Artykuły ze źródła: Sebastian Karbarczyk

Dr Mariusz Cholewa, prezes zarządu BIK
Nieruchomości

Prezes BIK: popyt na kredyty powrócił do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie

Obecna sytuacja rynkowa będzie miała wpływ na pogorszenie jakości kredytów w poszczególnych segmentach klientów banków, ale obecnie nie widać żadnych niepokojących sygnałów. Wskutek rosnącego ryzyka banki będą zaostrzały kryteria udzielania kredytów, ale popyt na kredyty powrócił już do poziomów sprzed wybuchu wojny na Ukrainie – poinformował prezes Biura Informacji Kredytowej Mariusz Cholewa.

CZYTAJ WIĘCEJ
Pieniądze, wykresy gospodarcze i 2022 rok
Z rynku finansowego

Co przed bankami w 2022 roku? Wyższe zyski dzięki podwyżkom stóp procentowych, koniec boomu na rynku kredytów hipotecznych, fala pozwów ws. kredytów frankowych

Wyniki banków w 2022 roku wspierać będą rosnące stopy procentowe, a czynnikiem ryzyka pozostaje nieoczekiwany rozwój pandemii i sytuacja makroekonomiczna, która będzie miała wpływ na kondycję kredytobiorców. Nastroje na początku roku są jednak dobre i rynek ma nadzieje, że wyższe stopy i podwyższona inflacja nie popsują jakości portfeli kredytowych. Zysk sektora w 2022 roku wzrosnąć może o około 30 proc. do ponad 20 mld zł, jednak zyskowność pomniejszą kolejne rezerwy na kredyty CHF.

CZYTAJ WIĘCEJ
Klucze i kalkulator z napisem kredyt na frankach szwajcarskich
Nieruchomości | Z rynku finansowego

KNF o kredytach frankowych: zawarto 5,7 tys. ugód z frankowiczami, ok. 800 mediacji zakończyło się bez zawarcia porozumienia

Do Komisji Nadzoru Finansowego na koniec 2021 roku wpłynęło łącznie blisko 16 tys. wniosków o mediację między bankami i klientami w sprawie kredytów frankowych, co potwierdza duże zainteresowanie polubownymi formami rozwiązywania tego typu sporów. Do tej pory zawarto 5,7 tys. ugód, a około 800 mediacji zakończyło się bez zawarcia porozumienia – poinformował Jacek Barszczewski, rzecznik UKNF.

CZYTAJ WIĘCEJ
Logo ING Banku Śląski
Nieruchomości

Andrzej Sowa z ING Banku Śląskiego: wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi na stałą stopę procentową najwcześniej w I kw. 2022 r.

W I kwartale 2022 roku rynek bankowy czeka dalszy spadek popytu na kredyty hipoteczne, wówczas jednak widoczny może być wzrost zainteresowania kredytami opartymi na okresowo stałą stopę procentową. Kredyty tego typu powoli stają się coraz bardziej atrakcyjne dla klientów – poinformował Andrzej Sowa, dyrektor w ING Banku Śląskim.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bank
Z rynku finansowego

Po podwyżce stóp procentowych banki nie będą spieszyć się z podniesieniem cen depozytów?

Po ostatnich podwyżkach rynkowych stóp procentowych banki bardzo ostrożnie podchodzą do planów podwyższania oprocentowania depozytów. Według nich, duża nadpłynność w sektorze sprawia, że wyższe stopy tylko w umiarkowanym stopniu przełożą się na ceny depozytów, ale zastrzegają, że będą obserwowały działania konkurencji w tym zakresie – wynika z wypowiedzi przedstawicieli banków.

CZYTAJ WIĘCEJ
Tadeusz Białek, Związek Banków Polskich
Nieruchomości

Tadeusz Białek z ZBP: w lipcu liczba spraw sądowych ws. kredytów frankowych wzrosła o 4 tys.; klienci banków nie są zainteresowani ugodami

Liczba postępowań sądowych przeciwko bankom, w związku z umowami kredytowymi we frankach szwajcarskich, w lipcu zwiększyła się o blisko 4 tys., a od początku roku o 23,6 tys. Klienci banków nie wstrzymują się w składaniu pozwów i nie są zainteresowani zawieraniem ugód z bankami – poinformował wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.

CZYTAJ WIĘCEJ
Jan Emeryk Rościszewski, wiceprezes PKO BP.
Z rynku finansowego

Nowy prezes PKO BP: mamy zapasy kapitałowe, by finansować gospodarkę po pandemii i wypłacać dywidendy; wkrótce ugody z frankowiczami

PKO Bank Polski będzie kontynuował strategię do 2022 roku, ale zakłada odpowiednie jej korekty, by dostosowywać się do zmieniających się okoliczności. Bank ma odpowiednie zapasy kapitałowe zarówno na potrzeby finansowania ożywienia gospodarczego po pandemii, jak i na systematyczną wypłatę dywidend – poinformował powołany na prezesa PKO BP Jan Emeryk Rościszewski.

CZYTAJ WIĘCEJ
Logo Santander Bank
Z rynku finansowego

Santander Bank liczy na dwucyfrowy wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych i gotówkowych w II kw.

Santander Bank Polska obserwuje duże zainteresowanie kredytami hipotecznymi i gotówkowymi i liczy, że sprzedaż tych kredytów w II kwartale w porównaniu do i tak dobrego I kwartału wzrośnie w tempie dwucyfrowym. Bank stawia szczególnie na rozwój w segmencie hipotek, gdzie chce zwiększyć udziały rynkowe w nowej sprzedaży – poinformował wiceprezes banku Arkadiusz Przybył.

CZYTAJ WIĘCEJ
Getin Noble Bank - Logo
Z rynku finansowego

Analitycy: Getin Noble Bank w trudnej sytuacji; bez inwestora przymusowa restrukturyzacja może być nieunikniona

Sytuacja kapitałowa Getin Noble Banku pozostaje trudna, a może pogorszyć się, gdy pojawią się dodatkowe koszty związane z portfelem kredytów w CHF. Na horyzoncie nie widać inwestora, więc przymusowa restrukturyzacja banku może być nieunikniona. Kluczowe pozostaje pytanie, jak długo regulatorzy rynku będą akceptować obecną sytuację – uważają analitycy.

CZYTAJ WIĘCEJ
Napis: bank
Z rynku finansowego

Co czeka banki w 2021 roku? Zyski wyższe o ponad 10 procent, największym problemem kredyty frankowe

W 2021 roku wpływ pandemii na gospodarkę będzie coraz mniejszy, co otworzy bankom przestrzeń do poprawy wyników – uważają analitycy. Łączne zyski giełdowych banków mogą wzrosnąć ponad 10 proc., na co wpływ będzie miała wyższa akcja kredytowa i niższe rezerwy. Największym ryzykiem dla sektora pozostaną kredyty we franku szwajcarskim, rośnie bowiem liczba wyroków sądowych niekorzystnych dla banków.

CZYTAJ WIĘCEJ
Jarosław Parkot
Z rynku finansowego

Prezes Warty: stawiamy na rozwój organiczny, możemy jednak rozważyć przejęcia innych firm

Grupa Warta stawia na rozwój organiczny, może jednak rozważyć przejęcia innych firm. Kluczowym wyzywaniem dla rynku ubezpieczeniowego pozostaje pandemia, Warta jednak z optymizmem patrzy na nadchodzące miesiące, notując wyniki sprzedaży średnio o kilka procent wyższe niż w ubiegłym roku, zarówno w ubezpieczeniach majątkowych, jak i na życie ze składką regularną – poinformował spółki Jarosław Parkot.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bank
Gospodarka | Z rynku finansowego

Michał Selbka z S&P: polski sektor bankowy stabilny, ale ryzyko może mocno wzrosnąć ze względu na pogorszenie rentowności

Polski sektor bankowy jest stabilny, ale ryzyko w średnim i dłuższym okresie czasu może mocno wzrosnąć ze względu na obniżanie się rentowności banków. Mocne obniżenie stóp procentowych, przy pogorszeniu się jakości portfela, w dłuższym okresie obniża możliwości kredytowe banków – poinformował Michał Selbka, dyrektor w agencji S&P.

CZYTAJ WIĘCEJ
Krzysztof Bachta
Z rynku finansowego

Prezes Alior Banku: zmiana polityki kredytowej zwiększyła naszą odporność na skutki COVID-19

Alior Bank poprawił jakość i poziom zabezpieczenia nowych ekspozycji kredytowych, i ocenia, że dzięki temu istotnie zmniejszył wrażliwość kosztów ryzyka na COVID-19 oraz spodziewaną recesję gospodarczą. Bank uruchamia dodatkowe działania, które przynieść mają dalsze oszczędności i podnosi efektywność wewnętrznych procesów windykacyjnych – poinformowali przedstawiciele banku.

CZYTAJ WIĘCEJ
Michał Bolesławski
Z rynku finansowego

Wiceprezes ING: firmy kumulują środki na rachunkach, zainteresowanie wakacjami kredytowymi umiarkowane

ING Bank Śląski obserwuje u swoich klientów spadek obrotów we wszystkich branżach, przedsiębiorstwa zaczynają kumulować środki na rachunkach bieżących przygotowując się na ewentualne problemy płynnościowe. Bank ocenia, że kowenanty będą niedotrzymywane, a zainteresowanie wakacjami kredytowymi na razie jest umiarkowane – poinformował wiceprezes Michał Bolesławski.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1