Autor: Bartosz Turek

Mężczyna trzymający plik banknotów przed blokiem mieszkalnym
Nieruchomości

Masz książeczkę mieszkaniową? Sprawdź, jak dostać ponad 9 tys. zł premii gwarancyjnej

Masz książeczkę mieszkaniową? Kupując lub remontując własne „cztery kąty”, możesz liczyć na ponad 9 tysięcy złotych premii gwarancyjnej. Nowelizacja ustawy zakłada jednak obowiązek rejestracji posiadanej książeczki. Tylko wtedy możliwe będzie sprawne ubieranie się o budżetowe dopłaty. Czas mamy do końca 2021 roku. Ale spokojnie, dla spóźnialskich też jest nadzieja.

CZYTAJ WIĘCEJ
Dom i pieniądze
Finanse osobiste | Nieruchomości

80 miesięcy łagodnej polityki pieniężnej. Przeciętny posiadacz kredytu hipotecznego zaoszczędził ok. 24 tys. zł

Niskie oprocentowanie lokat i tanie kredyty to ważne efekty decyzji podejmowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. W wyniku prowadzenia łagodnej polityki monetarnej przeciętny posiadacz kredytu mieszkaniowego zaoszczędził przez ostatnie 80 miesięcy prawie 24 tysiące złotych. Gorzej mają korzystający z bankowych lokat, których oszczędności często tracą na wartości.

CZYTAJ WIĘCEJ
Mężczyzna trzymający plik banknotów przed mieszkaniem
Nieruchomości

Polacy znowu kupują mieszkania za gotówkę: ponad 10 tys. lokali w I kw. 2019 r.

Prawie 4,3 miliardy złotych – aż tyle warte są nowe mieszkania kupione za gotówkę tylko przez trzy miesiące tego roku i tylko w 7 miastach Polski. Najnowsze szacunki Narodowego Banku Polskiego sugerują, że znowu więcej osób postanowiło kupić mieszkanie niż trzymać pieniądze na lokacie. Ta przeważnie nawet nie chroni dziś oszczędności przed inflacją.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse osobiste

Polacy stracili na lokatach 44 mld zł przez niskie stopy procentowe

Przy oprocentowaniu lokat poniżej 2% łatwiej spotkać kogoś, kto idzie do banku zlikwidować depozyt, niż kogoś, kto idzie wpłacić na lokatę więcej pieniędzy – wynika z danych zebranych przez Open Finance. Trudno się temu dziwić, bo przez lata przyzwyczailiśmy się do wyższych stóp zwrotu. W efekcie dziś widmo skromnych, choć bezpiecznych, zysków zmusza nas do podejmowania większego ryzyka.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1