Autor: Steen Jakobsen

Steen Jakobsen, Główny Ekonomista i CIO Saxo Banku
Gospodarka | Komentarze ekspertów

Inflacja nie powróci do umiarkowanego poziomu, to rozpędzony pociąg; prognozy Saxo Banku na II kw. 2022 r.

Cechą ludzkiej psychiki jest olbrzymia potrzeba normalności i przewidywalności. Na to właśnie liczą inwestorzy i twórcy polityki pieniężnej od czasu rozpętania się chaosu najpierw w związku z pandemią, a następnie – z wojną w Ukrainie. Chwilowo jednak nie ma co liczyć na złagodzenie obecnego brutalnego tempa zmian i zmienności. Nie należy oczekiwać powrotu do umiaru i spokoju do końca 2022 r. ani przez pewien czas po tym terminie, napisał Steen Jakobsen, główny ekonomista i CIO Saxo Banku w najnowszej prognozie na II kwartał 2022 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ
Steen Jakobsen, Główny Ekonomista i CIO Saxo Banku
Komentarze ekspertów

Prognoza post Covid-19: deglobalizacja i przyspieszenie śmierci wolnego rynku jako motoru gospodarki?

W ciągu ostatnich trzydziestu lat, po zakończeniu zimnej wojny, a w szczególności po historycznym przystąpieniu Chin do Światowej Organizacji Handlu w 2001 r., świat stał się jeszcze bardziej powiązany i zintegrowany dzięki technologii i globalizacji. Jednak począwszy od prezydentury Trumpa – a ponadto, w ciągu ostatnich kilku miesięcy, w coraz szybszym tempie przez pandemię Covid-19 – wydaje się, że świat się rozpada przez egoizm, nieufność i podejście „albo my, albo oni”.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Płynność dolara, czy Draghi ograniczy wzrost kursu EURUSD?

Czy umocnienie euro stało się problemem dla Europejskiego Banku Centralnego (EBC) oraz wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej? Naszym zdaniem zbliżamy się do tego momentu. Oczekujemy, że Prezes EBC Mario Draghi oraz inne banki centralne zaczną przestrzegać przed „tempem ruchu”. Dodatkowo, należy stopniowo tłumić oczekiwania dalszych podwyżek stóp przez Rezerwę Federalną (Fed), ponieważ inflacja jest w najlepszym wypadku ograniczona (a w najgorszym ceny mogą zacząć spadać).

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Wybory w USA: Zbliża się ciężki okres

jakobsen.steen.saxobank.03.500x375Rynki muszą zmierzyć się z atakami ze strony regulatorów, politycznym polowaniem na czarownice i ignorancją.
Rynki akcji mocno przewartościowane.
Volcker był za polityką opierającą się na stabilnej inflacji oraz bezinflacyjnym zatrudnieniu.
Model Fed nie bierze pod uwagę czynników zewnętrznych – jest oparty w pełni na sytuacji w USA.
Model Fed nie został stworzony, aby służyć rynkom kapitałowym.
Polityka Fed jest oparta na modelu z lat 70., który wyszedł z użycia.
Polityka powinna służyć zdrowej gospodarce.
Problemem nie jest imigracja, a na pewno nie wolny handel.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Kronika Steena | Globalna deflacja słabnie – czy nadchodzi inflacja?

Główną implikacją będą mniejsze wydatki konsumentów, ponieważ niskie ceny eksportowe Chin znacznie obniżyły w ostatnim czasie ceny produktów w USA – teraz się to zmieni – oznacza to także słabszego CNY oraz wyższe oczekiwania inflacyjne (globalnie), które są oczywiście klasyczną reakcją końca cyklu, co potwierdza moją główną tezę makro: Znajdujemy się u progu zmiany paradygmatu – od “łatwo dostępnych środków” do recesji i “pieniędzy z helikoptera”.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Reforma rynku pieniężnego USA źródłem zagrożenia

Jednym z potencjalnych zagrożeń w tym roku jest nadchodząca reforma rynku pieniężnego w USA. Rynek pieniężny i fundusze działające na tym rynku są wykorzystywane przede wszystkim jako wehikuły do wpłaty środków. Sytuację tę można porównać do posiadania rachunku w banku, ale w tym przypadku z rachunku tego korzystają także banki zagraniczne działające w USA w celu pozyskania dolarów. Innymi słowy, jeśli europejski bank działa w USA, to musi posiadać dolary do pożyczki. Dolary te nie są wygenerowane przez bazę klientów w Europie, więc należy się po nie udać do bazy klientów w USA. A baza ta to fundusze rynku pieniężnego USA.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Przegląd makroekonomiczny Steena: 2015 r. na wykresach

jakobsen.steen.saxobank.02.250x374Po pierwsze, ostatni zwrot w niekończącej się sadze greckich niedoli ekonomicznych: wydaje się, że Niemcy doszły do wniosku, że strefa euro poradzi sobie z presją związaną z opuszczeniem jej przez Grecję oraz że ruch ten niekoniecznie spowoduje chaos. Reuters donosi, że pogląd ten wyraziła zarówno kanclerz Angela Merkel, jak i minister finansów Wolfgang Schaeuble – czy jednak faktycznie go podzielają? 

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Dwuwarstwowe podejście prezesa Rezerwy Federalnej Bena Bernanke do normalizacji

monety.tabelka.01.250xJestem rozczarowany samym sobą: w zeszłym tygodniu Europejski Bank Centralny (EBC) i jego prezes Mario Draghi zrobili zwrot o 180 stopni w swojej prognozie ekonomicznej, przechodząc od postawy „wszystko w porządku” do obaw o kurczenie się gospodarki oraz desperackiej potrzeby zasygnalizowania, że stopy procentowe pozostaną na niższym poziomie przez dłuższy czas (informacja o polityce w przyszłości). Więc nie powinno było mnie tak bardzo zdziwić to, że szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke (vel Pan „zbyt luźny”) zrobił dokładnie to samo!

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1