Jak rząd chce zmienić polski rynek kapitałowy?
Wywiad z dr Jerzym Kwiecińskim, ministrem Inwestycji i Rozwoju, pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. Funduszy Europejskich, członkiem Narodowej Rady Rozwoju
Wywiad z dr Jerzym Kwiecińskim, ministrem Inwestycji i Rozwoju, pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. Funduszy Europejskich, członkiem Narodowej Rady Rozwoju
Gdyby nie zmiany z 2014 roku, OFE byłyby najefektywniejszymi polskimi funduszami. Brak możliwości dywersyfikacyjnych uzależnia ich wyniki od koniunktury na giełdzie. Mimo to OFE pod względem wyników w długim okresie ustępują tylko funduszom dłużnym uniwersalnym.
Wywołany przez pojedynczy artykuł medialny szum na temat połączenia OFE w jeden państwowy fundusz wywołał niepokój członków funduszy, ekonomistów, inwestorów i przedstawicieli rynku kapitałowego. Istnieniu takich planów oficjalnie zaprzeczył wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej, którego resort odpowiada za przygotowanie tegorocznego przeglądu systemu emerytalnego.
27 kwietnia w Warszawie odbędzie się konferencja „Emerytury kapitałowe dla ludzi i gospodarki – od potencjału do benefitów”. Tematem debaty ekspertów i decydentów będzie II i III filar polskiego systemu emerytalnego. Organizatorami konferencji są Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych oraz CFA Society Poland.
Dziś ruszyła kampania IGTE „dodaj OFE”. Ma zwrócić uwagę, że do końca lipca trwa okno transferowe, podczas którego osoby płacące całą składkę emerytalną do ZUS mogą zdecydować o przekazywaniu jej części do OFE.
1 kwietnia otwiera się kolejne okienko transferowe. Pracujący będą mogli zdecydować, gdzie będzie trafiała ich przyszła składka emerytalna, tylko do ZUS, czy też do ZUS i do OFE. Jeśli nie chcą zmian, nie muszą nic robić. Jeśli chcą dołączyć do OFE muszą pamiętać, by złożyć deklarację, bo kolejna możliwość będzie dopiero za 4 lata.