Apple pod ostrzałem niekorzystnych wiadomości – sytuacja może szybko eskalować

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wykres.tablet.250xKontekst

Świat obiegły doniesienia o problemach konsumentów z nowym iPhonem 6 Plus firmy Apple.

Problem polega na tym, że telefon odkształca się, gdy klient trzyma go w kieszeni spodni.

W tym momencie nie wiadomo, czy związane jest to z zastosowaniem nowej aluminiowej obudowy, a spółka Apple jeszcze nie skomentowała tych doniesień.

Należy podkreślić, że problemy te dotyczyły również modelu iPhone 5, jednak dla inwestorów akcji Apple ważne jest jedynie to, że nigdy nie wiadomo, w jakim stopniu (jeżeli w ogóle) sytuacja może eskalować.

Ponadto stwierdzono, że nowe oprogramowanie iOS 8 w większym stopniu i z większym prawdopodobieństwem powoduje awarie aplikacji. Ogólne wrażenie jest takie, że Apple najprawdopodobniej nie dołożyła wystarczających starań, by zapewnić właściwy poziom wykonania produktu.

Eskalacja może okazać się dla Apple katastrofalna, ponieważ w pierwszym tygodniu sprzedano aż 10 milionów egzemplarzy modelu iPhone 6. Jeżeli znaczna ich część również obarczona jest wadą związaną z aluminiową obudową, Apple musi nie tylko pokryć straty konsumentów, ale również wprowadzić zmiany na już obciążonej linii produkcyjnej w Azji.

Ponadto, Samsung oznajmił dziś, że jego nowy „phablet” Galaxy Note 4 będzie dostępny na rynku chińskim przed premierą iPhone’a 6. Biorąc pod uwagę ostatnie osłabienie Samsunga, spółka z Korei Południowej najprawdopodobniej będzie chciała wykorzystać nowy model Galaxy, aby odeprzeć ataki ze strony Apple na terytorium Chin.

W oparciu o te wiadomości (które naszym zdaniem mogą jeszcze bardziej eskalować), zalecamy kupno październikowych opcji sprzedaży z ceną wykonania na poziomie 102 USD i datą wygaśnięcia 18 października. Transakcja ta może zostać zawarta jako wystawienie opcji kupna akcji Apple bez pokrycia lub jako zabezpieczenie dla inwestorów długoterminowych spółki Apple.

Zarządzanie ryzykiem i opis ryzyka

Kupno opcji sprzedaży to ograniczenie strat (równowartość wypłaconej premii), dzięki czemu z definicji strategia zarządzania ryzykiem jest znana już wcześniej.

Transakcja docelowo ukierunkowana jest na spadek akcji Apple w okolice 95 USD w przypadku dalszej eskalacji niekorzystnych wiadomości. W przypadku, gdyby nastąpiło to szybko, rozsądną decyzja inwestycyjną byłoby odsprzedanie opcji sprzedaży i realizacja zysku przed wygaśnięciem. Byłaby to jednak decyzja doraźna, zależna od zmian cen akcji w nadchodzących tygodniach.

Ceny akcji Apple od lipca 2013 r.
140929.ceny.akcji.apple.01.600

Parametry

Wejście:

  • Kupno 10 opcji Oct14 102 Put za 1,85 USD.
  • Za 10 opcji sprzedaży inwestor płaci premię w wysokości 1,85 USD X 100 akcji X 10 opcji = 1 850 USD.

Stop:

  • Maksymalna strata w dacie wygaśnięcia = ograniczona.
  • Maksymalna strata w dacie wygaśnięcia równa wartości wypłaconej premii.
  • Maksymalna strata = 1,85 USD lub 1 850 USD za 10 opcji Oct14 102 Put.

Równowaga w dacie wygaśnięcia równa się:

  • Cena wykonania – wypłacona premia
  • 102 – 1,85 = 100,15

Cel:

W przypadku, gdy w dacie wygaśnięcia na rynku osiągnie się poziom 94,36 (100-dniowa średnia ruchoma), zysk równa się:

  • Cena wykonania – cena spot – wypłacona premia.
  • 102 – 94,36 – 1,85 = 5,79 USD lub 5 790 USD za 10 opcji.

W przypadku, gdy w dacie wygaśnięcia na rynku osiągnie się poziom 94,36, za 10 opcji inwestor płaci premię w wysokości 1 850 USD, aby osiągnąć zysk w wysokości 5 790 USD.

Zwrot z inwestycji w dacie wygaśnięcia w przypadku, gdy osiągnie się poziom 94,36:

= zysk netto/wypłacona premia X 100
= 5,79/1,85 X 100
= 312,97%

Horyzont czasowy:

Opcje Oct14 wygasają 18 października, dlatego transakcja ta potencjalnie trwa 24 dni kalendarzowe, chyba że opcje sprzedaży zostaną odsprzedane przed wygaśnięciem.

Peter Garnry
Saxo Bank