ATM S.A. oddaje do użytku obiekt kolokacyjny F5

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

150814.ATM.S.A.01.400xNowo wybudowany obiekt kolokacyjny powstał w ramach należącego do ATM S.A. Centrum Danych ATMAN. Budynek F5 składa się z trzech poziomów pomieszczeń serwerowych, nowoczesnego systemu energetycznego i klimatyzacyjnego oraz zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Najnowsza inwestycja pozwala na dowolną adaptację przestrzeni serwerowej zgodnie z potrzebami klientów.

Oddany do użytku obiekt powiększa dotychczasową powierzchnię Centrum Danych ATMAN o 3000 mkw. (1400 mkw. netto) – do 9400 mkw. (5300 mkw. netto). Korzystać mogą z niego zarówno duże, jak i małe firmy, którym zależy na efektywnej optymalizacji kosztów gromadzenia i przetwarzania danych. Uroczysta gala z okazji otwarcia F5 była okazją do spotkania ponad 200 przedstawicieli lokalnego i europejskiego biznesu. Gości swoją obecnością zaszczycił także przedstawiciel Departamentu Informatyzacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

– Informatyka to jedna z tych sfer, w której Polska nie ustępuje najbardziej rozwiniętym rynkom. Największy wpływ na to mają duże inwestycje, takie jak oddanie przez ATM S.A. do użytku nowej powierzchni kolokacyjnej w budynku F5. To stwarza możliwość rozwoju dla miasta, ale też przyciąga do kraju zachodni kapitał. Dzięki takim inicjatywom już nie tylko Wschód, ale też Zachód Europy postrzega Polskę jako atrakcyjnego, rzetelnego partnera biznesowego – powiedział Sebastian Christow, Dyrektor Departamentu Informatyzacji w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

Popyt na usługi centrów danych jest stymulowany przez wiele czynników, jak m.in. cyfryzacja biznesu i sektora publicznego, rozwój technologii LTE, wzrost liczby urządzeń mobilnych i ilości przesyłanych danych, a także rozwój mediów społecznościowych i rynku e-commerce. Duży wpływ ma również rosnący popyt na rozwiązania chmurowe. Dość powiedzieć, że w 2010 roku rodzimy rynek chmury obliczeniowej wart był 35 mln dol., dwa lata później już dwukrotnie więcej, natomiast aktualnie prognozuje się, że w 2017 roku jego wartość powinna przekroczyć 200 mln dolarów1.

– Oddanie do użytku budynku F5 to ważna inwestycja i impuls do dalszego rozwoju, w tym m.in. pozyskiwania przez ATM S.A. kolejnych klientów z zagranicy. Od lat inwestujemy w coraz większą i lepiej wyposażoną powierzchnię Centrum Danych ATMAN, a także stale podnosimy poziom naszych usług. Dotyczy to zarówno wyróżniających nas na polskim rynku parametrów technicznych serwerowni, jak i wyczulonej na potrzeby klienta obsługi handlowej i technicznej. Budynek F5 to nasza odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku. Coraz więcej firm, zamiast przystosowywać własne pomieszczenia biurowe na potrzeby rozrastającej się serwerowni, przenosi zasoby teleinformatyczne do centrów danych. Potwierdzeniem są niedawne wyniki badań opublikowane przez PMR dotyczące dynamiki rozwoju polskiego rynku centrów danych, która przez najbliższe lata powinna utrzymać się na poziomie 15-20 proc. Nic dziwnego, ponieważ z jednej strony outsourcing IT sprzyja optymalizacji kosztów, z drugiej natomiast zwiększa bezpieczeństwo danych – powiedział Tadeusz Czichon, Prezes Zarządu ATM S.A.

F5, podobnie jak pozostałe obiekty współtworzące warszawskie Centrum Danych ATMAN, wyposażony jest w rezerwowe źródła zasilania i łącza telekomunikacyjne, niezawodne systemy gaszenia i chłodzenia, a także całodobową ochronę fizyczną, monitoring, kontrolę dostępu i serwis w trybie 24/7, który umożliwia natychmiastowe reagowanie na potencjalne zagrożenia.

Ponadto firmy korzystające z infrastruktury sieciowej i serwerowej w F5 mają zapewniony szybki i wydajny transfer danych za sprawą sieci światłowodowej należącej do ATM S.A. Spółka świadczy usługi telekomunikacyjne stosując łącza symetryczne o pełnej gwarancji pasma i zerowym poziomie utraty pakietów IP. Sieć ATMAN ma bezpośrednie punkty styku o dużej przepustowości z ponad tysiącem sieci telekomunikacyjnych na świecie, a także węzły dostępowe w największych punktach wymiany ruchu IP w Polsce (EPIX, PLIX, PWR Thinx, TPIX) i Europie (w Amsterdamie, Frankfurcie, Kijowie, Londynie i Moskwie). Wszystko to zapewnia klientom ATM S.A. najwyższą jakość i niezawodny dostęp do zasobów internetowych.

Oddanie do użytku budynku F5 kończy rozbudowę Centrum Telekomunikacyjnego ATMAN-Grochowska 
i finalizuje budowę Centrum Innowacji ATM – projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013.

ATM S.A.