Autor: Wojciech Dziewit

Raporty

Deutsche Bank: Zmierzch ery etatu – jak profesjonaliści rozwijają własny biznes?

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Deutsche Bank, ponad 72 proc. osób wykonujących wolne zawody w Polsce, to tzw. samozatrudnieni. Dlaczego wybierają formę działalności? Badanie pokazuje, że tym, co doceniają oni szczególnie, jest elastyczność czasu i miejsca pracy. Jak deklarują, ułatwia im to efektywną pracę, a w rezultacie daje większe szanse na rozwój biznesu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Raporty

Deutsche Bank: Polacy bardziej skłonni do brania kredytów konsumpcyjnych

W porównaniu z ubiegłym rokiem ponad 2,5-krotnie zwiększyła się liczba Polaków, którzy planują wziąć kredyt na cel konsumpcyjny – takie wnioski przynosi najnowsze badanie Deutsche Bank. Wzrost zanotowano przede wszystkim wśród kobiet i młodych osób. Zainteresowanie kredytami wynika z planowanych większych wydatków – przede wszystkim na remont mieszkania lub domu, albo wyjazdy na wakacje.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Jak bogaci udowadniają swój status?

Ubranie, towarzystwo, samochód, telefon, torebka, mieszkanie, sztuka, styl życia. Zamożni od zawsze potrzebowali wyraźnie pokazać swój status. Mody przemijają, jednak wszystkie te emblematy łączy jedno: są wyjątkowe i trudno dostępne. Tę rolę do niedawna z powodzeniem spełniały luksusowe marki tylko dla bogatych. Jednak „bogate dzieciaki Instagrama” i bagażniki wypchane torebkami Louis Vuitton podważyły ich rolę i skłoniły zamożnych do szukania nowych symboli statusu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły

Przyszłość to szybkie rozliczenia

Kupno biletu lotniczego tuż przed podróżą, zapłata raty kredytu czy rachunku za energię elektryczną w ostatniej chwili, zakup prezentu dla przyjaciela w dniu jego urodzin. Brzmi znajomo? Nic dziwnego, bo chyba każdemu zdarza się zostawić coś na ostatni moment. Jeśli pilnowanie terminów płatności lub planowanie wydatków z wyprzedzeniem nie należy do naszych mocnych stron, ratunkiem może być przelew natychmiastowy, z którego korzystamy coraz chętniej. Z tegorocznego badania „Wizerunku polskiego sektora bankowego”, zrealizowanego przez TNS Polska na zlecenie Związku Banków Polskich i KIR, wiemy że tego typu transakcję przynajmniej raz zlecił już co piąty klient banków działających w Polsce.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bankowość

Pieniądze lubią ciszę, czyli jak milionerzy na przestrzeni lat okazywali światu swój status

pln.02.400x300Jeden z polskich milionerów twierdzi, że pokolenia jego i jego dzieci nie stać na wydawanie pieniędzy, bo w Polsce wciąż brakuje kapitału. Dlatego nie kupił Porsche, o którym marzył, chociaż mógł sobie na to pozwolić. Zamożni ludzie unikają nadmiernego konsumpcjonizmu także z innego powodu. Rozwój mediów tradycyjnych i internetowych spowodował, że coraz trudniej zachować im dyskrecję i utrzymać w tajemnicy swój stan posiadania. Są też jednak tacy, którym na tym nie zależy. Jak na tym tle wypada i na co wydaje pieniądze polska biznesokracja?

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły

Miliardy na innowacje i badania. Nadchodzi nowa fala funduszy i preferencyjnego finansowania

analiza.wykres.02.400x267Ponad dwa miliardy dotacji jeszcze w tym roku. Wnioski rozpatrywane w 60 dni. Dodatkowo preferencyjne kredyty bez konieczności zabezpieczenia majątkiem przez najbliższe dwa lata na łączną kwotę miliarda złotych. To początek tego, na co mogą liczyć małe i średnie przedsiębiorstwa podczas kolejnej unijnej „sześciolatki” 2014-2020. Pierwsze już otrzymały dofinansowanie. Czy polskim firmom uda się nadgonić przepaść, jaka dzieli je od liderów innowacji w Europie?

CZYTAJ WIĘCEJ
Bankowość

Sondaż: Polacy coraz chętniej korzystają z szybkich płatności online

zbp.01.400x155O kolejne 4 pkt. proc. zwiększył się w ciągu roku odsetek klientów banków kupujących online – wynika z tegorocznego badania sektora bankowego zrealizowanego dla Związku Banków Polskich i KIR przez TNS Polska. Sondaż pokazał również, że za zakupy w Internecie wciąż najchętniej płacimy gotówką przy odbiorze. Systematycznie rośnie jednak odsetek klientów korzystających z systemów szybkich płatności internetowych w bankowości elektronicznej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bankowość

W fundusze trzeba inwestować mądrze

deutsche.bank.03.400x118W obliczu coraz mniejszych zysków osiąganych na lokatach terminowych, fundusze inwestycyjne stają się alternatywą, dzięki której można liczyć na potencjalnie wyższy zysk. Co prawda, jak pokazało najnowsze badanie Deutsche Bank, wielu Polaków zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie może dać zakup jednostek funduszy, z drugiej jednak strony w dalszym ciągu pokutują pewne przekonania zniechęcające do tego typu inwestycji. Wśród cech funduszy, które mogłyby skłonić Polaków do skorzystania z ofert TFI, najczęściej wymieniane są: elastyczność produktu, możliwość osiągnięcia dużego zysku oraz dodatkowe bonusy, np. tzw. cashback.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1