stanowią lokaty akcjonariuszy, aktualnie na poziomie 14,2 mld zł. Baza depozytowa samego banku zamyka się w kwocie 1,8 mld zł i jest niewystarczająca do kreowania akcji kredytowej. Zdaniem zarządu strategia rozwoju tej bazy generowałaby bardzo duże koszty, co pomniejszałoby możliwości dobrego kwotowania depozytów zrzeszenia.

Portfel kredytowy Banku BPS ma wysoką dynamikę wzrostu, co jednak również stanowi pokłosie współprcy depozytowej z BS-ami. Ponadto konsorcja w ramach zrzeszenia w 2011 r. wykreowały akcję kredytową na poziomie 2,3 mld zł.

Oprócz silnie rozbudowanej centrali, bank posiada 66 własnych oddziałów, zatrudnia łącznie 1135 osób. Koszty działania wraz z amortyzacją w 2011 r. były o 28,1 mln zł, tj. o blisko 14,5 proc. wyższe niż w rok wcześniej, osiągając poziom 223,6 mln zł. Wskaźnik kosztów do wyniku na działalności bankowej C/I aktualnie wynosi 59,4 proc. i dalece nie dorównuje standardom w czołowych instytucjach komercyjnych. Bardzo duże środki bank przeznacza na kampanie medialne oraz działania wizerunkowe. Według zarządu wydatki na ten cel zwiększają rozpoznawalność marki całej Grupy BPS.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI