Banco Santander zamyka transakcję zakupu nieco ponad 50 proc. udziałów w Ebury
Zgodnie z pierwotnie ogłoszonymi warunkami transakcji, Banco Santander nabył 50,1% udziałów w Ebury za cenę 350 milionów funtów szterlingów (tj. ok. 1,7 miliarda złotych), z czego 70 milionów funtów (ok. 350 milionów złotych) zasiliło kapitały własne Ebury.
Środki te zostaną przeznaczone na kontynuację szybkiego rozwoju Ebury oraz wejście fintechu na nowe rynki, przede wszystkim Ameryki Łacińskiej oraz Azji.
Dobry rok dla polskiego oddziału
Oddział Ebury działający w Polsce może zaliczyć miniony rok obrotowy (zakończony 30 kwietnia) do udanych. W tym okresie pozyskał ok. 600 nowych klientów biznesowych, a jego przychody wzrosły o ponad 100%.
Na uwagę zasługuje fakt, że polski oddział sukcesywnie poszerza zasięg swojej działalności. W ostatnim roku nawiązał on współpracę z pierwszymi klientami zarejestrowanymi w krajach bałtyckich: na Litwie, Łotwie i w Estonii.
Czytaj także: Grupa Santander inwestuje ponad 1,7 mld zł w Ebury >>>
Obecnie polski oddział fintechu wspiera niemal dwa tysiące polskich firm (eksporterów i importerów), dla których dotychczas zrealizował transakcje walutowe o wartości kilku miliardów złotych.
Na czele polskiego oddziału Ebury od samego początku powstania stoi Jakub Makurat, który odpowiada jednocześnie za działalność Ebury w Czechach i na Słowacji.
Dobre wyniki i dalszy rozwój w skali globalnej
Po finalizacji transakcji Ebury będzie kontynuować swoją działalność biznesową jako niezależny podmiot, zachowując „zwinną” kulturę organizacyjną – jedną ze swoich przewag konkurencyjnych i fundament dotychczasowego wzrostu. Jednocześnie będzie korzystać ze wsparcia i doświadczenia jednej z największych globalnych instytucji finansowych, zyskując m.in. dostęp do sieci kontaktów Banco Santander na całym świecie oraz kompetencji w skalowaniu i rozwijaniu biznesów, w które bankowy gigant dotychczas zainwestował.
Obecnie Ebury, fintech specjalizujący się w rozliczeniach międzynarodowych, posiada 24 biura, zlokalizowane w 20 krajach. Klientom biznesowym oferuje usługi płatnicze w ponad 140 walutach, obsługę transakcji walutowych oraz zarządzanie międzynarodowymi przepływami pieniężnymi. Na koniec 2019 roku Ebury obsługiwało ponad 43 tys. klientów na całym świecie: małych i średniej wielkości firm, średniej wielkości korporacji i banków, a także niebankowych instytucji finansowych.
W ostatnim raportowanym okresie (rok obrotowy 2018/2019) Ebury odnotowało wzrost przychodów o ponad 60% w ujęciu rocznym. Zarząd oczekuje, że także w minionym roku obrotowym, zakończonym w kwietniu 2020 roku, fintech zwiększy swoje przychody o 60%.