Autor: Heritage Real Estate

Pieniądze, wykres i znak procentu
Finanse osobiste | Nieruchomości

7 lat łagodnej polityki pieniężnej. Ile w tym czasie zaoszczędzili kredytobiorcy, a ile stracili posiadacze lokat?

Im dłużej Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje stopy procentowe na niskim poziomie, tym dłużej mamy słabo oprocentowane lokaty i tanie kredyty. Jak tanie? W wyniku prowadzenia łagodnej polityki monetarnej przeciętny posiadacz kredytu mieszkaniowego zaoszczędził przez ostatnie 84 miesiące ponad 25 tysięcy złotych. Gorzej mają za to korzystający z bankowych lokat, których oszczędności pracują dziś na prawie 4 razy niższym procencie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Pieniądze
Finanse osobiste

Oprocentowanie lokat na rekordowo niskim poziomie

Już od 9 miesięcy pogarsza się oferta depozytowa banków. Efekt? Przeciętny depozyt daje już tylko 10,69 złotych odsetek w skali roku od każdego powierzonego tysiąca – wynika z szacunków HRE Investments. Jest to najgorszy wynik w historii. Już tylko kilka promocyjnych lokat i kont oszczędnościowych pozwala uchronić siłę nabywczą oszczędności przed destrukcyjnym działaniem inflacji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Nieruchomości

Mieszkania z wielkiej płyty wracają do łask

Prawie co dwudzieste nowe mieszkanie powstaje już w technologii wielkopłytowej – wynika z danych urzędu statystycznego. Powód? Szybkość stawiania bloków i dokładność niemal niemożliwa do osiągnięcia na tradycyjnym placu budowy. W tę drugą przewagę wciąż wielu Polakom trudno uwierzyć i właśnie dlatego większość produkcji rodzimych fabryk domów w dalszym ciągu jest eksportowana na Zachód.

CZYTAJ WIĘCEJ
Mężczyzna z plikiem banknotów przed blokiem mieszkalnym
Nieruchomości

Lokaty rozczarowują, Polacy nadal chętnie kupują mieszkania za gotówkę

Polacy wciąż chętnie kupują mieszkania, co przekłada się na wzrosty ich cen – wynika z najnowszego podsumowania zaprezentowanego przez Narodowy Bank Polski. Wszystko dlatego, że na rynku nie brakuje ani nabywców posiłkujących się kredytem, ani tych, którzy zniechęceni rachitycznym oprocentowaniem lokat poszukują alternatywny dla swoich pieniędzy. Tych drugich powinno przybywać, bo banki mają obecnie najgorszą ofertę depozytową w historii.

CZYTAJ WIĘCEJ
Ręka przykręcająca kaloryfer
Edukacja finansowa | Finanse osobiste

Polacy wydają mniej na utrzymanie domu. Ocieplenie klimatu ograniczyło koszty ogrzewania

Najnowsze dane GUS o wydatkach Polaków sugerują, że na utrzymanie domu statystyczna polska rodzina wydaje około 920 złotych – wynika z szacunków HRE Investments. To oznacza spadek o kilkanaście złotych względem poprzednich publikacji. Powód? Ocieplenie klimatu, przez które Polacy zużywają mniej ciepła do ogrzania swoich mieszkań i domów.

CZYTAJ WIĘCEJ
Pieniądze na tle zegara
Finanse osobiste

W 2019 roku padnie rekord sprzedaży obligacji. To już pewne

Ucieczka przed inflacją to jeden z najważniejszych powodów, dla którego Polacy już od ponad pół roku co miesiąc kupują po kilkanaście milionów sztuk obligacji skarbowych. Największą popularnością cieszą się papiery czteroletnie chroniące nawet przed ponad 5-proc. inflacją. Od lipca na popularności wyraźnie zyskują też obligacje przeznaczone dla rodzin korzystających z programu 500+. To sugeruje, że nowi beneficjenci wsparcia mają większą skłonność do oszczędzania.

CZYTAJ WIĘCEJ
Dom, pieniądze i kalkulator
Nieruchomości

Ilu Polaków stać dziś na zakup mieszkania na kredyt?

Wiarygodność, stałe dochody i pieniądze na niezbędny wkład własny, to przepis na zakup mieszkania na kredyt. Rodzina dysponująca dwiema średnimi krajowymi może dziś bowiem pożyczyć na własne cztery kąty prawie 640 tysięcy. Przy wynagrodzeniach na poziomie mediany zdolność spada do niecałych 420 tysięcy, co też powinno wystarczyć na zakup mieszkania w każdym z miast wojewódzkich – wynika z danych zebranych przez HRE Investments.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust.
Finanse osobiste | Nieruchomości

Wyrok TSUE ws. frankowiczów. Pięć konsekwencji orzeczenia

Kredyt mieszkaniowy kilka czy nawet kilkanaście razy tańszy niż obecnie – to prawdopodobna konsekwencja wyczekiwanego wyroku europejskiego trybunału. Nie zadzieje się to jednak automatycznie. Frankowicze po pozytywne dla siebie rozstrzygnięcia muszą iść do sądów. Wynik nie jest więc pewny. Pewne jest natomiast to, że przynajmniej po części na odszkodowania dla frankowiczów złożą się klienci banków.

CZYTAJ WIĘCEJ
Mężczyzna trzymający model bloku mieszkalnego na tle wykresów
Nieruchomości

Indeks HRE: wzrosty cen mieszkań powinny wyhamować w ciągu roku, poważna korekta mało prawdopodobna

Ceny nieruchomości wciąż bardzo wyraźnie rosną. Co więcej, najnowsze dane wciąż sugerują, że nie tylko wspomniany wzrost nie hamuje, ale nawet nieznacznie przybiera na sile. W perspektywie roku można spodziewać się jednak wyhamowania zmian stawek rynkowych. W obecnych warunkach poważna korekta cen jest bardzo mało prawdopodobnym scenariuszem. Powód jest prosty – skala aktualnej hossy jest daleka od sytuacji sprzed ponad dekady, a nawet wtedy mieszkania w wyniku przecen straciły w ciągu kilku lat średnio tylko 15-20% wartości.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 2