Autor: KPMG

na wirtualnym ekranie 2 puzzle i napisy: AI i Human
Cyberbezpieczeństwo

Unia Europejska ureguluje zasady ochrony prywatności użytkowników AI

Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji są już powszechnie wykorzystywane do tworzenia lepszych produktów, usług, obniżania kosztów czy uwalniania pracowników od rutynowych prac administracyjnych. Rozwiązania oparte na AI niosą ze sobą wiele szans i możliwości, warto jednak pamiętać o potencjalnych zagrożeniach wiążących się z tą technologią. Szczególnymi obszarami, które znalazły się pod lupą dostawców, użytkowników i organów regulacyjnych są ochrona prywatności i bezpieczeństwo danych. Unia Europejska podejmuje pierwszą na świecie próbę ustanowienia przepisów, które mogą okazać się najbardziej surowymi regulacjami dotyczącymi ochrony prywatności użytkowników AI, podkreślają eksperci KPMG.

CZYTAJ WIĘCEJ
napis Data Governance Act i DGA na tle flagi UE i mapy UE
Prawo i regulacje

Czy do skutecznej realizacji rozporządzenia DGA będzie potrzebny nowy, jeden organ krajowy?

W 2022 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie europejskiego zarządzania danymi tzw. Data Governance Act (DGA). DGA będzie stosowane bezpośrednio we wszystkich państwach członkowskich UE od 24 września 2023 roku, dlatego wskazane byłoby, aby przepisy krajowe usprawniające realizację Rozporządzenia PE były uchwalone jak najszybciej.

CZYTAJ WIĘCEJ
KPMG: wskaźnik Monitora Transformacji Cyfrowej Biznesu
Technologie i innowacje

Cyfryzacja biznesu w Polsce maleje, na poprawę musimy poczekać

Większość firm w Polsce zamierza utrzymać na niezmienionym poziomie wydatki (78%) i liczbę pracowników (92%) potrzebnych do realizacji zadań związanych z procesem digitalizacji. Blisko 8 na 10 firm nie posiada formalnego dokumentu dotyczącego strategii transformacji cyfrowej. O 5 p.p. względem poprzedniego roku do 68% wzrósł odsetek firm deklarujących korzystanie z technologii chmurowych, podkreślają eksperci KPMG.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2022/11

Raport Specjalny | IT@BANK 2022 – KPMG | Applied Artificial Intelligence: trendy i wyzwania adopcji sztucznej inteligencji w sektorze bankowym

Polski sektor bankowy znajduje się obecnie w kluczowym momencie. Zmiany technologiczne oraz konsumenckie redefiniują dynamikę modelu biznesowego produktów i usług finansowych. Adopcja sztucznej inteligencji w sektorze finansowym pozwala reagować na nie szybko i skutecznie. W efekcie organizacje otrzymują możliwość poprawy wyników poprzez pozyskanie oraz obsługę klientów w nowy, niezwykle skuteczny sposób. Aby wygrać w czasach digitalizacji, banki muszą zbudować silne technologicznie kompetencje analityczne, które pozwolą na szybkie oraz skuteczne wdrażanie inteligentnych rozwiązań w skali całej organizacji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Andrzej Gibas, Partner Associate, Business Advisory Head of Markets w KPMG w Polsce
Komentarze ekspertów

Za kilka lat wszystkie platformy zarządzania relacjami z klientem będą chmurowe, tak jak dzisiaj wszystkie banki są internetowe…

Doświadczenie klienta to kluczowy wyróżnik konkurencyjny w sektorze bankowym. W bankowości nierozerwalnie wiąże się ono z technologią. Z kolei najbardziej zaawansowane technologie oferowane są dzisiaj w modelu chmurowym. Jak banki na świecie i w Polsce radzą sobie z oferowaniem najwyższego doświadczenia klienta? Czy banki w Polsce przodują w tej dziedzinie? A może przeciwnie – czy powinny dogonić bardziej zaawansowane technologicznie rynki? ‒ pisze Andrzej Gibas, Partner Associate, Business Advisory Head of Markets w KPMG w Polsce.

CZYTAJ WIĘCEJ
Raporty | Z rynku finansowego

Rekordowa liczba rejestracji samochodów napędzanych alternatywnie w I połowie 2021 roku

W pierwszej połowie 2021 r. w Polsce zarejestrowano 242,1 tys. nowych samochodów osobowych, czyli o 34,6% więcej niż w pierwszej połowie 2020 r. Wzrost sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (+57%), samochodów ciężarowych (+96,8%), przyczep i naczep (+121,7%) oraz motocykli, których zarejestrowano o 17,3% więcej r/r. Utrzymuje się tendencja malejącej liczby rejestracji autobusów (-4%) i motorowerów (-20,2%), poinformowali KPMG i PZPM.

CZYTAJ WIĘCEJ
człowiek pocylony nad wyliczeniami, wektor w dół
Raporty

Raport KPMG: banki chcą przyspieszyć programy transformacji kosztowej

Zarządzanie kosztami w wyniku pandemii stało się jednym z kluczowych priorytetów dla banków na całym świecie. W globalnym badaniu KPMG nt. nowych imperatywów kosztów w bankach przeprowadzonym wśród ponad 200 członków kadry kierowniczej największych banków na świecie, zdecydowana większość respondentów stwierdziła, że zamierza zintensyfikować i przyspieszyć prowadzone programy transformacji kosztowej. Wynika to ze spadku rentowności banków na całym świecie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Formularze PIT, pióro i pieniądze
Finanse osobiste

PIT: już ponad 80 proc. Polaków rozliczy się przez internet

Zaledwie 18% podatników zadeklarowało, że rozliczy się z urzędem skarbowym w kwietniu. Zdecydowana większość Polaków rozliczyła PIT wcześniej – w lutym oraz marcu. 81% podatników rozliczy się przez internet – co stanowi wzrost o 6 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego roku. Najpopularniejszą metodą składania zeznań podatkowych drogą internetową jest usługa Twój e-PIT, z której korzysta 57% Polaków.

CZYTAJ WIĘCEJ
Raport KPMG w Polsce pt. „Barometr cyberbezpieczeństwa. COVID-19 przyspiesza cyfryzację firm”
Artykuły | Raporty

Cyberprzestępcy aktywnie wykorzystują wzrost udziału pracy zdalnej w działalności firm

Wybuch pandemii COVID-19 w opinii 55% badanych firm w Polsce przyczynił się do wzrostu ryzyka wystąpienia cyberataków. W 2020 roku już 64% przedsiębiorstw odnotowało przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa. Jednocześnie 51% firm przyznało, że konieczność organizacji pracy w trybie zdalnym była wyzwaniem w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa, ponieważ zwiększyła podatność na wystąpienie cyberataków. Pomimo dość trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się wiele organizacji, w 1/4 zwiększono wydatki na zapewnienie bezpieczeństwa. Pozytywnym efektem pandemii COVID-19 jest wzrost cyfrowych inicjatyw podejmowanych przez blisko 60% badanych firm – wynika z badania firmy doradczej KPMG.

CZYTAJ WIĘCEJ
podatki, prawo
Firma | Raporty

Przedsiębiorcy ocenili polski system podatkowy, najgorsza jest niestabilność przepisów

Pomimo niewielkiej poprawy ogólna ocena polskiego systemu podatkowego wśród firm pozostaje nadal na niskim poziomie i wynosi 2,18 pkt w pięciostopniowej skali. Bez zmian względem poprzednich edycji badania najniżej ocenianymi obszarami są: stabilność przepisów podatkowych oraz wcześniejsze informowanie o planowanych zmianach w prawie podatkowym. Najwięcej trudności firmom w Polsce sprawiają zagadnienia związane z cenami transferowymi oraz zbyt duża liczba wymaganych deklaracji i informacji. Spośród rozwiązań przeciwdziałających ekonomicznym skutkom COVID-19 dostępnych w tarczach antykryzysowych najkorzystniejsze zdaniem firm było zwolnienie ze składek ZUS – wynika z badania KPMG, w którym udział wzięło 161 dyrektorów finansowych, głównych księgowych i szefów działów podatkowych, którzy wypełnili ankietę podczas XI Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG.

CZYTAJ WIĘCEJ
Formularze PIT, pióro i pieniądze
Finanse osobiste

Twórcy internetowi pod lupą fiskusa: problemy z opodatkowaniem

Prowadzenie vlogów, blogów, kont w mediach społecznościowych, serwisach internetowych bądź innej działalności internetowej coraz częściej staje się źródłem dużych zarobków, głównie wśród młodych ludzi. Muszą oni jednak pamiętać, że w większości przypadków zyskiem należy podzielić się z fiskusem. W jaki sposób powinny być opodatkowane tego rodzaju dochody oraz z jakimi problemami w zakresie opodatkowania spotykają się twórcy internetowi?

CZYTAJ WIĘCEJ
Formularz PIT-11
Artykuły | Finanse osobiste

Problematyczny PIT-11 za 2020 rok dla pracowników delegowanych i osób pracujących zdalnie za granicą

1 lutego 2021 roku mija termin przekazania urzędom skarbowym informacji PIT-11 za 2020 rok o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Problematyczne może okazać się sporządzenie informacji PIT-11 delegowanym pracownikom, osobom wykonującym pracę zdalną za granicą lub zatrudnionym w firmie obcokrajowcom.

CZYTAJ WIĘCEJ
KPMG
Firma

Podsumowanie Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG

20‒21 stycznia br., podczas 11. Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG, eksperci wskazali przedsiębiorcom najnowsze zmiany w przepisach i uwarunkowania regulacyjne biznesu w 2021 r. oraz zasygnalizowali istotne aspekty działalności firm w nowej rzeczywistości. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Business Reimagined”, a 13 wystąpień merytorycznych mogło oglądać 2 000 akredytowanych uczestników na co dzień obejmujących najwyższe stanowiska kierownicze. Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce organizowane przez firmę audytorsko-doradczą KPMG od 2011 r.

CZYTAJ WIĘCEJ
11. Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG
Firma | Z rynku finansowego

11. Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG ‒ Business Reimagined

Jedenasta edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG nie bez powodu odbędzie się pod hasłem „Business Reimagined”. Pandemia zmieniła nie tylko otoczenie biznesowe i wpłynęła na kwestie organizacyjno-strategiczne w wielu firmach, ale także wymusiła zmianę formy kontaktów i interakcji. Po raz pierwszy Kongres odbędzie się wyłącznie w formule online i potrwa dwa dni, podczas których 25 ekspertów KPMG wygłosi 13 prelekcji.

CZYTAJ WIĘCEJ
zus, waloryzacja, pieniądze
Rynek pracy

Pełne oskładkowanie wszystkich umów zlecenia już od 1 stycznia 2021 roku?

Żadne decyzje, dotyczące oskładkowania umów-zlecenia nie zostały jeszcze podjęte, poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Zdaniem ekspertów KPMG proponowane zmiany mocno uderzą w finanse zarówno zleceniodawców, jak i zleceniobiorców, którzy w dalszym ciągu odczuwają skutki związane z recesją związaną z pandemią koronawirusa.

CZYTAJ WIĘCEJ
Kalkulator z napisem COVID-19
Firma

Tarcza 4.0: instrumenty podatkowe poprawiające płynność finansową firm

W przyjętej Tarczy antykryzysowej 4.0 znalazło się wiele przepisów, których celem jest poprawa płynności finansowej przedsiębiorstw. Firmy będą mogły skorzystać z dopłat do oprocentowania kredytów oraz do końca grudnia 2020 r. zostaną zwolnione z podatku minimalnego od nieruchomości komercyjnych. W ramach nowelizacji przepisów wprowadzona została zmiana umożliwiająca zaliczenie jako koszt kwalifikowany nowej inwestycji, wydatków związanych z dwuletnimi kosztami pracy, najmem, dzierżawą, w tym w formie leasingu finansowego, także po terminie zakończenia inwestycji wskazanego w uzyskanej decyzji o wsparciu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Pieniądze i przedsiębiorca
Firma

Tarcza 4.0: więcej przedsiębiorców może skorzystać z dofinansowania wynagrodzeń

Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza znaczące zmiany dotyczące dofinansowania wynagrodzeń pracowniczych. Znowelizowane przepisy pozwolą firmom dofinansować wynagrodzenia pracowników bez zmian w zasadach ich zatrudnienia. Z możliwości dofinansowania wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będzie też mogło skorzystać więcej firm. Nowe rozwiązania rodzą jednak nowe wątpliwości, które bez urzędowej wykładni przepisów będą dla podatników problematyczne – uważają eksperci firmy doradczej KPMG.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 2