Bank Anglii nadal utrzymuje główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc.

Bank Anglii nadal utrzymuje główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc.
Fot. stock.adobe. com/Anthony Brown
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Anglii (BoE) utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc. - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się zachowania stóp procentowych bez zmian. Decyzja została podjęta jednogłośnie.

W czwartek bank utrzymał target zakupu aktywów – na poziomie 895 mld funtów. BoE podwyższył go ostatni raz 5 listopada, o 150 mld funtów z 745 mld funtów. Za utrzymaniem obecnego targetu głosowało 7 z 8 członków BoE.

Bankierzy uważają dotychczasowe stanowisko polityki pieniężnej za właściwe

Z komunikatu BoE wynika, że bankierzy uważają dotychczasowe stanowisko polityki pieniężnej za właściwe.

„Wszyscy członkowie potwierdzają, że oceniając właściwe nastawienie polityki pieniężnej, Komitet będzie jak zawsze koncentrował się na średniookresowych perspektywach inflacji, w tym średniookresowych oczekiwaniach inflacyjnych, a nie na czynnikach, które mogą mieć charakter przejściowy” – napisano w komunikacie po posiedzeniu.

Czytaj także: Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc. >>>

„Komitet ocenia, że w przypadku znacznej ewolucji gospodarki zgodnej z centralnymi projekcjami z sierpniowego Raportu o polityce pieniężnej konieczne może być pewne niewielkie zacieśnienie polityki pieniężnej w okresie prognozy, aby zapewnić spójność z realizacją celu inflacyjnego w średnim terminie” – dodano.

Wzrost inflacji w najbliższych kwartałach

BoE prognozuje także wzrost inflacji w najbliższych kwartałach.

„Prognozuje się, że inflacja CPI w najbliższym czasie wzrośnie przejściowo, do 4 proc. w IV kw. 2021 r., głównie ze względu na zmiany cen energii i innych towarów, po czym spadnie z powrotem do celu bliskiego 2 proc.” – podano.

Ostatni raz BoE obniżył główną stopę procentową o 15 pb do 0,1 proc. 19 marca 2020 r. Wcześniej Bank Anglii obciął benchmarkową stopę procentową o 50 pb do 0,25 proc. na nadzwyczajnym posiedzeniu 11 marca 2020 r.

Funt zwyżkuje wobec dolara o 0,23 proc. do 1,3930.

Źródło: PAP BIZNES