Autor: Zbigniew R. Wierzbicki

cyberbezpieczeństwo, koronawirus
Cyberbezpieczeństwo

Oszustwa na szkodę banków i ich klientów w czasach pandemii

Globalnie i w Polsce pandemia COVID-19 przynosi niestety szybko rosnące negatywne konsekwencje nie tylko zdrowotne, ale też w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Zauważalna jest korelacja między dynamiką zakażeń, a rosnącą dynamiką cyberataków na obywateli, przedsiębiorstwa i instytucje publiczne, zwłaszcza służby zdrowia, piszą Grzegorz Florczuk, Zbigniew R. Wierzbicki.

CZYTAJ WIĘCEJ
NBS 2017/07-08

Banki spółdzielcze: Bankowość spółdzielcza wobec wyzwań technologicznych

W drugiej dekadzie XXI w. mamy do czynienia z ogromnym, niespotykanym wręcz, przyspieszeniem tempa zmian technologicznych. Determinują one sposoby działania wszystkich grup pośredników finansowych. Digitalizacja obejmuje kolejne dziedziny życia gospodarczego i społecznego. Dzisiaj coraz częściej stawiane jest pytanie o to, czy w zdigitalizowanym świecie przyszłości będzie miejsce dla banków w dzisiejszym tego słowa znaczeniu? Jak będą się zmieniać bankowość i banki, w tym spółdzielcze?

CZYTAJ WIĘCEJ
NBS 2017/05

Banki i klienci – ochrona danych: GDPR – zmiana regulacji w zakresie ochrony danych osobowych z innej perspektywy

Polskie banki spółdzielcze kolejny raz są zmuszane do podejmowania nowych wyzwań regulacyjnych. Intensyfikacja zmian prawnych przy jednoczesnym liberalizowaniu dostępu do rynku usług finansowych dla podmiotów nie obejmowanych nadzorem ostrożnościowym grozi nie tylko zmniejszeniem konkurencyjności banków, ale także stwarza zagrożenia dla ich klientów. Jednocześnie rosnąca skala ryzyka regulacyjnego prowadzi do wzrostu kosztów regulacyjnych i zwiększa ryzyko operacyjne banków.

CZYTAJ WIĘCEJ
NBS 2017/04

Banki i klienci: Obligacje komunalne w modelu biznesowym bankowości spółdzielczej

Niezależnie od bieżących problemów regulacyjnych dotyczących sektora oraz wprowadzania nowych technologii, banki spółdzielcze i ich zrzeszenia muszą obronić i wzmocnić swoje pozycje na rynkach lokalnych. Dziwić zatem może wciąż niewielkie ich zaangażowanie w emisję papierów dłużnych dla jednostek samorządu terytorialnego i dla przedsiębiorstw komunalnych.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1