Artykuły ze źródła: Antal

napis Mobbing na klawiszu enter, palec
ESG | Rynek pracy

Z powodu mobbingu co trzeci zatrudniony zmienia pracę

Aż 93% pracowników doświadczyło co najmniej raz zachowań, które mogą być uznane za mobbing. 90% z nich wskazuje na pogorszenie zdrowia psychicznego, a 75% fizycznego – wynika z badania przeprowadzonego przez Antal i Dobrą Fundację, pod patronatem Pracodawców RP. Co więcej, prawie połowa badanych wskazała, że doświadczenie mobbingu zmusiło ich do zmiany pracy, jednak równocześnie tyle samo osób nie zgłosiło tego problemu swojemu pracodawcy. Najnowsze dane ukazują, że mimo istnienia procedur, aż 70% osób nie czuje wsparcia w organizacji, czytamy w informacji prasowej Firmy.

CZYTAJ WIĘCEJ
Kobieta pracująca zdalnie w domu
Artykuły | Rynek pracy

Praca zdalna: 5 najważniejszych zasad. Z powodu koronawirusa w Polsce przybywa osób pracujących z domu

Przyjęta przez Sejm 2 marca 2020 r. specustawa ws. koronawirusa przewiduje, że pracodawca będzie mógł zlecić pracownikowi pracę zdalną. Na razie trudno oszacować ile firm się na to zdecyduje, ale około 2,5 miliona Polaków jest zatrudnionych w branżach, które mają taką możliwość. Jak przygotować pracowników do pracy z dala od biura, zapewnić odpowiednie wparcie związane z organizacją pracy i przygotować zasady współpracy? Oto kompendium wiedzy Antal, przydatne podczas pracy zdalnej, które każdy pracodawca powinien znać, by móc skutecznie doradzić i wesprzeć pracowników rozważających pracę zdalną.

CZYTAJ WIĘCEJ
Kandydaci do pracy czekający w kolejce na rozmowę rekrutacyjną
Rynek pracy

Relokację zawodową rozważa większość specjalistów i menedżerów

Niemal 70 proc. specjalistów i menedżerów jest gotowych na przeprowadzkę do innego miasta w przypadku otrzymania atrakcyjnej oferty pracy. W czołówce miast najbardziej atrakcyjnych pod kątem relokacji utrzymuje się: Warszawa, Wrocław, Kraków i Trójmiasto. Respondenci są także zainteresowani przeprowadzką do Poznania, Katowic i Łodzi oraz pierwszy raz w historii badania – Rzeszowa.

CZYTAJ WIĘCEJ
Kobieta w biurze
Rynek pracy

Networking i programy rozwojowe, czyli elementy niezbędne kobietom w biznesie

Pewność siebie, odwaga w wyrażaniu potrzeb, networking i programy rozwojowe, organizowane przez pracodawców to elementy, których najbardziej brakuje do pełnego równouprawnienia kobiet w biznesie. Brak wiary w siebie i wyrażania własnych potrzeb to główne bariery wewnętrzne w aktywizacji według odpowiednio 49% i 53% respondentek raportu „Kobiety w finansach” powstałego we współpracy Antal, CFA Society Poland oraz Banku BPH.

CZYTAJ WIĘCEJ
Lublin z lotu ptaka
Gospodarka

Jakie polskie miasta cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów

Warszawa, Wrocław, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Kraków, Szczecin, Lublin – to miasta poddane analizie w badaniu Antal – Business Environment Assesment Study. Rozwój inwestycyjny polskich aglomeracji w głównej mierze jest kształtowany przez potencjał zatrudnienia, infrastrukturę i dostępność powierzchni biurowych, a także rozwój lokalnego biznesu. Jak w zestawieniu wypadają poszczególne miasta?

CZYTAJ WIĘCEJ
Ludzie w pracy
Rynek pracy

Bank Zachodni WBK i IKEA: oto najbardziej pożądani pracodawcy 2018

Antal opublikował ósmą edycję rankingu Najbardziej pożądanych pracodawców. W tegorocznym badaniu udział wzięła rekordowa liczba 4102 specjalistów i menedżerów z całego kraju, którzy wyłonili 67 laureatów w 15 branżach. Jak zauważają eksperci Antal – względem ubiegłego roku w ocenie kandydatów zyskała stabilność zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzenia. Na wadze straciły możliwość szkolenia i innowacyjność marki.

CZYTAJ WIĘCEJ
Raporty

Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy

W 2017 roku co drugi specjalista lub menedżer odczuł poprawę swojej sytuacji zawodowej, ale 4 na 10 pracowników niestety nie – wynika z raportu Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”. Jeśli znajdujesz się w tej drugiej grupie, warto w nowym roku pomyśleć o zmianie pracy. Tym bardziej, że wynagrodzenia proponowane podczas procesów rekrutacyjnych w 2017 roku wzrosły aż o 14% i ten trend utrzyma się również w 2018 roku. Świadome i przemyślane etapy procesu poszukiwania pracy nie tylko zwiększają szansę na sukces, ale również dodają pewności siebie oraz motywacji.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1