Autor: EY / Ernst

wirtualny obraz miasta, sylwetka mężczyzny
Gospodarka | Technologie i innowacje

Prezesi firm chcą wykorzystywać GenAI, aby utrzymać przewagę konkurencyjną

Najnowsza odsłona badania EY CEO Outlook Pulse Survey wskazuje, że prezesi firm mają trudności z określeniem najbardziej efektywnych zastosowań sztucznej inteligencji. Jednak konieczność bycia innowacyjnym skłania ich do podejmowania konkretnych kroków. Siedmiu na dziesięciu ankietowanych przyznaje, że ich organizacja działa w obszarze GenAI, aby utrzymać przewagę konkurencyjną. Jednocześnie niemal taki sam odsetek prezesów (68%) uważa, że niepewność związana z generatywną sztuczną inteligencją (GenAI) utrudnia szybkie opracowanie i wdrożenie strategii jej użycia. Korzyści z wdrażania AI widzą też firmy z Polski. Wyniki badania EY – Jak polskie firmy wdrażają AI – wskazują, że transformacja rodzimych organizacji w kierunku sztucznej inteligencji nabiera tempa. Ten proces zakończyło już 20% organizacji, a 63% firm w Polsce w najbliższych 18 miesiącach planuje zwiększyć swoje wydatki na narzędzia oparte o sztuczną inteligencję.

CZYTAJ WIĘCEJ
Zegar obrazujący zmianę czasu
BANK 2023/08

Bankowość i Finanse | Wskaźniki Referencyjne – EY | Czas na kluczowe rozstrzygnięcia!

Za nami rok niezwykle intensywnych i owocnych prac kilkuset ekspertów z szeregu instytucji publicznych i komercyjnych w ramach Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych. Po zdefiniowaniu w zeszłym roku Mapy Drogowej Reformy WIBOR-u oraz wybraniu na jego następcę indeksu WIRON (pierwotnie występującego pod nazwą WIRD) w pierwszym kwartale tego roku Komitet Sterujący NGR przyjął rekomendacje określające standardy dla nowych transakcji wykorzystujących nowy indeks/wskaźnik referencyjny oraz pierwsze transakcje pochodne oparte na WIRON.

CZYTAJ WIĘCEJ
Wykresy gospodarcze
BANK 2023/01

Bankowość i Finanse | Bezpieczeństwo – EY | Wytyczne EUNB i UKNF dotyczące roli i obowiązków AMLRO

Pierwszego grudnia 2022 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) opublikował stanowisko dotyczące pracownika odpowiedzialnego za zapewnienie zgodności z przepisami w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AMLRO). Podstawą dla dokumentu są wytyczne Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EUNB) w sprawie strategii i procedur zarządzania zgodnością z przepisami oraz roli i obowiązków pracownika ds. zgodności z przepisami AML/CFT (Anti Money Laundering/Counter Financing of Terrorism) z 14 czerwca 2022 r.

CZYTAJ WIĘCEJ
Grafika ilustracyjna - Wskaźniki giełdowe i zarys mążczyzny rozmawiającego przez telefon
Gospodarka | Raporty

EY Global IPO Trends: złe czasy dla debiutów giełdowych

Raport EY Global IPO Trends wskazuje, że rynek debiutów giełdowych w dalszym ciągu znajduje się w trudnym położeniu. W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2022 roku – analizując dane w ujęciu rok do roku – liczba transakcji IPO zmniejszyła się o 44%, a wpływy z nich o 57%. W samym trzecim kwartale 2022 roku były to spadki odpowiednio o 41% i 56%. Sektor technologiczny przoduje w zakresie wolumenów transakcji, jednak w kategorii wartości liderem jest energetyka. Najwięcej powodów do obaw mają przedstawiciele sektora dóbr konsumenckich, gdzie średnia wartość pojedynczej transakcji spadła o 69%. Najbliższe miesiące nie zapowiadają przełamania negatywnego trendu, czytamy w komunikacie EY.

CZYTAJ WIĘCEJ
symbol zrównoważoego rozwoju, dłonie
ESG | Raporty

Pandemia zwiększyła zainteresowanie konsumentów zrównoważonym rozwojem

Już blisko co trzeci polski konsument identyfikuje się jako osoba, stawiająca dobro planety na pierwszym miejscu, 12% więcej niż średnia światowa. Do kupowania zrównoważonych produktów i usług zniechęca Polaków wysoka cena ‒ 90% badanych i marketing wprowadzający w błąd ‒ 58% respondentów – wynika z 4. odsłony polskiej edycji badania EY Future Consumer Index.

CZYTAJ WIĘCEJ
Kula ziemska i zmiany klimatu
Gospodarka

EY: już nie tylko ryzyko kredytowe i cyberbezpieczeństwo, ale i zmiany klimatu zmartwieniem bankowców

Zarządzający ryzykiem w bankach skupiają się obecnie na ryzyku kredytowym i cyberbezpieczeństwie – wynika z badania EY i IIF. Na liście kluczowych ryzyk najbardziej wzrosło znaczenie zmian klimatycznych. To przejaw ogromnej zmiany w sektorze bankowym, na który coraz większy wpływ mają czynniki pozafinansowe. Elastyczność w działaniu pozwalająca zapewnić stabilność i wykorzystywanie szans biznesowych pojawiających się przy okazji zmian będą kluczem do osiągnięcia sukcesu przez banki w najbliższych latach.

CZYTAJ WIĘCEJ
Płatności mobilne
Bezgotówkowo

Wkrótce nie tylko płatności gotówkowe, ale również kartowe przejdą do przeszłości?

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez EY wśród uczestniczących w konferencji Sibos liderów instytucji finansowych, regulatorów i dostawców technologii z całego świata, za dziesięć lat urządzenia mobilne zdominują rynek płatności. Wśród najbardziej popularnych form płatności w 2030 roku nie wskazano gotówki, a karty płatnicze znalazły się na ostatnim miejscu.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1