Autor: Deutsche Bank

Raporty

Deutsche Bank: Polacy marzą o finansowej stabilizacji

W swoim najnowszym sondażu Deutsche Bank drugi rok z rzędu sprawdził, jakie są największe marzenia Polaków w sferze finansowej. Okazuje się, że najważniejsza jest dla nas stabilizacja finansowa, a wymarzona sytuacja to najczęściej taka, kiedy nie musimy przejmować się tym, czy możemy sobie pozwolić na niezbędne wydatki. Ponadto, prawie 40 proc. z nas chciałoby posiadać kapitał dający poczucie bezpieczeństwa, a co trzeci marzy o bezproblemowym zakupie dóbr i usług. Pomimo że sytuacja materialna naszych gospodarstw domowych ulega systematycznej poprawie, widać że poczucie finansowego bezpieczeństwa wcale nie jest wyższe niż w latach ubiegłych.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bankowość

W czasach niskich stóp procentowych

analiza.400x267Banki centralne w Europie, w tym także EBC, opowiadają się za kontynowaniem polityki niskich stóp procentowych. Przynosi to korzyści dla kredytobiorców, ale równocześnie przysparza kłopotów tym, którzy chcą oszczędzać na depozytach. Mechanizm ten dotyczy zarówno klientów indywidualnych, jak i tych, którzy są właścicielami firm. Przedsiębiorcy powinni tym bardziej wnikliwie oceniać oferty bankowe, ponieważ dobry rachunek firmowy, jest najważniejszą platformą do zarządzania przepływami finansowymi.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Cicha rewolucja zmienia nasze życie. Smartfon skutecznie zastąpił budziki, aparaty i nawigację

Postępująca smartfonizacja to zła wiadomość dla producentów aparatów fotograficznych, budzików, urządzeń do nawigacji GPS, kalkulatorów i odtwarzaczy muzyki. Te urządzenia, jak wynika z badania Deutsche Bank, z powodzeniem zastępuje w naszym życiu smartfon. Przydatność urządzeń mobilnych doceniamy również w takich obszarach życia, jak zakupy i zarządzanie finansami. Niestety nowoczesne smartfony dające dostęp do Internetu i atrakcyjnych aplikacji nieuchronnie też psują dobre obyczaje. Badanie jest elementem raportu Deutsche Bank Portret finansowy Polaków 2015. Plany na 2016 r.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bankowość

W 2016 roku Polacy będą ostrożnie zarządzać swoimi oszczędnościami

deutsche.bank.03.400x118Stopy procentowe są w tej chwili na rekordowo niskim poziomie, a już zaczęły się pojawiać głosy wieszczące ich dalsze obniżki. Być może to powoduje, że większość Polaków w 2016 roku nie planuje żadnych działań, które wiązałyby się z regularnym oszczędzaniem i inwestowaniem odłożonych środków. Jednocześnie marzymy o tym, żeby posiadać kapitał, który zapewniłby nam poczucie bezpieczeństwa finansowego. Czy ciągle zarabiamy zbyt mało, aby pozwolić sobie na odkładanie choćby niewielkich kwot, czy jest to kwestia dyscypliny i nawyków związanych z wydatkami?

CZYTAJ WIĘCEJ
Bankowość

Dziedziczenie zamożności – nowe pokolenie bogatych Polaków wchodzi do gry

deutsche.bank.03.400x118Gdy Warren Buffett ogłosił, że nie przepisze swoim dzieciom całego majątku, tylko przekaże go na cele charytatywne, rozgorzała dyskusja, w jakim stopniu miliarderzy powinni wspomagać swoje dzieci. Wkrótce śladami Buffetta podążył m.in. Bill Gates. Czy podobne decyzje stoją dziś przed polskimi milionerami? W Polsce do głosu dochodzi właśnie młode pokolenie, które przejmuje władzę w firmach założonych przez ich rodziców. Tymczasem według danych Family Firm Institute siedem na dziesięć firm rodzinnych nie przetrwa przekazania sterów drugiemu pokoleniu, a aż 90 proc. przejścia w ręce trzeciego pokolenia.1

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

RPP nie zmieniła stóp ze względu na relatywnie dobre dane z gospodarki

deutsche.bank.03.400x118Decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian na dzisiejszym posiedzeniu nie była zaskoczeniem, biorąc pod uwagę relatywnie dobre dane z gospodarki za październik – przede wszystkim wyższy od oczekiwań wzrost wynagrodzeń, w miarę stabilny wzrost sprzedaży detalicznej, rewizję w górę danych o PKB za II kw. oraz dobrą strukturę PKB w III kw. wskazującą na silniejszy popyt krajowy oraz silny wzrost PMI za listopad.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1