Autor: Mateusz Adamkiewicz

Komentarze ekspertów

Brutalna pobudka na Wall Street

Amerykańscy inwestorzy zapadli w sen letni i przez 40 dni nie byli w stanie wywołać ponad jednoprocentowego ruchu na głównych indeksach Wall Street. Tak niskiej zmienności przez tak długi okres czasu Dow Jones Industrial nie pamięta odkąd są dostępne dane sesyjne. Tak jak po nocy nadchodzi dzień, tak po okresie niskiej zmienności przychodzi jej wzrost. Kierunek ruchu nie jest specjalnie zaskakujący.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Funt będzie jeszcze tańszy

Brytyjska waluta jest ostatnio bardzo zmienna, ale trudno się dziwić – funt pozostanie najbardziej niepewną główną walutą świata jeszcze najprawdopodobniej przez kilka lat. Nadal nie znamy żadnych szczegółów dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Inwestorzy będą czekali na poznanie konkretnych ustaleń, a także na rozwój sytuacji gospodarczej na Wyspach. Do tego czasu na mocny wzrost kursu brytyjskiej waluty nie ma co liczyć.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Kolejny bank przeczuwa problemy Wall Street

Bank of America jest kolejną instytucją finansową, która ostrzega swoich klientów przed kupowaniem akcji na obecnych poziomach. Wcześniej podobne ostrzeżenia wydał między innymi Goldman Sachs i JPMorgan. W swojej rekomendacji BofA przedstawia solidną porcję faktów na poparcie swojej teorii, chociaż nie są to przełomowe odkrycia. Zatem na co zwracają uwagę wielkie banki z Wall Street?

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

FED nadal manipuluje nastrojami rynkowymi

Zabawa Rezerwy Federalnej z rynkiem trwa w najlepsze. Jeszcze dwa dni temu William Dudley ogłosił, że września nie można wykluczyć jeśli chodzi o podwyżki stóp procentowych, a już protokół, który poznaliśmy wczoraj, sugeruje zupełnie co innego. Dokument, który został udostępniony był w zasadzie bezbarwny, a wielu obserwatorów spodziewało się bardziej jastrzębiego wydźwięku minutes.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Insiderzy w USA nie kupują akcji

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła aż trzy historyczne rekordy. S&P500, Dow Jones Industrial i Nasdaq Composite znalazły się równocześnie na swoich nowych maksimach. Z taką sytuacją mamy do czynienia po raz pierwszy od 1999 roku. Hossa jak się patrzy. Jeśli sytuacja spółek faktycznie jest tak świetna to z pewnością tak zwani insiderzy powinni kupować akcje swoich firm licząc na dalsze zyski. Jak podaje Bloomberg, jest zupełnie inaczej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Niebezpieczny optymizm na Wall Street

Obecna hossa jest jedną z najdziwniejszych w historii ponieważ została napędzona i jest sztucznie podtrzymywana przez banki centralne. Za każdym razem kiedy na rynku widzimy choćby dziesięcioprocentową korektę do akcji od razu wkraczają gołębie z FED i zapewniają rynek, że na szybką normalizację polityki monetarnej nie ma co liczyć. Taka sytuację obserwujemy od 2009 roku, ale trzeba przyznać, że przez dłuższy czas działania przynosiły efekty nie tylko na giełdzie, ale także na rynku kapitałowym. Teraz jest inaczej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Dolar dalej napędza surowce – jak długo?

adamkiewicz.mateusz.hft.brokers.01.266x400Surowce mają ostatnio swoje pięć minut po kilku latach zapomnienia i bycia w niełasce globalnych inwestorów. Metale przemysłowe, złoto czy ropa odbiły w ostatnich tygodniach nawet po kilkadziesiąt procent. Cena baryłki ropy naftowej WTI odbiła od tegorocznych dołków już o ponad 76% i w zasadzie nie można wykluczyć tego, że strategiczny dla świata surowiec zmieni swoją wartość o 100% w okresie kilku miesięcy.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Banki centralne w świecie science fiction

adamkiewicz.mateusz.hft.brokers.01.266x400Za nami posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, więc czas skoncentrować się na posiedzeniu Banku Japonii, które odbędzie się już w przyszłym tygodniu. BoJ ma długą historię zaskakiwania inwestorów, a że dane z Japonii ostatnio rozczarowują, to rynek zaczyna przygotowywać się do kolejnego aktu luzowania. Jeśli chodzi o zaskoczenia ze strony Banku Japonii to wystarczy wspomnieć o tym, że prezes Kuroda systematycznie powtarzał, że jest przeciwnikiem ujemnych stóp procentowych jeszcze na kilka dni przed posiedzeniem Banku, na którym Japonia właśnie taki instrument wprowadziła.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Polska gospodarka łapie zadyszkę, złoty stabilny

adamkiewicz.mateusz.hft.brokers.01.266x400Główny Urząd Statystyczny opublikował dziś najświeższe dane z polskiej gospodarki, dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Po raz pierwszy od wielu miesięcy odczyty makroekonomiczne znad Wisły okazały się znacząco gorsze od oczekiwań. Na razie trudno ocenić czy jest to jednorazowy wypadek przy pracy, czy też polska gospodarka łapie zadyszkę. Pierwszy kwartał zakończy się dla polskiej gospodarki spowolnieniem w stosunku do IV kwartału 2015, ale nie jest to sytuacja alarmująca, a dodatkowo luźna polityka fiskalna może sprzyjać sprzedaży detalicznej w kolejnych miesiącach.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Ropa znów budzi niepokój, funt coraz niżej

adamkiewicz.mateusz.hft.brokers.01.266x400Dzisiejsza sesja azjatycka ponownie przyniosła mieszane nastroje na giełdach. Niecały jeden procent zyskiwał indeks Shanghai Composite, natomiast Nikkei225 tracił 0,85%; a Hang Seng 1,15%. Jeszcze gorzej wyglądały notowania w Australii, gdzie indeks S&P/ASX 200 tracił ponad 2% za sprawą największej przeceny akcji BHP Billiton od 2008 roku. Ten największy na świecie konglomerat wydobywczy tracił aż 8,2%. W tle spadków ponownie zwiększona awersja do ryzyka i kontynuacja przeceny surowców, w tym ropy naftowej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Janet Yellen na ratunek?

adamkiewicz.mateusz.hft.brokers.01.266x400Sytuacja na rynku globalnym staje się coraz trudniejsza. Mocne spadki zagościły na wszystkich parkietach, a sektor bankowy jest pod coraz większym ostrzałem. Obawy dotyczące wypłacalności Deutsche Banku czy kilku poszczególnych banków europejskich doprowadziły do kryzysu zaufania wśród instytucji finansowych. Już teraz widać znaczący wzrost kosztu pieniądza na rynku bankowym, a ostatni raz taką sytuację obserwowaliśmy podczas kryzysu europejskiego i wcześniej kryzysu na rynku nieruchomości.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – kolejny bank centralny wkracza do akcji

adamkiewicz.mateusz.hft.brokers.01.250xDziś w nocy odbyło się posiedzenie Banku Japonii, który zdecydował się na obniżenie stóp procentowych do poziomu -0,1%, stając się kolejnym bankiem, który wprowadza ujemne stopy procentowe. Możemy mówić o zaskoczeniu, ponieważ decyzja BoJ nie była wyraźnie zapowiedziana, a jeszcze tydzień temu prezes Kuroda wykluczył cięcie stóp procentowych. Z drugiej strony, po wystąpieniu Kurody w Davos, na rynku pojawiły się pewne oczekiwania na działania ze strony Banku Japonii, więc nie można mówić o wielkim zaskoczeniu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

FED nie zaskakuje, ale zmienia kurs

adamkiewicz.mateusz.hft.brokers.01.266x400Wczoraj odbyło się bardzo istotne posiedzenie Rezerwy Federalnej, która zebrała się pierwszy raz od historycznej podwyżki stóp procentowych. Rynek oczekiwał, że FED nie zmieni poziomu stóp procentowych, ale odniesie się do fatalnego początku roku na rynkach finansowych. Oczekiwania zostały spełnione i zaskoczenia nie było, ale czytając uważnie komunikat można odkryć, że zmiany jednak nastąpiły i to zmiany całkiem istotne.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – czas na potwierdzenie optymizmu

adamkiewicz.mateusz.hft.brokers.01.266x400W ubiegłym tygodniu nareszcie pojawiła się nadzieja na przerwanie dramatycznej serii parkietów giełdowych, która trwa od początku roku. Mario Draghi ponownie rozbudził nadzieję inwestorów na rozszerzenie programu skupu aktywów lub inne niestandardowe działania. Rynek finansowy w ostatnich latach mocno przyzwyczaił się do systematycznej stymulacji ze strony banków centralnych i najwidoczniej nie potrafi się bez tego obejść.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Super Mario ratuje rynek

adamkiewicz.mateusz.hft.brokers.01.266x4002016 przejdzie do historii jako najgorszy początek dla indeksów giełdowych w historii. Tuż po noworocznej przerwie za sprawą niekorzystnych danych giełda w Chinach rozpoczęła nową odsłonę swojego krachu, ponownie stając się kulą u nogi dla światowych parkietów. Za nami już 2/3 stycznia, a większość sesji wygląda podobnie: najpierw spadki w Azji, później próba odrobienia strat w Europie, a na koniec dosyć mocne otwarcie w USA i oddawanie pola niedźwiedziom przez resztę dnia. Dziś sytuacja uległa zmianie i już podczas sesji azjatyckiej były bardzo dobre.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Gospodarka ponownie cierpi przez politykę

adamkiewicz.mateusz.hft.brokers.01.266x400Początek nowego roku to okres pełen zamieszania dla Polski. Wydarzenia związane zarówno z polityką wewnętrzną jak i międzynarodową, dodatkowo niekorzystna sytuacja związana z obniżeniem ratingu Polski z poziomu A- do BBB+ przez agencję Standard & Poor’s. Szczególnie ta ostatnia decyzja agencji jest bardzo głośno komentowana przez wielu ekspertów, polityków, ale także zwykłych obywateli. Istnieją jednak wątpliwości co do zasadności tej obniżki.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – mała jaskółka z Chin

adamkiewicz.mateusz.hft.brokers.01.266x400Tuż przed godziną 4:00 polskiego czasu poznaliśmy bardzo ważne dane z Chin. Eksport Państwa Środka spadał o 1,4%, zaś import o 7,6%. Na pierwszy rzut oka dane są zatem kiepskie, ale i tak jest to wyraźna poprawa względem listopada, a także odczyty sporo wyższe od prognoz. Rynek oczekiwał, że eksport będzie spadał w tempie 8%, a import o ponad 11%. Jest to zatem pierwsza od dłuższego czasu dosyć pozytywna informacja, która napłynęła z Chin. Dobre dane chociaż na moment ściągają także presję z tamtejszego banku centralnego, który w ostatnich dniach musiał bronić wartości juana.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 4