Artykuły ze źródła: Finiata

Napis ZUS i pieniądze
Rynek pracy

Ozusowanie umów o dzieło i zleceń – wzrośnie szara strefa czy bezrobocie?

Od 1 stycznia 2021 r. wszedł w życie obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS. Jak się okazało, był to pierwszy krok mający na celu wprowadzenie obowiązkowych składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne. 89,2 proc. pracodawców jest temu przeciwnych, ponieważ zmiana zamiast korzyści dla państwa ‒ może podnieść poziom bezrobocia lub zwiększyć szarą strefę czytamy w informacji prasowej fintechu Finiata.

CZYTAJ WIĘCEJ
Rozliczanie podatków przez internet
Firma

Zmiany w księgowości, wynagrodzeniach i płatnościach. Skorzysta fiskus, stracą przedsiębiorcy?

Wdrożony od 1 listopada br. obowiązkowy split payment ograniczy w znacznym stopniu płynność finansową przedsiębiorstw. Wprowadzenie obligatoryjnego stosowania JPK_VAT wymusza na firmach wdrożenia elektronicznej księgowości, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. GUS podał, że we wrześniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 6,7 proc., jednak realny wzrost wynagrodzeń wynosi zaledwie 3,9 proc.

CZYTAJ WIĘCEJ
Nowe technologie na tle mężczyzny pracującego przy komputerze
Rynek pracy

W polskich firmach informatycznych wciąż brakuje programistów

Silna pozycja zagranicznych firm wdrażających innowacyjne rozwiązania, rosnące koszty pracy i walka o marże, to wciąż największe problemy polskich firm informatycznych. Największe wyzwania stoją przed małymi przedsiębiorstwami, które ze względu na zatory płatnicze nie są w stanie konkurować wysokimi pensjami z międzynarodowymi korporacjami. Względy finansowe również wstrzymują możliwość prowadzenia szeroko zakrojonych działań marketingowych, które pozwoliłyby na umacnianie ich pozycji na rynku.

CZYTAJ WIĘCEJ
Mężczyzna z tabletem
Firma

Poradnik dla firm: jak prowadzić efektywny biznes

Prowadzenie własnej firmy może być obarczone ryzykiem i problemami, które często doprowadzają biznes do trudności finansowych. Zaledwie w pierwszym kwartale 2019 r. upadłość ogłosiło 285 podmiotów gospodarczych, co oznacza wzrost o 10 proc. r/r. Największą niewypłacalność odnotowała branża produkcyjna (69 firm), usługowa (67 firm) i dystrybucja hurtowa (57). Jedną z głównych przyczyn ich bankructwa jest wzrost obciążeń podatkowych oraz trwała utrata płynności finansowej. Poniższe trzy wskazówki pomogą w efektywnym prowadzeniu biznesu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Napis fintech na tle nowoczesnych technologii i mężczyzny w garniturze
Technologie i innowacje

Fintechy zmieniają świat finansów. Polacy coraz częściej korzystają z nowoczesnych usług finansowych

Ponad połowa FinTechów, funkcjonujących na polskim rynku, dostarcza rozwiązania z zakresu płatności, a co trzeci udziela pożyczek i kredytów. Bez popytu nie byłoby podaży – Polacy coraz częściej decydują się na skorzystanie z nowoczesnych usług finansowych. Mimo, że ogólne zaufanie wciąż jest niskie, to sympatia do nich konsekwentnie rośnie, a każdy kolejny sukces FinTechu udowadnia, że realnie zmieniają świat finansów. Przykładem mogą być firmy, które już teraz dla przedsiębiorców są jednym z głównych źródeł dodatkowego finansowania.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1