Autor: Judyta Konopka

BANK 2019/07

Nieruchomości. AMRON: Zmiany w zakresie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy

21 kwietnia 2019 r. weszła w życie trzecia część zapisów Ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Po rocznym vacatio legis obowiązywać zaczęły zapisy zmieniające ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

CZYTAJ WIĘCEJ
Klucz z breloczkiem w krztałcie domu leżący obok sędziowskiego młotka na stole
Nieruchomości | Prawo i regulacje | Samorządy

Zmiany w zakresie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy już obowiązują. Co nowego?

21 kwietnia 2019 roku weszła w życie trzecia część zapisów Ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Po rocznym vacatio legis obowiązywać zaczęły zapisy zmieniające ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

CZYTAJ WIĘCEJ
Nieruchomości

Kiedy można odstąpić od umowy deweloperskiej?

Podpisanie umowy deweloperskiej, które jest zwieńczeniem procesu wyboru lokalizacji i inwestycji wymarzonego mieszkania, stanowi zarówno dla dewelopera, jak i kupującego prawną gwarancję przeprowadzania w późniejszym czasie transakcji nabycia konkretnej nieruchomości za ustaloną cenę. Co zatem zrobić, jeśli budowa trwa, czasu do zawarcia umowy przenoszącej własność zostało sporo, a nabywca zmienia zdanie i chciałby się wycofać z umowy?

CZYTAJ WIĘCEJ
Nieruchomości

REIT-y: inwestować w mieszkania na wynajem może każdy

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości (F.I.N.N.), który jest kolejnym podejściem do wprowadzenia do polskiego prawodawstwa REIT-ów. Status F.I.N.N. otrzymają firmy będące spółkami akcyjnymi o minimalnym kapitale zakładowym w wysokości 50 mln zł, których głównym przedmiotem działalności będzie wynajem nieruchomości mieszkalnych położonych w Polsce.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły

Kiedy nastąpi koniec użytkowania wieczystego

Mimo wcześniejszych zapowiedzi rządu, ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności jak dotąd nie weszła w życie. Pierwotnie jako termin rozpoczęcia obowiązywania regulacji wskazano 1 stycznia 2017 r., który przesunięto na 1 lipca, a następnie na 1 października i – jak wiadomo – ten termin również nie został dotrzymany. Z uwagi na dość rewolucyjny charakter zmian warto zapoznać się z nimi już teraz.

CZYTAJ WIĘCEJ
0001
Artykuły

Społeczne budownictwo czynszowe

Po zmianach ustrojowych, które zaszły w Polsce po 1989 r. okazało się, że mieszkanie jest towarem trudno dostępnym dla przeciętnych gospodarstw domowych. Sytuację potęgował duży deficyt mieszkaniowy. Wobec tego ówczesny rząd zdecydował się rozwinąć – na wzór zachodnioeuropejski – budownictwo społeczne. W ten sposób narodziła się idea wsparcia podaży mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach. Była to pierwsza próba wprowadzenia programu wspierającego mieszkalnictwo.

CZYTAJ WIĘCEJ
0001
Artykuły

Popularyzacja najmu, czyli dwa lata Funduszu Mieszkań na Wynajem

W styczniu minęło dwa lata od startu komercyjnego projektu Banku Gospodarstwa Krajowego – Funduszu Mieszkań na Wynajem. Ideą inicjatywy jest aktywizacja rynku najmu poprzez zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem, popularyzacja najmu instytucjonalnego oraz poprawienie mobilności Polaków. Fundusz powstał w oparciu o ustawę z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. 2004 nr 146 poz. 1546) i działa na zasadach komercyjnych w ramach spółki TFI BGK.

CZYTAJ WIĘCEJ
0001
Artykuły

Zmiany w prawie budowlanym od 2017 roku

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują zapisy ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz. U. 2016 poz. 2255). Jest to kolejna nowelizacja ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 1994 nr 89 poz. 414, z późniejszymi zmianami). Wprowadzone zmiany to kontynuacja procesu zapoczątkowanego poprzednią nowelizacją z 2015 r., mającego na celu uproszczenie procedur związanych z rozpoczęciem budowy. Nowe przepisy powiększają katalog robót budowlanych, których realizacja jest zwolniona z obowiązku zgłoszenia budowy lub uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły

Rządowe programy wspierające politykę mieszkaniową – przegląd dotychczasowych rozwiązań

Posiadanie dachu nad głową jest jednym z podstawowych i jednocześnie koniecznych do podjęcia wyzwań konsumpcyjnych. Wymaga nieustannego ponoszenia wydatków stanowiących nierzadko zasadniczą część domowego budżetu, niezależnie od tego, czy jest to comiesięczna rata kredytu hipotecznego, opłaty związane z najmem czy bieżące koszty związane z użytkowanym lokum. Jest to potrzeba powszechna, niezależnie od posiadanych środków finansowych. Specyfika nieruchomości mieszkaniowych, postrzeganie ich w kategorii dóbr podstawowych oraz ich wysoka kapitałochłonność, nakłada na władze publiczne obowiązek prowadzenia polityki mającej na celu wsparcie obywateli w rozwiązywaniu problemów mieszkaniowych.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1