Autor: Agnieszka Laskowska

Nieruchomości | Z rynku finansowego

Sytuacja na polskim rynku kredytów hipotecznych

amron.02.400x319Mimo rekordowo niskich stóp procentowych i wprowadzania programów pomocowych dla młodych ludzi („Rodzina na Swoim”, „Mieszkanie dla Młodych”), akcja kredytowa w Polsce spada już od 2011 roku. W związku z podwyższeniem poziomu wymaganego wkładu własnego do 10% (Rekomendacja S KNF) od 1 stycznia 2015 roku, ostatnie miesiące 2014 roku dla wielu osób były ostatnią szansą na zaciągnięcie kredytu na starych warunkach. Mimo to jednak zainteresowanie kredytami nie wzrosło, a wyniki akcji kredytowej w roku 2014 (zarówno pod względem liczby – 174 tys., jak i wartości kredytów – 36,8 mld zł) były słabsze nawet od uzyskanych w najtrudniejszym dotychczas, kryzysowym roku 2009 (189 tys. kredytów na łączną kwotę 38,7 mld zł).

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Efekty programu dopłat do domów energooszczędnych

laskowska.agnieszka.amron.02.318x400Zgodnie z Dyrektywą 2010/31/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 maja 2010 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków od początku 2021 roku wszystkie wznoszone budynki będą energooszczędne (o niemal zerowym zużyciu energii). Celem przygotowania obywateli do nowych wymogów w 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program pt.: „Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych”, który jest realizowany we współpracy z sektorem bankowym.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Dziesięć lat polskiego rynku mieszkaniowego w Unii Europejskiej i w AMRON

laskowska.agnieszka.amron.02.318x400Przestąpienie Polski do Unii Europejskiej w maju 2004 roku otworzyło nasz rynek mieszkaniowy na Europę. Przyniosło ze sobą zarówno impuls wzrostu cen mieszkań w Polsce spowodowany po części przez napływ zagranicznych inwestorów, a także – dzięki wejściu do Polski międzynarodowych firm deweloperskich – nową jakość organizacji rynku deweloperskiego, nowy standard budowanych mieszkań oraz ich otoczenia, jednak przede wszystkim wzrost świadomości znaczenia prywatnej własności mieszkaniowej i dbania o zachowanie jej możliwie wysokiej wartości.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Nowe zasady nadawania uprawnień zawodowych w dziedzinie szacowania nieruchomości

laskowska.agnieszka.amron.01.267x40017 marca 2014 roku opublikowano w Dzienniku Ustaw długo wyczekiwane rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 marca 2014 roku w sprawie nadawania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 marca 2014 roku w sprawie opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz wysokości wynagrodzenia członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej. Oba akty prawne weszły w życie następnego dnia po ich ogłoszeniu. Tym samym straciło moc dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 15 lutego 2008 roku w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 czerwca 2010 roku w sprawie opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz wysokości wynagrodzenia członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1