Artykuły ze źródła: Ayming

tablet, wykresy
Technologie i innowacje

Innowacje a finanse: jak CFO może uwolnić potencjał biznesu?

Dane z raportu „Od liczb do innowacji: jak CFO przyspiesza rozwój biznesu”, ujawniają niewystarczające wykorzystanie dostępnych instrumentów finansowania innowacji przez biznes w Polsce. Z badania rynkowego przeprowadzonego przez IQS wynika jasno – zaledwie 26% ankietowanych CFO deklaruje, że ich firmy korzystają z takiego wsparcia. Jednocześnie najczęściej wskazywaną przez dyrektorów finansowych barierą dla rozwoju innowacyjności jest brak środków finansowych, podkreślają eksperci Ayming Polska.

CZYTAJ WIĘCEJ
ESG euro banknoty, zielona roslina
ESG | Z rynku finansowego

Co warto wiedzieć o miliardach euro z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki w 2023 roku?

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało tegoroczny harmonogram naborów do konkursów dotacyjnych organizowanych w ramach programu FENG – Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. W 2023 roku firmy mogą liczyć w sumie na 4,7 mld EUR (ok. 21 mld złotych) na finansowanie innowacji, m.in. z zakresu: B+R, cyfryzacji, wdrażania technologii, poprawy konkurencyjności czy zwiększania efektywności energetycznej, czytamy w informacji prasowej międzynarodowej grupy doradczej Ayming Polska.

CZYTAJ WIĘCEJ
Zdjęcie ilustracyjne: Pracownicy w labaratorium
Firma

Jak prawidłowo rozliczyć ulgę B+R? Potrzebna nie tylko księgowa, ale też inżynier

Przedsiębiorstwa postrzegają poszczególne etapy rozliczenia ulgi na badania i rozwój raczej jako łatwe, wynika z raportu Ayming Polska „Ulga B+R. Małymi krokami do większej innowacyjności”. Dla 28 proc. firm, które choć raz skorzystały z ulgi, najbardziej problematyczna była dokumentacja działalności B+R. Tylko 15 proc. ankietowanych wskazało, że identyfikacja działalność B+R sprawiła im kłopot, a dla 19 proc. najtrudniejsza okazała się ewidencja kosztów. Tymczasem najwięcej błędów przy rozliczaniu ulgi B+R jest popełnianych właśnie na tych dwóch ostatnich etapach. Za główny powód można wskazać brak wsparcia inżynierów na początku procesu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Napis badani i rozwój na klawiaturze komputera
Firma | Technologie i innowacje

Ulga B+R wciąż mało popularna wśród przedsiębiorców. Zobacz 5 hamulców przed korzystaniem z niej

Zaledwie 12 proc. zapytanych firm skorzystało w roku podatkowym 2018 z ulgi B+R, wynika z badania Kantar przeprowadzonego dla Ayming. I to pomimo tego, że od ubiegłego roku można odpisać 100 proc. kosztów kwalifikowanych niezależnie od wielkości firmy i nawet 150 proc. wydatków w przypadku centrów badawczo-rozwojowych. Można wskazać kilka głównych powodów, które powstrzymują przedsiębiorców przed korzystaniem z tej preferencji podatkowej. Firmy obawiają się m.in. kontroli skarbowej, nieprawidłowego sklasyfikowania kosztów oraz dużych nakładów pracy. Ale czy słusznie?

CZYTAJ WIĘCEJ
Lupa leżąca na polskich złotych
Firma

Fiskus sprawdza ulgę B+R

Wraz z upływem terminu na złożenie deklaracji CIT i PIT organy podatkowe zaczęły wysyłać zapytania do firm rozliczających w zeznaniu rocznym ulgę B+R za rok podatkowy 2018. Fiskus sprawdza poprawność dokumentów odnoszących się do ulgi, m.in. ewidencję czasu pracy, wykaz składek odprowadzanych do ZUS czy sposób wyodrębnienia kosztów kwalifikowanych w ewidencji księgowej. Jak przedsiębiorcy, którzy skorzystali z ulgi badawczo-rozwojowej, powinni przygotować się na ewentualne zapytania?

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1