Autor: dr Maciej Jędrzejak

Komentarze ekspertów

Hiszpania pozytywnie zaskakuje

jedrzejak.maciej.01.250x323Najważniejszym wydarzeniem wczorajszej sesji była bez wątpienia publikacja przemysłowych indeksów PMI dla największych światowych gospodarek. W Europie uwagę inwestorów przyciągnęły znacznie lepsze od prognozowanych informacje na temat aktualnej sytuacji ekonomicznej w Hiszpanii, gdzie wskaźnik obrazujący kondycję tamtejszego sektora przemysłowego wzrósł w ostatnim miesiącu z 52.9 pkt do 54.6 pkt.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wzrost sprzedaży domów w USA

jedrzejak.maciej.01.250x323Ze względu na niewielką ilość publikacji makroekonomicznych, wczorajsza sesja upłynęła pod znakiem kolejnych posiedzeń banków centralnych. Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, zarówno bank centralny Turcji, jak i Węgier podjęły decyzję o zmianie polityki monetarnej – TCMB obciął benchmarkową stopę procentową o 75 punktów bazowych do poziomu 8.75%, natomiast NBW zdecydował się na obniżenie głównej stopy procentowej do rekordowo niskiego poziomu 2.30%.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Polemika przedstawicieli Fed

jedrzejak.maciej.01.250x323Niewielka ilość zaplanowanych na wtorek publikacji makroekonomicznych sprawiła, że wczorajsza sesja została zdominowana przez wystąpienia przedstawicieli banków centralnych. Popołudniu, uwagę inwestorów po obu stronach Oceanu przyciągnęło przemówienie Williama Dudleya, szefa Fed z Nowego Jorku, który na spotkaniu zorganizowanym przez New York Association of Business Economics poruszył temat aktualnej sytuacji ekonomicznej Stanów Zjednoczonych, oceniając obecne tempo wzrostu jako rozczarowujące. W zdecydowanie bardziej optymistycznym tonie upłynęło natomiast wystąpienie Charlesa Plossera, szefa Fed z Filadelfii, który podkreślił znaczącą poprawę kondycji tamtejszego rynku pracy.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Polacy cieszą się dobrobytem

jedrzejak.maciej.01.250x323Nad Wisłą poniedziałkowa sesja została zdominowana przez informacje obrazujące aktualną sytuację na tutejszym rynku pracy. Po serii zaskakująco dobrych wiadomości na temat ogólnego stanu polskiej gospodarki, opublikowane wczoraj dane okazały się nieco gorsze od prognozowanych. Jak wynika z raportu GUS, w kwietniu dynamika zatrudnienia wyniosła 0.7% m/m, natomiast wynagrodzenia – 3.8% m/m, podczas gdy analitycy spodziewali się wyników na poziomie odpowiednio 0.8% m/m i 4% r/r.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Raport kwartalny BoE – zapowiedź podwyżki stóp procentowych

jedrzejak.maciej.01.250x323Środowa sesja upłynęła pod znakiem informacji docierających z Wielkiej Brytanii, gdzie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Marka Carneya. Ostatecznie, treść zaprezentowanego przez prezesa BoE kwartalnego raportu na temat inflacji nie była dla ekonomistów dużym zaskoczeniem. W opublikowanym wczoraj dokumencie czytamy, że brytyjska gospodarka powoli zbliża się do punktu, w którym będzie konieczne stopniowe podwyższanie stóp procentowych. Początkowo, zmiana polityki monetarnej miała być uzależniona głównie od spadku stopy bezrobocia. Obecnie, BoE bierze także pod uwagę wskaźnik obrazujący tzw. wolne moce produkcyjne.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Niejednoznaczny komunikat Fedu

jedrzejak.maciej.01.150x196W oczekiwaniu na wieczorną publikację protokołu z posiedzenia FOMC, w ciągu dnia na światowych rynkach nie działo się zbyt wiele. W Wielkiej Brytanii opublikowano informacje o wskaźniku zamówień przemysłowych CBI, który w sierpniu wyniósł 0 pkt. Popołudniu uwagę inwestorów przyciągnęły dobre dane płynące z amerykańskiego rynku nieruchomości, gdzie w ostatnim miesiącu wzrosła liczba sprzedanych domów na rynku wtórnym.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rupie indyjskie najsłabszą walutą w historii

jedrzejak.maciej.01.150x196Wczorajsza sesja, z racji na niewielką ilość publikowanych danych, upłynęła dosyć spokojnie. Rano uwagę inwestorów przyciągnęły informacje zza Odry, gdzie pomimo optymistycznej prognozy, dynamika inflacji PPI spadła w lipcu o -0.1% m/m. Popołudniu kolejne wiadomości napłynęły z naszej rodzimej gospodarki. W ostatnim miesiącu znacząco wzrosła wydajność w polskim przemyśle – przyśpieszenie dynamiki produkcji przemysłowej z 3% r/r w czerwcu do 6.3% r/r w lipcu jest najlepszym wynikiem od stycznia 2012 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Polacy zarabiają coraz więcej

jedrzejak.maciej.01.150x196Z racji na niewielką ilość publikowanych danych, poniedziałkową sesję cechowała mała zmienność na głównych parach walutowych. Uwagę inwestorów znad Wisły przyciągnęły głównie dane płynące z Polski, gdzie GUS opublikował informacje dotyczące sytuacji na rynku pracy. Ekonomistów pozytywnie zaskoczyła wiadomość o wzroście wysokości przeciętnego wynagrodzenia brutto, które w lipcu wyniosło 3830.1 złotych. W porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrosła także liczbie osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Dane z amerykańskiego rynku pracy umacniają dolara

jedrzejak.maciej.01.150x196Czwartkowa sesja została zdominowana przez informacje płynące ze Starego Kontynentu. Pozytywnym zaskoczeniem okazał się duży wzrost wartości indeksu PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii, który wyniósł w lipcu 54.6 pkt. Lepsze od prognozowanych okazały się również dane płynące z Niemiec, gdzie PMI wyniósł 50.7 pkt. BoE oraz ECB poinformowały o utrzymaniu dotychczasowego rekordowo niskiego poziomu stóp procentowych, który w obu przypadkach wynosi 0.5%.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Test prawdomówności Fed

jedrzejak.maciej.01.150x196Amerykański rynek pracy dał inwestorom powody do zadowolenia. Według danych Departamentu Pracy, liczba zatrudnionych w amerykańskim sektorze pozarolniczym wzrosła w maju o 175 tys., przy prognozach na poziomie 170 tys. Niewiele gorsze były informacje dotyczące zatrudnienia w sektorze prywatnym – 178 tys. przy oczekiwanych 180 tys. Stopa bezrobocia osiągnęła 7.6% i była o zaledwie 0.1% niższa od przewidywań analityków.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Napięcie w Unii Europejskiej narasta

jedrzejak.maciej.01.150x196Wczorajsza sesja nie pozwoliła zapomnieć inwestorom o kryzysie trawiącym Stary Kontynent. Niedźwiedzie nastroje na rynkach związanych z europejską walutą związane były z niepokojem, który wzbudził nowy raport Pew Research Center, obrazujący nastroje polityczne w Europie, które, delikatnie rzecz ujmując, są dalekie od ideału. Politycy, przyduszani kryzysem, od wielu miesięcy testują swoją cierpliwość. 

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

OECD optymistycznie o światowej gospodarce

jedrzejak.maciej.a.150xWczorajsza sesja zgodnie z oczekiwaniami była spokojna i wiele indeksów na światowych parkietach zamknęło się w okolicach poziomu, z którego startowały. Podobna sytuacja miała miejsce na rynkach walut, gdzie notowania większości par przybrały formę konsolidacji. Poprawa nastrojów wśród inwestorów nastąpiła około godziny 16:00, kiedy rynki zaczęły dyskontować optymistyczne informacje płynące z OECD.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1