Autor: Tomasz Matras

Tomasz Matras
Komentarze ekspertów

Wyrok TSUE ws. kredytów frankowych zachwieje polskim rynkiem finansowym?

Na rynkach kapitałowych mamy do czynienia obecnie z dużą zmiennością. Na sytuację na warszawskiej giełdzie oprócz globalnych czynników wpływ mają w dużej mierze lokalne problemy, które w ostatnich dniach wysunęły się na pierwszy plan. Pierwszy to oczekiwanie na wrześniowe orzeczenie TSUE dotyczące kredytów udzielanych we frankach szwajcarskich. Niekorzystny dla sektora bankowego wyrok może zachwiać całym sektorem finansowym w Polsce. Banki silne kapitałowo raczej nie połamią sobie zębów na tych kredytach, jednak inne banki mogą nie podołać.

CZYTAJ WIĘCEJ
0002
Komentarze ekspertów

Giełdowe maluchy pod presją wysokich oczekiwań

Wzrost gospodarczy na świecie jest w tym roku naprawdę imponujący. A co ważniejsze, rozkłada się równomiernie pomiędzy różne regiony globu. Taka sytuacja nie miała miejsca już od dawna. W II kwartale br. gospodarka USA rozwijała się w tempie 2,6% rok do roku. Dynamiczny, 2,2 proc. wzrost PKB w tym okresie odnotowała też strefa euro. Motorem koniunktury są, poza Niemcami, także Holandia, Francja, Włochy czy Hiszpania. Świetnie spisują się też gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej – rumuńska, czeska, polska, węgierska i słowacka. W Polsce PKB w II kwartale br. wzrósł o 3,9% rok do roku.

CZYTAJ WIĘCEJ
0002
Komentarze ekspertów

Zachodnioeuropejskie giełdy w defensywie. „Nowa Europa” z potencjałem

Jeszcze do niedawna akcje spółek notowanych na giełdach Europy Zachodniej cieszyły się dużym zainteresowaniem inwestorów. Układ sił na inwestycyjnej mapie świata zmieniło nagłe umocnienie euro do dolara i wzrost kursu EUR/USD powyżej 1,15 (najwyższego poziomu od dwóch lat). Inwestorzy zaczęli wycofywać kapitał z europejskich akcji, ponieważ mocne euro szkodzi europejskim eksporterom, a szczególnie Niemcom – gospodarczej potędze strefy euro.

CZYTAJ WIĘCEJ
0002
Komentarze ekspertów

Inwestorzy realizują zyski, WIG wciąż silny

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2017 roku główne indeksy warszawskiej giełdy wzrosły o prawie 13%. To nie wszystko. Licząc od listopada zeszłego roku, indeks WIG20 grupujący największe spółki do lokalnego szczytu na początku marca zarobił aż 30%. Skalę zwyżek w Polsce obrazuje porównanie do zachodnich parkietów. Od początku roku polski WIG jest wyraźnie silniejszy zarówno od niemieckiego indeksu DAX, jak i amerykańskiego S&P500.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Interwencja tureckiego banku centralnego coraz bliżej

matras.tomasz.01.400x17 sierpnia w Turcji odbyła się kolejna tura rozmów koalicyjnych. Próba skonstruowania rządu przez Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zakończyła się tak jak poprzednie – fiaskiem. W tej sytuacji rodzi się pytanie, kiedy sytuacja na tureckiej scenie politycznej w końcu się ustabilizuje. Ostatnie sondaże wskazują, że rozpisanie nowych wyborów parlamentarnych byłoby na rękę partii rządzącej. Nie można więc wykluczyć, że AKP celowo unika osiągnięcia porozumienia, na które zostało zaledwie kilka dni. W tym kontekście ogłoszenie nowych wyborów wydaje się prawdopodobnym scenariuszem. W Turcji (podobnie jak w Polsce) ryzyko polityczne zniechęca inwestorów do odważniejszych ruchów. To odbija się m.in. na tureckiej lirze i cenach akcji na giełdzie w Stambule.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Sztuka inwestowania w przyspieszającej gospodarce

matras.tomasz.01.250x166Szukając zysków, inwestorzy zastanawiają się: co wybrać? Obecna faza cyklu gospodarczego sprzyja lokowaniu środków w akcje, ale wybór nie jest prosty. Tylko na warszawskiej giełdzie notowanych jest prawie 450 spółek. Dobrym pomysłem może być inwestycja w walory obiecujących małych firm oraz perspektywicznych dużych przedsiębiorstw. Tak skonstruowany portfel wykorzysta obecną sytuację ekonomiczną i będzie bardziej odporny na chwilowe zawirowania koniunktury.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Czy w tym roku czekają nas jeszcze jakieś niespodzianki?

matras.tomasz.01.250x166Zbliża się koniec kolejnego, raczej udanego dla inwestorów roku na warszawskim parkiecie. Jednak za nami „mikołajki” i inwestorzy chyba pogodzili się już z myślą, że w tym roku nie będzie tak oczekiwanego przez wszystkich rajdu św. Mikołaja. Moim zdaniem mało prawdopodobny jest scenariusz z 2012 r., kiedy to grudzień był jednym z najlepszych miesięcy dla inwestorów. Po gorącym okresie publikacji wyników spółek za trzeci kwartał, na GPW zapanowała świąteczna atmosfera i wyczuwalne jest oczekiwanie no kolejny rok.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Brakujący element układanki na miejscu. Czekają nas wzrosty?

matras.tomasz.01.250x166Po serii danych makroekonomicznych, jakie napłynęły w ostatnim czasie, coraz bardziej widoczny staje się scenariusz globalnego ożywienia gospodarczego. Wskaźnikiem, który trafnie obrazuje sytuację gospodarczą jest PMI, a jego odczyty za lipiec są jednoznacznie pozytywne. Za sprawą odczytów w USA i Europie globalny PMI wzrósł w  ostatnim miesiącu do poziomu 50,8 pkt. 

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1