Autor: Tickmill

Polski złoty
Gospodarka

Złoty ciągle bardzo słaby; kurs eurodolar osiągnął parytet, amerykańska waluta najdroższa w historii

Na rynku walutowym trwa ucieczka od złotego. We wtorek rano amerykańska waluta była najdroższa w historii, a euro i frank szwajcarski zanotowały najwyższe poziomy od „wojennej paniki” na początku marca. Kurs eurodolar osiągnął parytet, o godz. 11.46 za euro płacono 1,0000 USD. I to prawdopodobnie jeszcze nie koniec osłabienia polskiej waluty.

CZYTAJ WIĘCEJ
Polski złoty na tle wykresów z notowaniami
Gospodarka

Gwałtowne umocnienie złotego, rynek oczekuje dużej podwyżki stóp procentowych

Silny zwrot na rynku walutowym. We wtorek złoty mocno zyskuje do głównych walut, odrabiając ostatnie bardzo duże straty. Pomaga mu poprawa nastrojów na rynkach globalnych, po tym jak nieco zelżały obawy przed negatywnymi gospodarczymi konsekwencjami agresji Rosji na Ukrainę. Przede wszystkim jednak złotego wspierają oczekiwania dzisiejszej dużej podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP).

CZYTAJ WIĘCEJ
Polski złoty na tle wykresów
Gospodarka

Złoty stabilny w oczekiwaniu na kolejną podwyżkę stóp procentowych

We wtorek rano złoty pozostaje stabilny w relacji do wspólnej waluty, jednocześnie osłabiając się do dolara w ślad za spadkiem notowań EUR/USD. O godzinie 09:20 za euro trzeba było zapłacić 4,5335 zł, a dolar podrożał o 1,3 gr do 3,9762 zł. To ile za te waluty trzeba będzie zapłacić na koniec dnia, ściśle uzależnione jest od skali podwyżki stóp procentowych w Polsce.

CZYTAJ WIĘCEJ
Marcin Kiepas
Gospodarka | Komentarze ekspertów

Koniec noworocznego umocnienie złotego?

Umocnienia złotego wyhamowało. We wtorek rano kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,5430 zł, a USD/PLN 4,0050 zł, po tym jak wczoraj na koniec dnia euro odrobiło znaczącą część wcześniejszych strat, a dolar nawet lekko skorygował ostatnią przecenę. Bardzo prawdopodobne, że to koniec aprecjacji złotego, a on sam w drugiej połowie stycznia ponownie znajdzie się pod presją sprzedających.

CZYTAJ WIĘCEJ
Marcin Kiepas
Komentarze ekspertów

Złoty czeka na to, co RPP powie o szybko rosnącej inflacji

Wydarzeniem środy na krajowym rynku walutowym jest kończące się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Posiedzenie, które po wtorkowych danych o znaczącym przyspieszeniu inflacji w Polsce nabrało szczególnego znaczenia. Stopy procentowe oczywiście nie zostaną przez Radę zmienione, ale już jej komentarz do danych o inflacji może odbić się na notowaniach złotego.

CZYTAJ WIĘCEJ
Szwajcarskie franki i polskie złote
Gospodarka

Euro i dolar najdroższe od dwóch miesięcy, a frank szwajcarski od… dwóch lat

Mocny dolar i wzrost awersji do ryzyka ciążą w ostatnich dniach złotemu. Dziś jest on najsłabszy do euro i dolara od dwóch miesięcy, a do szwajcarskiego franka od ponad 2 lat (czerwca 2017). I jedynie do funta polska waluta się umacnia, bo powrót ryzyka twardego brexitu, co jest jednym z czynników zwiększających awersję do ryzyka na świecie, zdecydowanie dużo mocniej szkodzi funtowi niż złotemu. Brytyjska waluta jest najtańsza od lutego 2018 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1