Autor: Agnieszka Nierodka

wirtualna mapa świata, stosy złotych monet
Gospodarka | Z rynku finansowego

OECD: światowy wzrost PKB w cieniu zmian w polityce handlowej

Najnowszy raport OECD wskazuje, że jakkolwiek światowy wzrost PKB w 2024 roku był stabilny, to ostatnie miesiące przyniosły pogorszenie nastrojów biznesowych i konsumenckich, wzrost wskaźników niepewności i wyraźne spowolnienie dezinflacji. W ocenie OECD, zmiany w polityce handlowej, jeśli miałyby być kontynuowane, wpłynęłyby negatywnie na światowy wzrost gospodarczy i spowodowałyby wzrost inflacji.

CZYTAJ WIĘCEJ
nowe technologie, dłoń robota, monety, wskaźniki
Z rynku finansowego | Gospodarka | Technologie i innowacje

II Konferencja Naukowa PAB WIB: „Sektor bankowy w obliczu współfinansowania wzrostu i wspierania innowacyjności polskiej gospodarki”

Już w poniedziałek (24.03.2025) odbędzie się II konferencja Programu Analityczno-Badawczego WIB. Tym razem spotkanie odbędzie się pod hasłem „Sektor bankowy w obliczu współfinansowania wzrostu i wspierania innowacyjności polskiej gospodarki”. Podczas konferencji wystąpienia przedstawią autorzy wybranych raportów badawczych, opublikowanych w ramach Programu Analityczno-Badawczego WIB w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Głos zabiorą także przedstawiciele instytucji wspierających działania Programu: Związku Banków Polskich, Krajowej Izby Rozliczeniowej oraz Biura Informacji Kredytowej.

CZYTAJ WIĘCEJ
e-matryca, napis eIDAS
Technologie i innowacje | Edukacja finansowa | Wydarzenia

86. Webinar PAB WIB: „Konsekwencje wprowadzenia przez eIDAS dokumentu 3.0 dla umów bankowych”

Podczas ostatniego webinaru PABWIB dyskusja dotyczyła wpływu rozporządzenia eIDAS2 na sektor bankowy, w szczególności w kontekście implementacji dokumentu 3.0 oraz EU Wallet. Przedmiotem analizy były także konsekwencje prawne, technologiczne i organizacyjne wynikające z wprowadzenia nowych usług zaufania oraz ich wpływ na interoperacyjność i bezpieczeństwo bankowych procesów cyfrowych.

CZYTAJ WIĘCEJ
model domu z banknotu 50 euro, w tle wykresy
Nieruchomości | Z rynku finansowego

Europejski rynek kredytów hipotecznych stabilizuje się

Europejski rynek kredytów hipotecznych w III kwartale 2024 roku wykazał oznaki stabilizacji po okresach dynamicznych zmian w poprzednich kwartałach. Całkowita wartość udzielonych kredytów hipotecznych w krajach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii wyniosła 288 miliardów euro wobec 269 miliardów euro w II kwartale. Pomimo tego, dynamika rozwoju portfeli kredytowych wskazuje na istotne różnice między krajami. Czechy i Węgry odnotowały spektakularne wzrosty portfela o odpowiednio 75% i 53% r/r, podczas gdy Finlandia i Portugalia doświadczyły znaczących spadków (odpowiednio: -21% oraz -15%).

CZYTAJ WIĘCEJ
czerwona mapa świata, na ekranie, ludzie
Gospodarka | ESG

Największe zagrożenia najbliższej dekady mają charakter środowiskowy w opinii World Economic Forum – Raport Global Risks 2025

Najnowsza edycja badania World Economic Forum potwierdza, że w perspektywie nadchodzących 10 lat główne źródła globalnego ryzyka będą miały charakter środowiskowy. W okresie najbliższych 2 lat, głównym źródłem ryzyka dla świata są konflikty zbrojne oraz skutki humanitarne już trwających wojen. Osłabło natomiast krótko- i średnioterminowe znaczenie najważniejszych ryzyk ekonomicznych – spowolnienia gospodarczego, inflacji czy kryzysu kosztów życia – które dominowały w zestawieniu w ciągu ostatnich 2-3 lat.

CZYTAJ WIĘCEJ
mapa ue, wirtualny młotek sędziowski i czip AI
Technologie i innowacje | ESG

Eksperci o regulacjach AI i etyce sztucznej inteligencji w sektorze bankowym

Kolejny webinar realizowany w ramach Programu Analityczno-Badawczego WIB poświęcony był kwestii regulacji i etyki sztucznej inteligencji (AI) w sektorze bankowym. W imieniu zespołu autorskiego wyniki badania przedstawili prof. UW dr hab. Krzysztof Koźmiński oraz Jan Czarnocki. Dodatkowymi wnioskami nt. roli sztucznej inteligencji w zarządzaniu procesami gospodarczymi podzielił się ze słuchaczami prof. Włodzimierz Szpringer.

CZYTAJ WIĘCEJ
kredyt, odmowa
Nieruchomości | Raporty

Wnioski dla polityki mieszkaniowej i banków wynikające z malejącej zdolności kredytowej Polaków

Prowadzone w ostatnich latach w Polsce dyskusje nad funkcjonowaniem rynku mieszkaniowego skupiały się głównie na śledzeniu trendów cenowych na rynku, względnie szacowaniu metrażu mieszkania, możliwego do nabycia po uzyskaniu przeciętnej wysokości kredytu. Zbyt mało uwagi poświęca się jednak kwestii wykluczenia kredytowego, to jest określenia, jaka część społeczeństwa w ogóle może mieć szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego w Polsce ‒ podkreśla Agnieszka Nierodka, Główny Specjalista ds. Badań i Analiz, Zespół Badań i Analiz, Związek Banków Polskich.

CZYTAJ WIĘCEJ
nieruchomości, mieszkania, ceny
Nieruchomości

Zdolność kredytowa i mieszkania dla Polaków

Raport „Zdolność kredytowa społeczeństwa polskiego w zakresie kredytów mieszkaniowych” przygotowany przez prof. Marka Bryxa będzie zaprezentowany w czwartek 17 września podczas kolejnego webinarium Programu Analityczno Badawczego przy Fundacji Warszawski Instytut Bankowości. Prezentacja i dyskusja wokół programu będzie dostępna online dla osób, które zarejestrują na stronach aleBank.pl.

CZYTAJ WIĘCEJ
bank
Edukacja finansowa | Gospodarka

Zdolność sektora bankowego do finansowania gospodarki w warunkach pandemii – podsumowanie wniosków z webinarium Programu Analityczno-Badawczego

Głównym wyzwaniem jest obecnie zapobieżenie kryzysowi kredytowemu (credit crunch), którego powstanie zahamowałoby wychodzenie z zapaści gospodarczej. Z tego względu konieczne jest zapewnienie ciągłości finansowania bankowego, pisze Agnieszka Nierodka, Główny Specjalista ds. Badań i Analiz w Związku Banków Polskich, omawiając webinarium „Zdolność sektora bankowego do finansowania gospodarki”, które odbyło się 6 sierpnia, ramach Programu Analityczno-Badawczego Warszawskiego Instytutu Bankowości.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1