Autor: ITMAGINATION

Klienci w banku
Z rynku finansowego

Banki muszą walczyć o klientów. Usługi dodane to już konieczność?

Zmieniające się przepisy, połączone z presją konkurencji ze strony fintechów i światowych gigantów technologicznych, skłaniają banki do ostrej walki o lojalność klienta. Niefinansowe usługi dodane dostępne w banku są dziś niezbędne dla budowania przewagi rynkowej. Bilety do kina, serwis rezerwacyjny, opłata za parking, programy lojalnościowe sieci handlowych czy ubezpieczenie turystyczne. Wszystkie te usługi mogą, a nawet powinny dziś udostępniać banki swoim klientom w aplikacji mobilnej, jako tzw. VAS (Value Added Services).

CZYTAJ WIĘCEJ
Napis PSD2 na tle osoby pracującej przy komputerze
Prawo i regulacje | Technologie i innowacje | Z rynku finansowego

W świecie PSD2 będzie rządzić mikropersonalizacja. Banki gotowe do walki o klienta?

Już za miesiąc dane dotyczące operacji finansowych klientów polskich banków, po raz pierwszy w historii, opuszczą w majestacie prawa systemy bankowe. Od 14 września 2019 roku pozabankowi dostawcy usług płatniczych, tzw. TPP, za zgodą klientów będą mieli możliwość wglądu w ich rachunki bankowe oraz inicjowania, w ich imieniu, płatności. Zdaniem ekspertów sam moment wejścia w życie przepisów dyrektywy PSD2, która to umożliwia, nie przyniesie rewolucji. Niemniej jeszcze w tym roku zobaczymy zmiany na rynku finansowym. Banki będą w coraz większym stopniu budować swoją konkurencyjność, wykorzystując możliwości mikropersonalizacji ofert.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

„Społeczny i kulturowy aspekt zastosowania sztucznej inteligencji w Bankowości” – Podsumowanie jednego z warsztatów grupy roboczej „Cognitive Banking” Forum Technologii Bankowych ZBP

Chatboty to gorący temat w świecie sztucznej inteligencji. Niektóre banki już je wprowadziły do użytku, dostarczając na przykład odpowiedzi na często powtarzające się pytania, w postaci wirtualnego asystenta. Inne firmy, takie jak Facebook czy Slack, opracowały tego typu narzędzia, które mogą być używane przez programistów firm trzecich – w codziennych działaniach wspierających biznes.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1