Autor: Agnieszka Stanisławska

Artykuły

Do 30 listopada banki działające w Polsce mają przekazać Komisji Nadzoru Finansowego dokumenty będące podstawą lokalnych planów naprawy

ey.logo.04.400xPo upadku Lehman Brothers i globalnym kryzysie gospodarczym na całym świecie trwają prace nad zmianami w prawie, które utrudnią powtórzenie scenariusza z 2008 roku. Początkowo, regulacjami w zakresie zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej objęto grupę banków o znaczeniu systemowym na szczeblu globalnym. Obecnie działania w obszarze planów naprawy i restrukturyzacji w sektorze bankowym toczą się w całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce. Był to także jeden z tematów dyskusji panelowej podczas konferencji organizowanej przez firmę doradczą EY pt. „Reforma regulacyjna sektora bankowego”.

CZYTAJ WIĘCEJ
Raporty

Raport EY: Sukces banków w najbliższej dekadzie wymaga zmian w pięciu obszarach

ey.logo.04.400xOczekiwania akcjonariuszy w zakresie coraz wyższych zysków, rosnące wymagania klientów, rządów i regulatorów, a także umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego w kolejnych latach mogą oznaczać dla banków okres słabej koniunktury i spowolnionego wzrostu. Do tego dochodzi postępująca globalizacja, cyfryzacja, zmiany demograficzne i na rynku pracy. W tej sytuacji, jak wynika z raportu EY „Globalne perspektywy bankowości 2015. Bankowość nowej generacji”, banki muszą na nowo zdefiniować swoją rolę, żeby osiągnąć sukces w najbliższych 10 latach. Zmiany sposobu myślenia powinny dotyczyć pięciu obszarów: rentowności, konkurencji, głównej działalności, nowych technologii i struktury.

CZYTAJ WIĘCEJ
Raporty

Raport EY: Niższe ceny ropy naftowej i działania Europejskiego Banku Centralnego wspierają wzrost gospodarczy w strefie euro

ey.logo.02.250x287W wiosennej edycji prognoz ekonomicznych, analitycy EY i Oxford Economics podnieśli prognozę wzrostu gospodarczego w strefie euro w 2015 r. z 1,2% r/r do 1,5% r/r. Po umiarkowanym wzroście w 2014 roku, kiedy dynamika PKB wyniosła 0,9%, tegorocznemu ożywieniu będą sprzyjać dwa czynniki – po pierwsze spadek cen ropy naftowej (o ponad połowę w ciągu roku), po drugie program skupu obligacji wprowadzony przez EBC. Zdaniem analityków EY i Oxford Economics, w latach 2017-2019 dynamika aktywności gospodarczej w strefie euro ustabilizuje się na poziomie 1,6% r/r. To co będzie hamowało rozwój strefy euro, to problemy strukturalne niektórych jej członków.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1