Jakość portfeli kredytowych banków w 2023 roku pogorszy się?
Wyższe stopy procentowe, inflacja oraz niższy wzrost gospodarczy w 2023 roku wpłyną negatywnie na jakość portfeli kredytowych banków, przewidują bankowi szefowie ryzyka.
Wyższe stopy procentowe, inflacja oraz niższy wzrost gospodarczy w 2023 roku wpłyną negatywnie na jakość portfeli kredytowych banków, przewidują bankowi szefowie ryzyka.
W 2023 roku banki udzielą około 80 tys. kredytów mieszkaniowych, prognozuje dr Jacek Furga, Prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich. Przyszły rok pod tym względem zapowiada się więc rekordowo słabo.
Rebranding placówek Getin Noble Banku na VeloBank nastąpi 21 listopada, bank przedstawi nową ofertę, liczy na akwizycję nowych klientów i w ciągu roku chce zacząć odzyskiwać pozycje rynkowe na wszystkich liniach biznesowych – poinformował wiceprezes zarządu, p.o. prezesa VeloBanku, Adam Marciniak.
PKO Bank Polski w ciągu ostatnich dwóch miesięcy obserwuje zwiększenie liczby wniosków dotyczących ugód składanych przez frankowiczów o prawie 30 proc. w porównaniu do II kwartału 2022 roku – poinformował wiceprezes banku Piotr Mazur.
Wyższe stopy procentowe i pośrednie skutki wojny w Ukrainie sprawią, że banki czeka pogorszenie jakości portfeli kredytowych. Presja na wzrost wyniku z opłat i prowizji będzie mniejsza, i banki mogą powracać do modelu bankowości „za zero” – poinformował Przemysław Szczygielski z Deloitte Polska.
Obecna sytuacja rynkowa będzie miała wpływ na pogorszenie jakości kredytów w poszczególnych segmentach klientów banków, ale obecnie nie widać żadnych niepokojących sygnałów. Wskutek rosnącego ryzyka banki będą zaostrzały kryteria udzielania kredytów, ale popyt na kredyty powrócił już do poziomów sprzed wybuchu wojny na Ukrainie – poinformował prezes Biura Informacji Kredytowej Mariusz Cholewa.
Wyniki banków w 2022 roku wspierać będą rosnące stopy procentowe, a czynnikiem ryzyka pozostaje nieoczekiwany rozwój pandemii i sytuacja makroekonomiczna, która będzie miała wpływ na kondycję kredytobiorców. Nastroje na początku roku są jednak dobre i rynek ma nadzieje, że wyższe stopy i podwyższona inflacja nie popsują jakości portfeli kredytowych. Zysk sektora w 2022 roku wzrosnąć może o około 30 proc. do ponad 20 mld zł, jednak zyskowność pomniejszą kolejne rezerwy na kredyty CHF.
Do Komisji Nadzoru Finansowego na koniec 2021 roku wpłynęło łącznie blisko 16 tys. wniosków o mediację między bankami i klientami w sprawie kredytów frankowych, co potwierdza duże zainteresowanie polubownymi formami rozwiązywania tego typu sporów. Do tej pory zawarto 5,7 tys. ugód, a około 800 mediacji zakończyło się bez zawarcia porozumienia – poinformował Jacek Barszczewski, rzecznik UKNF.
W I kwartale 2022 roku rynek bankowy czeka dalszy spadek popytu na kredyty hipoteczne, wówczas jednak widoczny może być wzrost zainteresowania kredytami opartymi na okresowo stałą stopę procentową. Kredyty tego typu powoli stają się coraz bardziej atrakcyjne dla klientów – poinformował Andrzej Sowa, dyrektor w ING Banku Śląskim.
Po ostatnich podwyżkach rynkowych stóp procentowych banki bardzo ostrożnie podchodzą do planów podwyższania oprocentowania depozytów. Według nich, duża nadpłynność w sektorze sprawia, że wyższe stopy tylko w umiarkowanym stopniu przełożą się na ceny depozytów, ale zastrzegają, że będą obserwowały działania konkurencji w tym zakresie – wynika z wypowiedzi przedstawicieli banków.
Rozkręcająca się obecnie kolejna, czwarta fala pandemii nie powinna w ostatnich miesiącach 2021 roku przeszkodzić ożywieniu na rynku kredytowym. Ewentualny ostrzejszy przebieg pandemii oraz związane z tym obostrzenia w pierwszej kolejności wpłynęłyby na rynek kredytów konsumpcyjnych – uważają eksperci.
Liczba postępowań sądowych przeciwko bankom, w związku z umowami kredytowymi we frankach szwajcarskich, w lipcu zwiększyła się o blisko 4 tys., a od początku roku o 23,6 tys. Klienci banków nie wstrzymują się w składaniu pozwów i nie są zainteresowani zawieraniem ugód z bankami – poinformował wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.
Alior Bank obserwował w II kwartale bardzo dobre poziomy sprzedaży kredytów, obecnie ocenia, że koszty ryzyka (CoR) w całym 2021 roku będą niższe niż zakładany wcześniej poziom 2,2 proc. Alior chce w ciągu dwóch lat zakończyć proces odnowienia sieci oddziałów własnych – poinformował wiceprezes banku Dariusz Szwed.
Akcjonariusze Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (PZU) zdecydowali na walnym zgromadzeniu o wypłacie dywidendy wysokości 3,5 zł na akcję.
PKO Bank Polski będzie kontynuował strategię do 2022 roku, ale zakłada odpowiednie jej korekty, by dostosowywać się do zmieniających się okoliczności. Bank ma odpowiednie zapasy kapitałowe zarówno na potrzeby finansowania ożywienia gospodarczego po pandemii, jak i na systematyczną wypłatę dywidend – poinformował powołany na prezesa PKO BP Jan Emeryk Rościszewski.
Santander Bank Polska obserwuje duże zainteresowanie kredytami hipotecznymi i gotówkowymi i liczy, że sprzedaż tych kredytów w II kwartale w porównaniu do i tak dobrego I kwartału wzrośnie w tempie dwucyfrowym. Bank stawia szczególnie na rozwój w segmencie hipotek, gdzie chce zwiększyć udziały rynkowe w nowej sprzedaży – poinformował wiceprezes banku Arkadiusz Przybył.
Komisja Nadzoru Finansowego w nowych wytycznych w sprawie polityki dywidendowej banków może odblokować możliwość wypłaty dywidendy, ale dotyczyć to będzie raczej tylko banków bez problemu walutowych kredytów mieszkaniowych – uważają analitycy.
Pierwszy kwartał dla giełdowych banków powinien być dobry, część z nich zanotuje wyniki lepsze niż w ubiegłym roku, słabe dane pokażą jednak banki borykające się z problemem kredytów frankowych – wynika z danych PAP Biznes. Rosnący popyt na kredyty poprawi działalność operacyjną banków, a niższe składki na BFG nie obciążą mocno kosztów.
Sytuacja kapitałowa Getin Noble Banku pozostaje trudna, a może pogorszyć się, gdy pojawią się dodatkowe koszty związane z portfelem kredytów w CHF. Na horyzoncie nie widać inwestora, więc przymusowa restrukturyzacja banku może być nieunikniona. Kluczowe pozostaje pytanie, jak długo regulatorzy rynku będą akceptować obecną sytuację – uważają analitycy.
Należący do grupy PKO BP i działający na Ukrainie Kredobank stawia na wzrost organiczny, chce rosnąć szybciej niż rynek, planuje poprawę dochodowość i do końca 2023 roku zamierza zwiększyć liczbę klientów do 1 mln – poinformował prezes Kredobanku Jacek Szugajew.
W 2021 roku wpływ pandemii na gospodarkę będzie coraz mniejszy, co otworzy bankom przestrzeń do poprawy wyników – uważają analitycy. Łączne zyski giełdowych banków mogą wzrosnąć ponad 10 proc., na co wpływ będzie miała wyższa akcja kredytowa i niższe rezerwy. Największym ryzykiem dla sektora pozostaną kredyty we franku szwajcarskim, rośnie bowiem liczba wyroków sądowych niekorzystnych dla banków.
Grupa Warta stawia na rozwój organiczny, może jednak rozważyć przejęcia innych firm. Kluczowym wyzywaniem dla rynku ubezpieczeniowego pozostaje pandemia, Warta jednak z optymizmem patrzy na nadchodzące miesiące, notując wyniki sprzedaży średnio o kilka procent wyższe niż w ubiegłym roku, zarówno w ubezpieczeniach majątkowych, jak i na życie ze składką regularną – poinformował spółki Jarosław Parkot.
W ciągu trzech lat w Polsce może zniknąć około 15 proc. placówek bankowych, a banki coraz częściej będą sięgały po mniejsze formaty oddziałów. Efekt pandemii może spowodować spadek przychodów banków w 2020 roku nawet do 20 proc., więc będą one szukały oszczędności – poinformował PAP Biznes dyrektor w warszawskim biurze Kearney Krystian Kamyk.
Polski sektor bankowy jest stabilny, ale ryzyko w średnim i dłuższym okresie czasu może mocno wzrosnąć ze względu na obniżanie się rentowności banków. Mocne obniżenie stóp procentowych, przy pogorszeniu się jakości portfela, w dłuższym okresie obniża możliwości kredytowe banków – poinformował Michał Selbka, dyrektor w agencji S&P.
Alior Bank poprawił jakość i poziom zabezpieczenia nowych ekspozycji kredytowych, i ocenia, że dzięki temu istotnie zmniejszył wrażliwość kosztów ryzyka na COVID-19 oraz spodziewaną recesję gospodarczą. Bank uruchamia dodatkowe działania, które przynieść mają dalsze oszczędności i podnosi efektywność wewnętrznych procesów windykacyjnych – poinformowali przedstawiciele banku.
ING Bank Śląski obserwuje u swoich klientów spadek obrotów we wszystkich branżach, przedsiębiorstwa zaczynają kumulować środki na rachunkach bieżących przygotowując się na ewentualne problemy płynnościowe. Bank ocenia, że kowenanty będą niedotrzymywane, a zainteresowanie wakacjami kredytowymi na razie jest umiarkowane – poinformował wiceprezes Michał Bolesławski.