Autor: Britenet Sp. z o.o

system IT na miarę, szablon garnituru na miarę
Technologie i innowacje

Kiedy warto zbudować dedykowane rozwiązanie IT?

Wybór garnituru to poważne przedsięwzięcie. Z jednej strony możemy iść do sklepu i po prostu kupić taki, jaki przypadnie nam do gustu. Zanim się na to zdecydujemy, możemy obejrzeć, ocenić i przymierzyć wiele rodzajów garniturów. Wybrany model w ograniczonym zakresie możemy do siebie dopasować. Czas wykonania takich poprawek jest krótki. A jeśli cena jest zbyt niska lub zbyt wysoka zawsze możemy zmienić sklep – rozpoczyna swoją analizę Łukasz Nienartowicz z firmy Britenet.

CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz Nienartowicz, Head of Business Intelligence, Britenet Sp. z o.o.
Komentarze ekspertów | Technologie i innowacje

Dlaczego banki są produktocentryczne?

W roku 1859 mieszkający w Australii rodowity Anglik Thomas Austin odebrał przesyłkę, która miała załagodzić jego tęsknotę za ojczyzną. Otrzymał 24 króliki, które miały posłużyć jako zwierzyna w trakcie bożonarodzeniowego polowania. Nie wszystko poszło jednak zgodnie z planem i część królików przeżyła łowy. Nie napotykając w Australii naturalnych wrogów, rozmnożyły się bez problemu. Według statystyk w latach 40. XX wieku na kontynencie żyło 600 milionów królików. Ich obecność spowodowała katastrofę ekologiczną, a historia ich zwalczania obejmuje budowę długiego na prawie 3,5 kilometrów płotu, użycie trującego gazu czy w końcu dwóch niebezpiecznych dla zwierząt wirusów. W tej chwili sytuacja wydaje się opanowana ‒ pisze w komentarzu Łukasz Nienartowicz, Head of Business Intelligence, Britenet.

CZYTAJ WIĘCEJ
nowe technologie, bank, klient
Komentarze ekspertów | Technologie i innowacje

Straciłeś klienta? Sztuczna inteligencja mogła pomóc to przewidzieć

Ostatni rok w gospodarce wpłynął na zmianę wielu zachowań wśród konsumentów. Jeszcze rok lub dwa lata temu firmy bały się utraty pracowników – dziś obawiają się utraty klientów. Ta sytuacja dotyczy również sektorów bankowego i finansowego, które zaczęły mierzyć się ze wzmożoną liczbą odejść usługobiorców. Można to jednak przewidzieć, wykorzystując sztuczną inteligencję. Jak sprawić, aby wskazywała nam, który klient będzie chciał zrezygnować z naszych usług? Należy odpowiedzieć na kilka poniższych pytań, które pozwolą przejść przez proces przygotowania modeli prognozujących odejścia klientów ‒ pisze Barbara Sobkowiak, Data Science Manager, Britenet.

CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz Nienartowicz, Head of Business Intelligence, Britenet Sp. z o.o.
Komentarze ekspertów | Technologie i innowacje

Trwa wyścig o dane, czy banki obronią pole position i wygrają z konkurencją?

Oglądając Formułę 1, można z łatwością zauważyć pewną niesprawiedliwość tego sportu. Otóż kierowca startujący z pole position ma nad pozostałymi sporą przewagę. Oczywiście pozycję tę zdobywa się biorąc udział w kwalifikacjach do wyścigu, ale statystyki są nieubłagane. Ponad 40% wygranych w wyścigach F1 należało do startujących z pierwszej pozycji. Ale patrząc z drugiej, strony pozostałe niemal 60% wyścigów udowadnia, że sama przewaga na starcie to jeszcze za mało ‒ podkreśla Łukasz Nienartowicz, Head of Business Intelligence, Britenet.

CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz Nienartowicz, Head of Business Intelligence, Britenet Sp. z o.o.
Komentarze ekspertów | Technologie i innowacje

Zdiagnozuj swoją hurtownię danych

Jednym z moich ulubionych bohaterów książek jest Sherlock Holmes stworzony przez sir Arthura Conan Doyle’a. Postać ta jest o tyle ważna w literaturze, że to na jej archetypie bazuje większość powstałych w późniejszych czasach filmów czy seriali detektywistycznych, a nawet takie produkcje jak „Dr House”. Głównym motywem każdej historii związanej zarówno z samym Sherlockiem, jak i z jego „naśladowcami” jest rozwikłanie pewnej zagadki, można powiedzieć niewiadomej, posiadając do dyspozycji nie tyle jasne informacje, ile pewne wskazówki, symptomy ‒ pisze Łukasz Nienartowicz, Head of Business Intelligence, Britenet Sp. z o.o.

CZYTAJ WIĘCEJ
Technologie i innowacje

Zbierz drużynę i podbij krainę Sztucznej Inteligencji

„Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę” – te słowa wypowiadane przez Piotra Fronczewskiego są kultowe dla fanów gier komputerowych końcówki lat 90. poprzedniego wieku. Padały one w słynnej grze „Baldur’s Gate”, której polska lokalizacja była jednym z pierwszych sukcesów nikomu wtedy nieznanej firmy CD Project., pisze Łukasz Nienartowicz, Head of Business Intelligence, Britenet Sp. z o.o.

CZYTAJ WIĘCEJ
Maciej Kubinowski, Project Manager, Britenet Sp. z o.o.
Artykuły | Komentarze ekspertów

Zdalne przywództwo, zdalne kierowanie – jak zrobić to dobrze?

Prowadzenie innych na odległość wymaga określenia oczekiwań, zaufania i nietypowych metod oceny ‒ przypomina w komentarzu dla aleBank.pl Maciej Kubinowski, Project Manager, Britenet Sp. z o.o. stwierdzenie Marjorie Derven, ekspertki ds. efektywności organizacyjnej, zarządzanie zmianą i uczenia się tworzenia rozwiązań, które napędzają znaczące zmiany.

CZYTAJ WIĘCEJ
Big Data, Neandertalczyk
Komentarze ekspertów | Technologie i innowacje

Nie bądź neandertalczykiem danych

Patrząc na historię ludzkości, możemy dostrzec pewien paradoks. Przez większość jej trwania zmagano się z brakiem jedzenia. W czasach prehistorycznych przeżywał ten, kto zdobył więcej pożywienia. Dziś jest dokładnie odwrotnie. W krajach rozwiniętych więcej ludzi ma problemy z otyłością niż z brakiem jedzenia. Piszę o tym, ponieważ podobny paradoks przeżyliśmy w ostatnich latach w kontekście danych, którymi karmimy nasze firmy.

CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz Nienartowicz, Head of Business Intelligence at Britenet
Komentarze ekspertów | Technologie i innowacje

Nie ma dróg na skróty w budowie firmy opartej na danych

Budowa domu to złożone i wymagające przedsięwzięcie. Jego realizacja jest wieloetapowa i obejmuje opracowanie projektu, uzyskanie zezwoleń, wybór odpowiedniej firmy budowlanej, koordynowanie pracy różnych fachowców oraz kontrolowanie budżetu, który ostatecznie powinien pokryć wszystkie koszty. Wyobraźmy sobie sytuację, w której odwiedza nas przedstawiciel handlowy konkurencyjnej firmy budowlanej i składa deklarację: „Ja zbuduję ten dom za 50% budżetu i skrócę czas budowy o dwie trzecie”. Jaka byłaby nasza reakcja?

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Czy wiesz ilu masz klientów?

Prezentacja kończąca projekt budowy kluczowego systemu IT w instytucji finansowej. W sali obecni są zarząd i dyrektorzy. Prowadzący rozpoczyna od pytania: Czy wiedzą Państwo ilu klientów ma organizacja, którą zarządzacie? Padają różne odpowiedzi, niektórzy wstrzymują się od głosu. Nikt nie trafia nawet blisko prawidłowej odpowiedzi. Jak to możliwe, że osoby zarządzające poważną organizacją nie umieją odpowiedzieć na tak proste pytanie? A może to pytanie wcale nie jest takie proste, jak się wydaje?

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1