Ana Botín pierwszą w historii kobietą na czele Europejskiej Federacji Bankowej

Ana Botín pierwszą w historii kobietą na czele Europejskiej Federacji Bankowej
Ana Botin, źródło Santander Bank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Europejskiej Federacji Bankowej jednogłośnie wybrała szefową Banco Santander, Anę Botin na prezesa EBF. Hiszpanka zastąpi na tym stanowisku Jeana Pierre'a Mustiera, który odchodząc ze stanowiska prezesa włoskiego UniCredit z końcem marca, zrezygnował również po dwóch latach z kierowania Europejską Federacją Bankową.

Europejska Federacja Bankowa reprezentuje europejski sektor bankowy i zrzesza krajowe stowarzyszenia bankowe z 32 państw, w tym z Polski. Jej członkowie reprezentują łącznie około 3500 banków i blisko dwa miliony pracowników.

W 60-letniej historii instytucji Ana Botín stanie się jednak dopiero pierwszą kobietą, która będzie stała na jej czele. Prezesem EBF tradycyjnie zostaje osoba kierująca dużym międzynarodowym bankiem europejskim.

To jest funkcja niewykonawcza, która daje możliwość udzielania wskazówek na najwyższym poziomie w ramach Federacji.

Ana Botín, tuż po wyborze, oświadczyła, że nie może się doczekać, kiedy zacznie pełnić funkcję prezesa EBF.

Uznała, że obecnie znajdujemy się w kluczowym okresie dla Europy, a banki odgrywają istotną rolę w odpowiedzi na pandemię współpracując ze sobą, w ramach krajowych zrzeszeń i na poziomie europejskim. Wierzy, że będą wspólnie wspierać ożywienie gospodarcze.

Czytaj także: Czas na modyfikację regulacji bankowych w Unii Europejskiej

Przedstawiciele krajowych asocjacji bankowych wyrazili ogromne zadowolenie z dokonanego wyboru. Hiszpanka jest nie tylko cenioną szefową banku o globalnym zasięgu, z wizją i zdolnościami przywódczymi, ale dała się też poznać z ogromnego zaangażowania w publicznych debatach i wspólnych działaniach banków na poziomie europejskim.

Jean Pierre Mustier podkreśla z kolei jej bardzo dobre zrozumienie krytycznych wyzwań stojących przed całym sektorem bankowym i ewolucję systemu regulacyjnego.

EBF jest zaś przede wszystkim głosem europejskich banków we wszystkich debatach regulacyjnych na szczeblu unijnym i światowym.

Ana Botín jest prezesem wykonawczym Banku Santander od 2014 roku. Wcześniej była dyrektorem generalnym Santander UK (2010-2014) i prezesem wykonawczym Banesto (2002-2010).

Dołączyła do Santandera po pracy w JP Morgan w Nowym Jorku. Jest także członkiem zarządu Coca-Cola Company i zasiada w radzie doradczej Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Jest córką Emílio Botína, największego udziałowca banku, którym kieruje.

Źródło: aleBank.pl