USA podnoszą limit zadłużenia państwa

USA podnoszą limit zadłużenia państwa
Fot. stock.adobe.com/RomanR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezydent Joe Biden podpisał w czwartek ustawę, która zezwala na tymczasowe podniesienie limitu zadłużenia państwa o 480 mld dolarów USA do wysokości 28,5 bln, co oddala perspektywę technicznej niewypłacalności Stanów Zjednoczonych.

We wtorek zdominowana przez Demokratów Izba Reprezentantów, a wcześniej Senat USA opowiedziały się za takim właśnie rozwiązaniem.

Stany Zjednoczone stanęłyby w obliczu niewypłacalności

Czasowe odejście od ustalonego w 2019 r. limitu zadłużenia w wysokości 22 bilionów pozwoli na jego dalsze obsługiwanie do 3 grudnia br. Gdyby nie udało się przeprowadzić całej procedury, 18 października Stany Zjednoczone stanęłyby w obliczu niewypłacalności – ostrzegał Departament Skarbu.

Ażeby uniknąć problemu ze spłatą publicznego zadłużenia, podjęto działania krótkoterminowe, zgodne z preferencjami partyjnymi – zauważa Reuters. Republikanie nie chcieli się zgodzić na długotrwałe podniesienie pułapu długu, ponieważ obawiali się, że dałoby to administracji Bidena wolną rękę w finansowaniu wielkich projektów inwestycyjnych w sferze społecznej i w sferze polityki klimatycznej. Demokraci powinni wziąć na swe barki zadanie podwyższenia pułapu długu, „ponieważ to ich polityka wymagać będzie wielkich środków budżetowych” – podkreślali.

Środki nadzwyczajne

Na początku sierpnia zakończył się dwuletni okres zawieszenia pułapu zadłużenia USA, a resort finansów podjął tzw. środki nadzwyczajne, aby uniknąć technicznej niewypłacalności państwa, która miałaby bardzo groźne konsekwencje dla globalnych rynków finansowych.

USA finansują swe wydatki, pożyczając pieniądze – sprzedają na aukcjach regularnie emitowane papiery dłużne o różnej zapadalności. USA nigdy jeszcze nie okazały się niewypłacalne, a ich obligacje skarbowe uznawane są za najbezpieczniejszą inwestycję świata. Są one denominowane w dolarach – głównej walucie, którą posługują się banki centralne i instytucje finansowe na świecie. Papiery dłużne USA uznawane są za filar globalnego systemu finansowego.

Źródło: PAP BIZNES