
Rada Przedsiębiorczości ws. trybu i skutków zaostrzania przepisów Apteka dla Aptekarza 2.0
Poniżej przedstawiamy tekst Apelu Rady Przedsiębiorczości z 7 sierpnia 2023 roku.
Poniżej przedstawiamy tekst Apelu Rady Przedsiębiorczości z 7 sierpnia 2023 roku.
W związku z pojawiającymi się w domenie publicznej informacjami o treści wystąpienia Prezesa Najwyższej Izby Kontroli („NIK”) w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej w dniu 12 lipca 2023 roku na temat programu Tarczy Finansowej (Program TF) realizowanej przez Polski Funduszu Rozwoju S.A. („PFR”), przekazujemy poniższe stanowisko Rady Przedsiębiorczości.
W związku z wyrokiem TSUE z dnia 15 czerwca br C-520/21 w sprawach dotyczących kredytów walutowych Rada Przedsiębiorczości z niepokojem odnotowuje możliwy negatywny wpływ rozstrzygnięcia dla całej gospodarki i wszystkich podatników, gdyż banki absorbując straty związane z tym wyrokiem TSUE, nie będą w stanie w najbliższym czasie finansować rozwoju polskiej gospodarki na dotychczasowym poziomie.
Organizacje tworzące Radę Przedsiębiorczości zwróciły się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego. Poniżej publikujemy tekst tego Apelu.
Rada Przedsiębiorczości z głębokim niepokojem stwierdza, że pod pozorem wprowadzenia unijnej dyrektywy ustanawiającej Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej rząd próbuje przeforsować rozwiązania naruszające pluralizm mediów, zasady uczciwej konkurencji oraz interes konsumentów,
co przeczy celom dyrektywy.
Z badania przeprowadzonego przez Radę Przedsiębiorczości wśród 146 największych firm w Polsce po ogłoszeniu przez rząd wprowadzenia 50 proc. podatku od „zysków nadzwyczajnych” wynika, że 52% przedsiębiorców – zatrudniających ponad 500 osób – rozważy redukcję zatrudnienia.
Zarząd firmy Mastercard poinformował w poniedziałek wieczorem, że blokuje możliwość prowadzenia transakcji „licznym instytucjom” w ramach sankcji nakładanych na Rosję po inwazji na Ukrainę. Wkrótce potem Firma Visa podała, że zastosuje się do wytycznych ws. sankcji.
Krajowa Izba Gospodarcza z ogromną obawą śledzi doniesienia z Ukrainy, której terytorium stało się obiektem ataku wojsk rosyjskich. Od wielu lat KIG wspierała rozwój współpracy pomiędzy naszymi krajami i była gorącym orędownikiem integracji europejskiej Ukrainy, wspierając jej starania w tym zakresie. Dlatego z tym większym niepokojem i smutkiem obserwujemy, jak efekty tych starań są w brutalny sposób tłumione, czytamy w informacji prasowej Krajowej Izby Gospodarczej.
Rada Przedsiębiorczości wzywa prezydenta Andrzeja Dudę, aby zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, nazywaną Lex TVN.
Rada Przedsiębiorczości apeluje o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz wprowadzenia ułatwień w dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy
Apel Rady Przedsiębiorczości o priorytetyzację ochrony zdrowia, jako warunku
koniecznego do rozwoju społeczno-gospodarczego kraju i zapewnienia
bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.
Wzrost inflacji w ostatnich miesiącach był głównie pochodną wzrostu różnorakich kosztów wytwarzania, nie zaś skutkiem nadmiernego, niepochamowanego popytu. Sytuacja w tym zakresie zaczęła się zmieniać od maja, kiedy to wyraźniej odczuwalny zaczął być wkład wzrostu popytu, podkreśla Piotr Soroczyński, Główny ekonomista KIG.
17 czerwca 2021 r. odbyło się Walne Zgromadzenie Krajowej Izby Gospodarczej. Wybrane zostały nowe władze KIG: Funkcję Prezesa KIG objął Marek Kłoczko, dotychczasowy Wiceprezes i Dyrektor Generalny KIG, natomiast Prezydentem KIG wybrany został wieloletni Prezes KIG – Andrzej Arendarski.
Narodowy Bank Polski zaprezentował dane o podaży pieniądza w końcu stycznia. Warto poświęcić im nieco uwagi, stanowią bowiem otwarcie roku i pewnego rodzaju odreagowanie specyficznych w końcu roku 2020 (grudniu) danych. W powodzi zaprezentowanych informacji, a patrząc głównie na ich powiązanie z tzw. gospodarką realną, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na zmiany depozytów i kredytów: gospodarstw domowych, przedsiębiorstw niefinansowych i samorządów, ale również na zmiany poziomu gotówki w obiegu ‒ pisze Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Krajowa Izba Gospodarcza w ramach obchodów swojego 30-lecia postanowiła wzmocnić głos polskiej samorządności, która okazała się jednym z najważniejszych zjawisk ostatnich trzech dekad. W tym celu w ramach ogólnopolskiego konkursu KIG zaprosiła reportażystów do stworzenia jej literackich obrazów. Tak powstała publikacja „Od samorządu do samorządności”.
Narodowy Bank Polski zaprezentował statystyki bilansu płatniczego w listopadzie.
W bilansie płatniczym szczególne miejsce dla większości analityków i komentatorów zajmują informacje o bilansie obrotów bieżących. W jego przypadku zanotowano bardzo wysoką nadwyżkę na poziomie 1 725 mln EUR wobec nadwyżki z października sięgającej 2 356 mln EUR oraz nadwyżki sprzed roku na poziomie 1 182 mln EUR, pisze Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Coraz więcej firm dołącza do akcji Krajowej Izby Gospodarczej – „Nie pozwolę ci się zamknąć”. Ludzie z różnych miejsc, różnych branż – łączy wspólny cel, aby po zniesieniu stanu epidemii, mali i średni przedsiębiorcy mieli dalej możliwość prowadzenia swoich firm. Pomóc może zaliczka
wpłacona za usługę do zrealizowania w przyszłości.
Prezydium Krajowej Izby Gospodarczej powołało w dniu 23 marca 2017 roku Komitet ds. Ochrony Danych Osobowych.
Po raz pierwszy w 13 bankach uczestniczących w konkursie „Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców” tajemniczy klienci badają praktyczne wykonanie standardów jakości bankowości małych i średnich przedsiębiorstw. Badania mają na celu sprawdzenie jaka jest pozycja rynkowa poszczególnych banków w zakresie standardów jakości bankowości MSP na tle liderów rynku. Badanie koncentruje się wokół oceny zdolności do budowy relacji i zaufania oraz oceny na ile te relacje przekładają się na decyzje małych i średnich przedsiębiorców w zakresie wyboru instrumentów finansowych. Projekt prowadzi Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym działający przy Krajowej Izbie Gospodarczej.